MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

IV Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego" przejechał ulicami powiatu kartuskiego

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W dniach 11-12 maja odbywa się w Kartuskiem IV Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego".
W dniach 11-12 maja odbywa się w Kartuskiem IV Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego". Nadesłane organizator/Lucyna Puzdrowska/Dajana Stenka
11 maja przez powiat kartuski przejechał IV Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego". Piękna inicjatywa motocyklistów, którzy w ten sposób już po raz czwarty upamiętnili postać "Żelaznego", ale też w małym stopniu odtworzyli przejazd 5. Wileńskiej Brygady AK przez Pomorze. W miejscach pamięci poświęconych Żołnierzom Niezłomnym, zapalili znicze. 12 maja zakończenie rajdu w Mirachowie.

IV Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego" rozpoczęli w Mirachowie, skąd wyruszyli do Bącza, miejsca usytuowania tablicy pamiątkowej, a następnie do Sierakowic, gdzie zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy szwadronu Zdzisława Badochy "Żelaznego" 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Motocykliści wraz z towarzyszącymi im gośćmi odwiedzali na swej trasie różne miejsca pamięci, gdzie składali hołd bohaterom. Nie ominęli też Podjaz - miejscowości, gdzie miał miejsce przejazd na miejsce potyczki szwadronu "Żelaznego" z siłami komunistycznymi, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. W tym miejscu prelekcję wygłosił Kazimierz Socha-Borzestowski, kustosz Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, współorganizator wydarzenia.

Mocno spóźnieni dotarli do Kartuz

Zapalenie zniczy pod czterema pomnikami: Danuty Siedzikówny "Inki", Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gen. Józefa Hallera i Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaplanowane było na godz. 14. Niestety, jak to w trasie bywa, do stolicy Kaszub dotarli po godz. 15. To opóźnienie wymusiło też korektę zaplanowanego programu wydarzenia.

Najpierw motocykliści zjedli obiad w "Image", a po posiłku miał miejsce wykład dra hab. Karola Polejowskiego, -wiceprezesa IPN, a następnie pokaz filmu pt. "Miłość w czasach terroru" i spotkanie z jego twórcami - Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "Gryf" z Koszalina.

Dopiero potem motocykliście wyruszyli do wspomnianych kartuskich miejsc pamięci, gdzie zapalili znicze z charakterystycznym logo IV Motocyklowego Rajdu Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego".

"Nie doczekaliśmy się, ale piękna inicjatywa"

Tymczasem po godzinie 14 przed pomnikami Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej i Marszałka Józefa Piłsudskiego ustawiło się po kilka osób, czekających na motocyklistów. Wracając z "Image", uprzedziliśmy oczekujących, że zapalenie zniczy może być nawet więcej niż o godzinę opóźnione.

- Szkoda, bo robi się zimno, wiatr dość mocno wieje, więc trzeba będzie pójść do domu - mówiła pani Helena z os. Wybickiego, która przyszła z wnukiem. - To piękna inicjatywa motocyklistów, a że wnuk Kacper uwielbia wszystko związane z motorami, żużlem i paradami motocyklowymi, chciałam, by zobaczył jak pięknie potrafią się jednoczyć w słusznej sprawie.

Z kolei pan Kazimierz, który czekał na ławce przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, zapewnił, że poczeka jeszcze dłużej. Czy się doczekał, nie wiemy.

- Celem naszej aktywności jest przypomnienie i upamiętnienie patrona naszego rajdu, wybitnej postaci i wielkiego patrioty. Naszym zamiarem było skupienie wokół tej inicjatywy motocyklistów podzielających nasze wartości i to się udało - podsumowują główni organizatorzy Motocyklowego Rajdu Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego.

W niedzielę, 12 maja o godz. 11 odprawiona zostanie z udziałem motocyklistów msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mirachowie. Zaraz potem nastąpi oficjalne zakończenie tegorocznego rajdu.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto