Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Mikiciuk, dyrektor PCPR w Kartuzach, nagrodzony Srebrnym Drzewkiem

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W ubiegłą sobotę w Teatrze Muzycznym w Gdyni miała miejsce gala wręczenia nagród marszałka województwa pomorskiego Srebrne Drzewko. W uroczystym wydarzeniu list gratulacyjny i pamiątkową przypinkę otrzymał m.in. Grzegorz Mikiciuk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach. - To ogromne wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim dla moich współpracowników - komentuje sam nagrodzony.

Srebrne Drzewko przyznawane jest od 15 lat, tradycyjnie w listopadzie, kiedy obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Nagrody wręczane są pracownikom socjalnym, wolontariuszom i wszystkim osobom dobrej woli. Mają one charakter indywidualny i przyznawane są formie listu gratulacyjnego oraz pamiątkowej przypinki zaprojektowanej przez pomorskiego artystę prof. Jana Szczypkę z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Od 2019 r. nagrodą zostają uhonorowani nie tylko pomorscy pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ale wszystkie osoby, które skutecznie działają na rzecz zmniejszenia skali ubóstwa i wykluczenia społecznego, rozwiązywania problemu bezdomności, wspierania rodzin i systemu pieczy zastępczej, rozwoju wolontariatu czy upowszechniania idei ekonomii społecznej. Dodatkowo tegorocznej uroczystości towarzyszył spektakl „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Janusza Józefowicza.

- Państwa praca i zaangażowanie, zwłaszcza w tym i w ubiegłym roku zasługują na specjalne podziękowania - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Wszyscy mierzyliśmy się z trudami pandemii. Jednak praca pracowników szeroko rozumianej pomocy społecznej wymagała nadzwyczaj wielu poświęceń. Chodzi m.in. o personel placówek szczególnie narażonych na skutki pandemii takich, jak domy pomocy społecznej czy hospicja, ale też wielu organizacji pozarządowych.

Wśród pięciu nagrodzonych w tym roku znalazł się też Grzegorz Mikiciuk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach. Doceniono go za wybitne działania w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej oraz nowatorskie, inspirujące rozwiązania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

- Z niezwykłą radością miałem przyjemność zostać jednym z laureatów tej najważniejszej nagrody w dziedzinie pomocy i integracji społecznej województwa pomorskiego (...).To ogromne wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim dla moich współpracowników, Koleżanek i Kolegów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, z którymi mam Wielki zaszczyt i radość pracować od wielu lat. Bez Was nic by się nie osiągnęło, nic by się nie udało - komentuje sam nagrodzony. - W tym miejscu, kieruję ukłony do Was i wyrazy najserdeczniejszego podziękowania za Wasz trud i pracę. Dziękuję mojemu panu staroście Kartuskiemu Bogdanowi Łapie, panu wicestaroście Piotrowi Fikusowi oraz pani Iwonie Formeli, członkini Zarządu Powiatu Kartuskiego, za nominacje do nagrody oraz uznanie i dostrzeżenie mojej pracy.

- Moja praca, na rzecz drugiego człowieka, jest moją pasją, której oddaję w całości często przedkładając interes zawodowy ponad swój prywatny i osobisty. Dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną podczas uroczystości i duchem i ciałem. Gratuluję jeszcze raz wszystkim laureatom tegorocznej 15-tej edycji Nagrody - dodaje Grzegorz Mikiciuk.

Pozostali nagrodzeni to:

  • Danuta Cyrson - prezes Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Bytowie, która otrzymała Srebrne Drzewko za całokształt pracy w dziedzinie pomocy i integracji społecznej;
  • Marta Budzińska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu wyróżniona za skuteczne zmniejszanie skali ubóstwa i wykluczenia społecznego, działalność na rzecz seniorów oraz realizację projektów międzypokoleniowych, w tym promowanie dobrych praktyk, a także za wdrażanie i promowanie innowacji społecznych;
  • Andrzej Czekaj - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie odznaczony za rozwój usług społecznych, działalność na rzecz seniorów oraz realizację projektów międzypokoleniowych, w tym promowanie dobrych praktyk, a także za działania na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży oraz wyróżniające się przedsięwzięcia w obszarze pieczy zastępczej;
  • Donat Kuczewski - przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Solidarni „Plus” w Wandzinie doceniony za realizację wyróżniających się działań w obszarze profilaktyki uzależnień i na rzecz osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także za wdrażanie i promowanie innowacji społecznych.

Niełatwe zadanie

Grzegorz Mikiciuk objął stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w listopadzie 2017 roku, po śmierci swej poprzedniczki, śp. Gabrieli Gołaty. Wcześniej przez wiele lat był kierownikiem Działu pomocy osobom niepełnosprawnym, a następnie wicedyrektorem w PCPR.

Ukończył wyższe studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, dodatkowo w trakcie studiów zaliczył przedmioty pedagogiczne oraz odbył praktyki przewidziane planem studiów. Ponadto legitymuje się studiami podyplomowymi w zakresie organizacji pomocy społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Politechnice Gdańskiej w zakresie prawno-menadżerskim.

- W pracy, którą wykonuję, najważniejsza jest satysfakcja, że można pomóc drugiemu człowiekowi - opowiadał Grzegorz Mikiciuk w wywiadzie z 2 października ubiegłego roku, po zwycięstwie w plebiscycie Osobowość Roku 2019. - Za każdym papierem, za każdym wnioskiem, kryje się człowiek, z jego problemami, z jego dysfunkcjami, potrzebami, ograniczeniami, co nie zawsze uwidocznione jest jeśli patrzeć na sam papier. Dlatego tak jak mnie uczyła moja śp. szefowa, nie ma sytuacji jednoznacznych, każda jest inna. Każdy inaczej przeżywa swoje wzloty i upadki, ale też słabości. Ważne jest, aby poza tym papierem, pomimo różnych przepisów, dostrzec człowieka z jego pragnieniami, a często wręcz pewnym wstydem, upokorzeniem, że musi o tę pomoc prosić.

Obecny dyrektor PCPR z dumą przy tym kontynuuje dzieło Gabrieli Gołaty.

- To ona mnie wszystkiego nauczyła, a nawet podczas swojej choroby, gdzieś tam po cichu przygotowywała mnie do tej funkcji. Powiem szczerze, bardzo umiejętnie i inteligentnie to czyniła, bo myśmy do samego końca wierzyli, że uda jej się pokonać tę chorobę. Zresztą ona sama miała w sobie ogromne pokłady wiary, ale przychodziły też momenty, kiedy to my musieliśmy ją wspierać. A czasem bywało tak, że mimo choroby, to ona nas wspierała.

Cały wywiad możecie znaleźć pod linkiem poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto