Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz sołecki w Niestępowie - dwa zebrania, dwie uchwały

(J.S.)
Dwukrotnie we wrześniu zebrali się mieszkańcy Niestępowa, by decydować o wydatkach na 2014 r. Na atrakcyjne zaproszenie sołtysa Zbigniewa Szewczyka przybyło 26 mieszkańców. Kilka dni później sołtys otrzymał skargę od 31 mieszkańców, którzy nie zauważyli ogłoszenia o zebraniu - i zażądali zwołania kolejnego. Przeznaczony fundusz sołecki dla Niestępowa wynosił 28 385,60 zł.

Po pierwszym zebraniu, 16 września, którego tematem był funduszu sołecki w Niestępowie, sołtys Zbigniew Szewczyk zwołał drugie zebranie w dniu 26 września. Jak wyjaśnia - otrzymał skargę podpisaną przez 31 mieszkańców wsi, a więc większą liczbą niż liczba uczestników zebrania wiejskiego z 16.09.2013 r., która ujawniała, dlaczego w zebraniu wzięli udział mieszkańcy tylko jednej ulicy. Według skarżących zniknęły ogłoszenia o terminie zebrania. Zażądali zwołania nowego.

26 września na zebraniu sołeckim pojawiło się 45 mieszkańców. Przyjęto skargę i anulowano uchwałę z 16 września oraz podjęto nową. Podzielono w niej kwotę funduszu na kilka mniejszych zadań.

Na tę sytuację zareagował radny Grzegorz Tokarski.
Nie mogłem uczestniczyć w drugim zebraniu, bo dowiedziałem się o nim przypadkiem, na godzinę przed rozpoczęciem. Zgodnie ze Statutem Gminy Żukowo sołtys ma obowiązek powiadomić mnie na trzy dni przed zebraniem. Tak się nie stało. Część mieszkańców uwierzyła, że może współdecydować o budżecie wsi i przybyła na zebranie Złożono wniosek z odpowiednią liczbą podpisów o pełną kwotę funduszu na modernizację jednej z dróg gminnych. Sołtys wniosek przyjął, przegłosowano go większością głosów. Sołtys, rada sołecka ani żadna inna grupa 15 osób nie złożyła innego wniosku. (...) Nie chcę podważać potrzeb wyrażonych na drugim zebraniu co do podziału funduszu. Wysłałem zapytanie do burmistrza, czy otrzymał pierwszą uchwałę i czy ją odrzucił. Co mam powiedzieć uczestnikom pierwszego zebrania, którzy mieli przekonanie, że dobrze spełnili swój obowiązek. Jak przekonać mieszkańców by brali aktywny udział w zebraniach wiejskich?

Zbigniew Szewczyk, sołtys Niestępowa
Podjęta przez zebranie wiejskie z dnia 16.09.2013 uchwała nie została złożona w Urzędzie Gminy, gdyż wpływ na to miała skarga mieszkańców z 23.09.2013 r. W ocenie biura prawnego UG w Żukowie podjęte na zebraniu wiejskim w dniu 26.09.2013 roku uchwały dotyczące przeznaczenia środków funduszu sołeckiego Niestępowa na rok 2014 zostały podjęte zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi. Wnioskowałem do zebrania o zadysponowanie kwoty 14.285,60 złotych na modernizację ul. Szerokiej i kwotę tę na naprawę tej ulicy przeznaczono.
W ustawowym terminie do 30 września cała dokumentacja związana z podziałem funduszu sołeckiego w Niestępowie została złożona u burmistrza Żukowa i przewodniczącego rady miejskiej.
W kwestii skargi radnego G. Tokarskiego, dotyczącej braku osobistego poinformowania go o zebraniu - jest zasadna, gdyż mam taki obowiązek wynikający ze statutu.

Sołtys naruszył statut
Burmistrz Jerzy Żurawicz przyznał, że sołtys naruszył przepis Statutu Gminy, nie powiadamiając o pierwszym zebraniu władz gminy oraz radnego - o obu zebraniach, ale nie miało to wpływu na ważność podejmowanych uchwał. 30 września wpłynęła doń dokumentacja zawierająca wnioski na przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na terenie sołectwa, będące przedmiotem dyskusji na zebraniach 16 i 26 września.

A co Ty na takie działania w Niestępowie? Napisz!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto