Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kartuzach ruszyły spacery rewitalizacyjne. Rozmawiali m.in. o ruchu samochodowym na Rynku

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
W Kartuzach wystartował trzydniowy cykl spacerów rewitalizacyjnych. Podczas pierwszego ze spotkań urzędnicy i mieszkańcy rozmawiali m.in. o sytuacji na Rynku, a także o ogólnym skierowaniu się stolicy Kaszub bardziej w stronę turystów. Kolejny spacer już w środę.

We wtorek 12 września w Kartuzach odbyło się pierwsze z trzech spotkań w cyklu spacerów rewitalizacyjnych. To powracający do stolicy Kaszub pomysł, by wspólnie z mieszkańcami wypracować pewne rozwiązania, a także poszukiwać inspiracji co do zmian czy poprawy estetyki przestrzeni.

- Mamy nadzieję, że z tego powstaną pomysły na przedsięwzięcia rewitalizacyjne - komentuje Sylwia Biankowska, zastępczyni burmistrza Kartuz. - Trzeba najpierw obejrzeć okolicę, żeby zobaczyć, czy i jakie działania są potrzebne, aby wyprowadzić nasz obszar rewitalizacji z tej „sytuacji kryzysowej”, bo tak też się określa te tereny, gdzie stwierdzamy największe problemy pod kątem społecznym, technicznym, środowiskowym w naszej gminie.

ZOBACZ TEŻ:
W gminie Żukowo budują kolejne chodniki. Jako pierwsi cieszyć się będą mieszkańcy Czapel i Niestępowa

Mniej samochodów w centrum Kartuz?

We wtorkowym spacerze udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, z wiceburmistrz Biankowską na czele, a także zainteresowani mieszkańcy, którzy akurat w południe mogli poświęcić na to czas. Obecni ruszyli do Rynku, później do ul. Gdańskiej, a następnie do dworca i z powrotem ul. Kolejową, 3 Maja oraz Kościuszki.

Podczas tej ok. dwugodzinnej rundki po ścisłym centrum miasta omawiano nie tylko tematy estetyki zabudowań, ale też zgłaszano bardziej złożone, niekiedy kontrowersyjne pomysły. Przede wszystkim bardzo szybko padła sugestia, by zmniejszyć lub wręcz całkowicie wyprowadzić ruch samochodowy z Rynku - dojazd pozostałby tylko dla służb i dostawców towarów. Mieszkańcy rozmawiali też m.in. o zagospodarowaniu placu po starym komisariacie policji (dziś wykorzystywanego jako „dziki” parking), o nawierzchni chodników w centrum, a także o zawsze budzącym wiele emocji skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kościerskiej.

Wszystkie te sugestie urzędnicy notowali i nagrywali. Zebrane w ten sposób pomysły, informacje, mają bowiem być wykorzystane do stworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz do roku 2030.

Kolejne spacery po Kartuzach już w najbliższych dniach

W planach są jeszcze dwa podobne spacery - 13 i 14 września. Trasa będzie następująca:

  • 13.09 - zbiórka przed Urzędem Miejskim o godz. 10.00. Przejście ulicami 3 Maja, Klasztorną do Kolegiaty, następnie promenadą do Nowego Osiedla, ulicą Cichą do Majkowskiego, Sambora do planowanego Kąpieliska Gminnego, przejście do ul. Mściwoja, Przy Rzeźni, Sambora, 3 Maja, następnie Majkowskiego i zakończenie przy Parku.
  • 14.09 - rozpoczęcie przy Urzędzie Miejskim o godzinie 12.00, przejście do Placu Brunona, ul Jeziorną do Gdańskiej następnie Zamkowa i przejście przez osiedle Sikorskiego do ul Piłsudskiego do ronda przy ul. Gdańskiej, powrót ul Parkową i zakończenie spaceru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto