MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów na Pomorzu 18 maja 2024. Sprawdź długą listę atrakcji! Niektóre z miejsc można zobaczyć tylko tej nocy

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Ta noc zawsze ściąga mnóstwo chętnych. Zwiedzanie muzeów (i nie tylko) po zmroku w dodatku za symboliczną opłatą ma swój wielki urok
Ta noc zawsze ściąga mnóstwo chętnych. Zwiedzanie muzeów (i nie tylko) po zmroku w dodatku za symboliczną opłatą ma swój wielki urok Karolina Misztal
W tym roku Europejska Noc Muzeów odbędzie się 18 maja 2024 r., a w wielu przypadkach zakończy już po północy dnia następnego. Instytucje kulturalne przygotowały się jak zwykle perfekcyjnie. Odsłaniają przed oczami zwiedzających dużo, a nawet więcej niż zwykle. Możemy oglądać nie tylko zabytki. Będą też warsztaty, koncerty, prelekcje. Z pewnością niejednego zachwyci zwiedzanie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Nocą krzyżacka warownia wygląda zupełnie inaczej niż za dnia. Każdy szmer, każdy cień działa na naszą wyobraźnię... Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów, m.in. gdańskiego Żurawia. Wystawa „Złoto za zboże…”, którą w nim możemy obejrzeć, to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. A może chcecie zobaczyć gdańskie mapy z czasów Napoleona (Archiwum Państwowe w Gdańsku), albo pojechać obejrzeć Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gd., które obchodzi swoje 30. urodziny. Ta noc daje nam morze możliwości i to w każdym zakątku naszego regionu.

Przed nami Europejska Noc Muzeów. Wyjątkowe wydarzenie, podczas którego muzea (ale nie tylko) otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Co w tym takiego niecodziennego? Po pierwsze, możesz oglądać najpiękniejsze zabytki za darmo lub za przysłowiową złotówkę. Po drugie, robisz to w gronie innych ludzi po zmroku. To tworzy wyjątkowy klimat.

Spis treści

Klub Żak

aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
18 maja będzie można zobaczyć „The Body Frame”- spektakl, który prowadzi widzów przez fazy życia „nowoczesnego” człowieka. To podróż od wrażliwości dziecka, aż do dorosłości, kiedy dziecięca ciekawość zostaje zastąpiona „dojrzałą” koncentracją. Twórcy spektaklu to Giacomo Mattogno I Silvia Martella. Mattogno jest berlińskim muzykiem włoskiego pochodzenia. Wystąpi w duecie z tancerką teatru tańca Silvią Martella. Publiczność będzie mogła oglądać „ The Body Frame” siedząc, stojąc lub leżąc. W ramach Nocy Muzeów odbędą się dwa pokazy The Body Frame (choreografia: Silvia Martella, Enrico Paglialunga: 18.30 - 19.00, 20.00 - 20.30). Nocna potańcówka w kawiarni i ogrodzie, DJ Artur Szalsza, start 21.00. Wstęp wolny.
Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk)

Nadbałtyckie Centrum Kultury

NCK zaprasza „W podróż po Ratuszu”. Goście będą oprowadza-ni w języku polskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym

  • Galeria NCK. Artyści Adriana Majdzińska i Czesław Podleśny oprowadzą po wystawie „Do zobaczenia”. Prezentowane są na niej instalacje i rzeźby, które zapraszają gości do podążania za towarzyszącą artystom myślą. Oprowadzania autorskie w języku polskim: 19.00, 20.00, 21.00. Koordynatorki: Ewa Jasińska, Natalia Szulga, Justyna Szybalska.
  • Opowieści „z krypty”. Centrum św. Jana w krypcie moż-na fragmenty grobowych ubiorów: dziecięce czepki i sukien-kę, a także elementy codziennego życia, tj. monety np. szeląg Zygmunta III Wazy z 1626 r., fragmenty fajek, koraliki. Oprowadzanie po Centrum św. Jana: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30 Oprowadzanie: Iwona Berent, kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK.
  • Koncert organowy o 22.00. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, obecnie Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode w latach 1760-61. Można usłyszeć brzmienie w historycznym wnętrzu. Organistka: dr Renate Stivrina (Łotwa).
  • Zwiedzanie wieży 19.15-23.30 (wejście co 30 min.). Będzie można zwiedzić wnętrze wie-ży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.

Archiwum Państwowe w Gdańsku

ul. Wałowa 5, Gdańsk
W archiwum będzie można posłuchać opowieści o Gdańsku w czasach Napoleona. O nadziejach na odbudowę państwa polskiego pokładanych w cesarzu Francuzów, o udziale Polaków w wojnach tocznych u jego boku z zaborcami Polski oraz o roli, jaką Napoleon w swoich podbojach przypisał Gdańskowi, który nazwał „Gibraltarem Bałtyku”. Organizatorzy przypomną też oblężenie Gdańska przez wojska napoleońskie w 1807 r., triumfalny wjazd Napoleona do miasta i utworzenie I Wolnego Miasta Gdańska. Prezentacje będą rozpoczynały się co pół godziny, od 20.00 do 23.30).

Narodowe Muzeum Morskie - różne oddziały na Pomorzu

  • Żuraw (Gdańsk) Wystawa „Złoto za zboże” we wnętrzach Żurawia to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego dźwigu goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wie-czne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.
  • Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk) to nowoczesne dzieciom centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach. Ekspozycja „Ludzie - statki - porty”, stworzona z myślą o całych rodzinach, pozwala poprzez zabawę poznać tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie czy podwodnych podróży batyskafem. Wśród niedostępnych na co dzień przestrzeni szczególnym miejscem jest pracownia konserwatorska. Jej załoga odsłoni przed gośćmi tajemnice konse-rwacji zabytków.
  • Statek-Muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia) Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomo-rskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie. Wystawa czasowa „Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt” ukazuje losy czworonożnych, skrzydlatych i ogoniastych „marynarzy”, którzy towarzyszyli załodze w rejsach.
  • Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew) łączy funkcje ekspozycyjne i edukacyjne z nowoczesną, otwartą pracownią konserwatorską. W rozległej przestrzeni Magazynu Studyjnego można zobaczyć m. in. fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski, kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata oraz legendarne polskie jachty „Dal” i „Opty”. Przestrzeń pracowni konserwatorskiej, wyposażona w zaawansowaną aparaturę, pozwala na prowadzenie szerokiego zakresu prac związanych z ochroną zabytków, które zwiedzający mogą obserwować z wysokości przestronnego tarasu.
  • Muzeum Wisły (Tczew) to największe muzeum poświęcone historii Wisły. Zwiedzając ekspozycję, podążamy szlakiem wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. Dzięki zabytkom archeologicznym poznajemy historię dawnego osadnictwa i żeglugi wiślanej, a tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków, makiety i stanowiska multimedialne odkrywają przed nami tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni.
  • Muzeum Rybołówstwa (Hel) usytuowane jest w zabytkowym, ewangelickim kościele z XV w. W swoim wnętrzu łączy oryginalną aranżację wystawienniczą z wyjątkowością dawnej przestrzeni sakralnej. Prezentuje zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. Zobaczymy tu zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, w tym obrazów m. in. Stanisława Kamockiego i Jana Maksymiliana Kasprowicza.

Muzeum Archeologiczne - różne oddziały na Pomorzu

  • Spichlerz Błękitny Baranek (ul. Chmielna 53, Gdańsk) od 19.00 do 1.00
    Skarby - tak brzmi hasło Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Spichlerzu Błękitny Baranek. Przeniesiemy się w czasie aż do wczesnej epoki żelaza. Odtworzymy też realia średniowiecznego Gdańska. Historia ożyje dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska. Zobaczymy zapinki, bransolety, naszyjniki i szpile sprzed 2600 lat na wystawie „Skarby z ziemi wydarte”. Dowiemy się, jak szyto stroje w dawnym Gdańsku. Będzie można na własnej skórze poczuć dotyk dawnej tkaniny i przymierzyć średniowieczną zbroję i zrób sobie niepowtarzalne zdjęcie.
  • Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk) od 19.00 do 1.00
    Nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów. Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy. Nie trzeba się zapisywać, ani przychodzić na wyznaczoną godzinę. Piwnica Romańska - miejsce zbiórki (zielony pawilon z szyldem „MUZEUM”, na obrzeżach targowiska), wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”, o XIII-wieczne podziemia klasztorne, ossuarium z XVI/XVII wieku (ściana kości), Hala Targowa (przejście na poziom -1), relikty dawnego kościoła św. Mikołaja. Czas zwiedzania: około 45 minut.
  • Grodzisko w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 17.00 do 21.00. Od 17.00 do 19.00:pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia zwiedzanie wystaw „80 dni dookoła świata dawno, dawno temu” oraz „Najstarsze dzieje Sopotu”, spotkanie z dawnym kupcem, pokazy kowalstwa w grodowej kuźni, gra terenowa, ognisko. O 18.15 będzie Opowieść o Bliskim Wschodzie Michaliny Kupper, podróżniczki i autorki bloga Blisko o Wschodzie, a o 19.30 Lara Croft i Indiana Jones - archeolodzy czy awanturnicy? - wystąpienie popularnonaukowe Katarzyny Kosińskiej. O 20.00 Kielich napoju wiecznej szczęśliwości - inscenizacja odrobinę historyczna.
  • Oddział w Gniewie (ul. Zamkowa 2) od 14.00 do 22.00. Będzie otwarcie nowej wystawy czasowej: „Szyk, styl i elegancja - dawne i współczesne turnieje rycerskie” oraz prezentacja obozu rycerskiego. Rycerze Gniewu opowiedzą o uzbrojeniu, koniach i zamiłowaniu do rekonstrukcji historycznej. Droga do rycerstwa jest jednak długa i wymagająca. Najpierw wciel się w pazia lub giermka (pomocnika rycerza) i zdobądź pierwsze szlify w rycerskim rzemiośle.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

IKM (Targ Rakowy 11) Od 19.00 do 1.00 uruchamia w Noc Muzeów 2024 Punkt Informacji Kulturalnej, w którym znajdą się ulotki, mapy, foldery, a także książki (400 szt.) - nagrody w konkursie: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj (min. 6 pieczątek na ulotce). Adres: Targ Rakowy 11. Nocne zwiedzanie makiety Śródmieścia Gdańska (w skali 1:5000 - blisko 51 m kw.), zagadki i łamigłówki (warsztaty „Gdańsk w pigułce na makiecie”), gry terenowe itp.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (plac Władysława Bartoszewskiego 1) Budynek główny - spacery po wybranych fragmentach wystawy głównej, film dokumentalny, gra rodzinna, etiudy teatralne, rekonstruktorzy (odniosą się do czołgów Sherman w bitwie o Monte Cassino), wstęp do pracowni konserwacji. Westerplatte - zwiedzanie po raz pierwszy niedostępnych miejsc i obiektów.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe (ul. Starościńska 1, Malbork)
Potężna warownia, zbudowana przez Krzyżaków, zachwyca swoją monumentalnością. Historię czuć tam na każdym kroku. Również i tutaj zawita Noc Muzeów, a wędrowanie po zamku nocą potęguje wrażenia. Zbiórka grup na placu przy kasach biletowych (pl. 60-lecia MZM). Na trasie zwiedzania znajdą się tarasy z ogrodem wielkich mistrzów, kaplica św. Anny i kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim, dziedzińce, fosy i Międzymurze Zachodnie.Jest też kilka podpowiedzi dla zwiedzających. Zamkowe dziedzińce są kamienne i tolerują wyłącznie buty na płaskiej podeszwie. W dodatku zamek jest spory, a odwiedzimy także międzymurze i zamkowe fosy - warto założyć wygodne obuwie. Krużganki zamkowe to przewiewne miejsca, szczególnie nocą.

Pruszcz Gdański

Noc Muzeów w Pruszczu Gd. zapowiada się ciekawie. Wydarzenie rozpocznie się już o 10.30. Wtedy to spod Domu Wiedemanna (ul. Krótka 6) wystartuje Rajd 40+. Rajd pod względem formuły nawiązuje do popularnych w dwudziestoleciu międzywojennym, cyklicznych przejazdów i wycieczek. Będzie okazja zobaczyć ponad 40-letnie klasyki. Ich załogi ruszą w kierunku Gminnej Biblioteki Publicznej w Pszczółkach, gdzie zwiedzą Muzeum Miodu i Pszczelarstwa. Następnie zawitają do XIV-wiecznego zamku joannitów w Skarszewach. Meta tegorocznej edycji znajduje się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Na uczestników czekają niespodzianki i ciekawe miejsca do zobaczenia w dniu Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu 2024.

Człuchów

W Człuchowie Noc Muzeów będzie jak co roku skupiać się wokół zamku krzyżackiego, który od kilkunastu lat stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego. Dla zwiedzających od godziny 18.00 będą dostępne wszystkie wystawy stałe i czasowe, takie jak „Pradzieje ziemi człuchowskiej” czy „Archeologia człuchowskiego wzgórza zamkowego”. Będzie też możliwość bezpłatnego wejścia na wieżę. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji - tym razem w stylu amerykańskiego wojska. Będzie można zobaczyć między innymi rekonstrukcję szpitala polowego US Army z czasów wojny koreańskiej (inspirowaną serialem M.A.S.H) i wystawę amerykańskich pojazdów wojskowych. Nocne zwiedzanie i imprezy towarzyszące będą odbywać się w godzinach 18.00 - 24.00.

Kartuzy

W Kartuzach nieodłącznie Noc Muzeów obchodzi Muzeum Kaszubskie. W tegorocznym programie znalazła się m.in. wystawa samochodów retro (od 17.00), jest i coś dla fanów historii nieco starszej, bo w pięknych mundurach i z ułańskim wyposażeniem miasto odwiedzi Kawaleryjski Szwadron Kaszuby (18.00-22.00). Poza tym organizatorzy planują masę występów artystycznych, w tym spektakl „JO!” w wykonaniu aktorów Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina (19.00). Zwieńczeniem wieczornej zabawy zaś będzie pokaz ognia i światła, który zebranym o 22.00 zaserwuje Teatr Manipura.

Lębork

„Witajcie w naszej bajce...” to hasło przewodnie tegorocznej Nocy Muzeów w Lęborku. Moc atrakcji, jakie organizatorzy przewidzieli dla uczestników ma szansę sprawić, że będzie to niezwykłe przeżycie. Zapraszają do Muzeum, Wieży Ciśnień, Miejskiej Biblioteki Publicznej, ratusza, Lęborskiego Centrum Kultury. Inauguracja Nocy Muzeów w Lęborku odbędzie się w sobotę o 18.00 w Wieży Ciśnień. Kwadrans później Teatr Władca Lalek ze Słupska zaprezentuje przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Lęborskiej Nocy Muzeów będzie towarzyszyć III Festiwal Kultury Dawnej Lębork 2024 organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury. O 21.00 w Wieży Ciśnień odbędzie się koncert zespołów uczestniczących w festiwalu. O 21.30 na dziedzińcu „Niesamowity Teatr Ognia” w wykonaniu Papuga Fire Show.W Galerii Strome Schody do obejrzenia wystawa „Bierki, pchełki, czyli heca na czternaście fajerek. Zabawki z czasów PRL”, ze zbiorów Piotra Armatowskiego. Tych atrakcji szykuje się w Lęborku znacznie więcej.

Starogard Gd.

Możliwość darmowego zwiedzenia Muzeum Ziemi Kociewskiej: wystawy stałe (etnograficzna oraz archeologiczno-historyczna) i dwie wystawy czasowe: „Od kolei wschodniej do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą i Niemnem” (Ratusz Staromiejski) oraz „III Festiwal Twórczości Plastycznej Młodzieży - Architektura wokół nas” (budynek główny Muzeum, ul. Boczna 2). A to jeszcze nie wszystko. Będzie można też obejrzeć wystawy plenerowe: „Historia haftu kociewskiego” (przed Ratuszem Staromiejskim) i „Romowie w Starogardzie” (ul. Boczna 2). Zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków kościoła św. Katarzyny i kościoła św. Mateusza (zbiórka na dziedzińcu przed Muzeum o 19.30)

Tczew

W Tczewie zaprasza Fabryka Sztuk. W ramach Nocy Muzeów będzie można zobaczyć nową wystawę „Jacek Kornacki. Retrospektywa. Wybór prac 1991-2024” Warsztaty: malowanie światłem, rzeźba z mydła, origami, linoryt, carving - razem z pokazem, cyjanotypia, haft, street art, malowanie na porcelanie, monotypia; pokaz RAKU - wypał ceramiki w żywym ogniu, karykatury. Posłuchać też będzie można dwóch duetów: Jazzy Vibes Agnieszka Perehuda (vocal) i Grzegorz Piankowski (sax) oraz gitarzystka Iwona Kacprzak i akordeonista Maciej Kacprzak. Poza tym na ul. Podmurnej 15 wystawa „Oblicze natury” Dominika Woźniaka, warsztaty malarstwa jaskiniowego.

Kościerzyna

Kościerzyna zaprasza na Kościerską Noc Muzeów 2024: Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akodeonu - prezentacja kaszubskich instrumentów ludowych i obrzędowych, warsztaty muzyczne, zdobienia pierników, koncert, zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej; w Muzeum Kolejnictwa - gra terenowa, przejażdżki drezyną ręczną, zwiedzanie wystaw, ruchoma makieta Stacji Kościerzyna, nocne przejażdżki kolejką lilipucią. HIT - zwiedzanie wnętrza kabiny maszynisty lokomotywy SP47-001, a w Muzeum American Old Cars - przejażdżki zabytkowymi samochodami na trasie: Muzeum Kościerskiej - Muzeum Kolejnictwa - Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Będomin

Będomin Skarb Cesarza czyli ziemniak, który będzie motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów i głównym bohaterem gry terenowej. Ponadto gry i zabawy parkowo-dworskie, pokazy dawnych rzemiosł, kiermasz książki muzealnej, a od godz.22 ognisko. Placówka w Będominie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Bytów

Bytów bezpłatne zwiedzanie Muzeum, jubileuszowy koncert z cyklu Muzyka Na Zamku, kreatywne przystanie dla dzieci i młodzieży; po godz. 19.00 rekonstruktorzy Bracia Herbu Gryf wprowadzą rycerski klimat XVII wieku.

Żuławy

Nowy Dwór Gd. Ta Noc Muzeów będzie wyjątkowa, bo Muzeum Żuławskie obchodzi swoje 30 urodziny! Z tej okazji 18 maja zaprezentowane zostaną największe skarby, z których część po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Np. amfora wotywna pochodząca z czasów neolitu. Jest też pochodząca ze wsi Cyganek (Tiegenhagen) książka, wspaniałe dzieło sztuki zdobniczej. Zaprezentowana zostanie również wyjątkowa, prawdopodobnie największa w Europie, wystawową butlę Stobbe Machandel. O tych i innych skarbach Muzeum Żuławskiego opowiedzą przewodnicy. Tego dnia rozpoczęta zostanie również serię otwartych spotkań z mieszkańcami z cyklu „Opowiedz nam historię swojej ulicy”. W pierwszej kolejności organizatorzy biorą na warsztat ulicę Sikorskiego. Jeśli macie jakieś wspomnienia, zdjęcia, historie związane z tą właśnie ulicą, nie może Was zabraknąć. Zwieńczeniem Nocy Muzeów będzie występ zespołu śpiewu tradycyjnego Ancyjas.

Sztum

Noc Muzeów odbędzie się na zamku w Sztumie ( 20.00 - 23.00). Rodzinna gra terenowa, zwiedzanie z audioprzewodnikiem, dostęp do strojów inspirowanych historią (np. do selfie), zwiedzanie siedziby Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej (repliki broni, strzelectwo, kuchnia średniowieczna, kaligrafia, gry i zabawy na dziedzińcu, namiot Wielkiego Mistrza Zakonu), ceglana układanka dla młodszych i starszych itp.

Waplewo Wielkie

Waplewo Wielkie Muzeum Tradycji Szlacheckiej (17.00 - 23.00) Oprowadzanie po Pałacu z ciekawostkami (np. jakie obrazy inspirowały do rozmów podczas posiłków). Gra muzealna - detektywi poszukają zaginionych i ocalałych artefaktów z kolekcji Sierakowskich. Placówka jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wdzydze

Wdzydze (20.00 - 24.00) Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny zaprasza na zwiedzanie po zmroku z przewodnikiem: podglądanie przez okna mieszkańców wsi przy pracy lub kolacji. Można zobaczyć gospodarza, kołodzieja, wiejskiego nauczyciela, zarządcy folwarku, odwiedzić także wiejskie kino objazdowe, poznać uroki wczasów pracowniczych z okresu PRL. Atrakcje dla dzieci - poznawanie historii oraz istoty Muzeum poprzez zabawę.

Wejherowo

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kasz.-Pom. (19.00 - 23.00). Wejherowska Noc Muzeów pod hasłem „Na Ludowo z Otyllą„ (Otylią Szczukow-ską). Gra dla rodzin, kącik tabacznika, kiermasz prac z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz prac ceramicznych „Pałacowych Ceramiczek”, pamiątkowe zdjęcia - monidła, malowanie buziek, pokaz sztuki garn-carstwa, warsztaty malarstwa na szkle (zapisy + 10 zł), zwiedzanie wystaw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto