MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aż 1/3 kobiet pracujących w IT jest przekonanych, że zarabia mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach

OPRAC.: MM
Aż 1/3 kobiet pracujących w IT jest przekonanych, że zarabia mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach
Aż 1/3 kobiet pracujących w IT jest przekonanych, że zarabia mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach mat. prasowy
Jedna trzecia specjalistek w branży IT uważa, że ich zarobki są mniejsze niż specjalistów w tej samej branży. Ok. 60 proc. kobiet nie spotkało się ze zniechęceniem do kariery w IT (w porównaniu do 75 proc. mężczyzn), a demotywujące stwierdzenia najczęściej padały z ust... ich mam.

Blisko 80 proc. specjalistek pracujących w branży IT przyznaje, że doświadczyło tzw. syndromu oszustki, czyli zjawiska polegającego na braku wiary we własne kompetencje mimo zewnętrznych dowodów, które je potwierdzają), jak wynika z najnowszego raportu "Kobiety w IT", przygotowanego przez No Fluff Jobs, u mężczyzn w branży IT syndromu oszusta doświadcza mniejszy odsetek - 62 proc.

Najwięcej specjalistek w tej branży rozpoczęło swoją karierę od przebranżowienia – 41,7 proc. – podczas gdy 37,4 proc. weszło do zawodu po ukończeniu studiów informatycznych lub pokrewnych. W przypadku specjalistów ta proporcja jest odwrotna – 50,4 proc. rozpoczęło pracę w IT po studiach kierunkowych, a 23,3 proc. przeszło proces przebranżowienia.

Kobiety do kariery w informatycznej branży najczęściej zniechęcają… własne mamy

W Polsce odsetek kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrasta, ale i tak obecnie wynosi tylko 15 proc. Według badań dziewczynki zaczynają interesować się przedmiotami ścisłymi w wieku 11-12 lat, ale w wieku 15-16 lat to zainteresowanie drastycznie spada.

Tylko 60 proc. specjalistek badanych przyznaje, że nigdy nie było zniechęcanych do nauki w dziedzinie IT, wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 75 proc. Te które były zniechęcane, najczęściej słyszały to od swoich mam - 10,3 proc, osób w internecie - 9,7 proc. oraz nauczycieli - 9 proc.

Najbardziej utkwiły im w pamięci stwierdzenia:

  • „to nie jest zawód dla kobiet / to męski świat” (38,5 proc. wskazań)
  • „może zajmij się czymś łatwiejszym / to zbyt trudne dla Ciebie” (37,9 proc. wskazań)
  • „masz za małą wiedzę i umiejętności” (35,2 proc. wskazań)
  • „nie dasz rady, nie nadajesz się” (30,2 proc. wskazań)

W badaniu No Fluff Jobs niemal trzykrotnie więcej respondentek niż respondentów stwierdziło, że kobietom trudniej niż mężczyznom jest wejść do branży IT. Wśród specjalistów z tej branży 26 proc. uważa, że mężczyźni mają lepsze predyspozycje do pracy w IT niż kobiety. Tego samego zdania jest 13,7 proc. kobiet.

Kobietom w IT rzadziej udaje się wynegocjować wyższe wynagrodzenie

Jedno doświadczenie jest wspólne dla większości kobiet i mężczyzn pracujących w IT – zbliżony odsetek przyznał, że wycenił kiedyś swoją pracę poniżej średniej rynkowej (62,4 proc. kobiet i 60,2 proc. mężczyzn). Jednak mężczyźni podczas rekrutacji częściej negocjują wysokość swojego wynagrodzenia (57,9 proc. w porównaniu do 45,7 proc. kobiet) i zdecydowanie częściej uzyskują wynagrodzenie wyższe, niż pierwotnie oferowane (42,5 proc. w porównaniu do tylko 28,7 proc. kobiet). Aż ⅓ specjalistek IT jest przekonanych, że zarabia mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku i na tym samym poziomie doświadczenia.

- Wdrażanie transparentnych praktyk w firmie to sytuacja „win–win” pod wieloma względami, zwłaszcza jeśli mowa o retencji pracowników i pracowniczek. Z naszego raportu o kobietach wynika, że ponad 1/3 specjalistek IT sądzi, że zarabia mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku. Według dostępnych badań już samo przekonanie o byciu niesprawiedliwie wynagradzanym wystarczy, aby skłonność do zmiany pracy wzrosła o 50 proc. Właśnie dlatego opracowywanie siatki płac czy publikowanie widełek wynagrodzeń jest tak kluczowe dla działania organizacji, a przy okazji pomaga zwalczyć lukę płacową – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.

Najwięcej badanych kobiet w IT deklaruje, że miesięcznie zarabia 4,4-6,6 tys. zł netto lub 6,6-8,8 tys. zł netto – po 18,6 proc. Między 8,8 tys. a 11 tys. zł netto zarabia 15,1 proc. respondentek. Poniżej 4,4 tys. zł netto zarabia 10,1 proc., a powyżej 22 tys. zł netto – 6,7 proc.

- Miniony rok w branży IT pełen był turbulencji, a niepewna sytuacja utrzymuje się dłużej niż ta z czasów pandemii. Kobiety cenią sobie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, nie dziwi więc fakt, że w 2023 roku specjalistki IT rzadziej decydowały się na zmianę pracy – 32,9 proc. respondentek w porównaniu do 42,01 proc. w 2022 roku. Niezmiennie od lat kobiety szukają nowego zatrudnienia dla lepszych zarobków oraz możliwości rozwoju, co powinno stanowić sygnał dla pracodawców i pracodawczyń, by rozwijać ścieżki kariery i mądrze planować budżety szkoleniowe – dodaje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.

Specjalistki IT zmieniają pracę ze względu na zarobki i możliwości rozwoju

Najczęstszym powodem zmiany pracy była możliwość uzyskania wyższych zarobków - 51,3 proc. odpowiedzi. Dalej badane wskazywały lepsze możliwości rozwoju - 46,2 proc., nieotrzymanie podwyżki lub jej niezadowalająca wysokość - 30,7 proc i bardziej odpowiadająca im kultura organizacyjna w nowym miejscu - 29,8 proc. W przypadku 11,3 proc. powodem było zwolnienie z pracy.

CZYTAJ TAKŻE:Lokatorzy na Pomorzu zadłużeni na miliony złotych

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aż 1/3 kobiet pracujących w IT jest przekonanych, że zarabia mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto