MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

4-dniowy tydzień pracy w zamian za krótszy urlop? Ponad 1/3 Polek i Polaków jest za

OPRAC.: MM
66 proc. Polek i Polaków nie wykorzystało w całości urlopu wypoczynkowego za ubiegły rok. Ponad 1/3 oddałaby część urlopu w zamian za 4-dniowy tydzień pracy - to najnowsze dane od No Fluff Jobs, portalu z ofertami pracy dla branży IT.

Polacy - przepracowany naród?

Polacy spędzają w pracy prawie najwięcej czasu w Unii Europejskiej, w dodatku, według nowych danych No Fluff Jobs, aż 2/3 nie wykorzystuje w całości przysługującego im urlopu. Jednocześnie 72 proc. chciałoby tego urlopu mieć więcej. Tylko 15 proc. zgodziłoby się jednak na zwiększenie liczby dni wolnych kosztem obniżenia pensji. Większe zainteresowanie budzi pomysł zmniejszenia wymiaru urlopu w zamian za 4-dniowy tydzień pracy – „za” jest ogółem 37 proc. badanych, a wśród najmłodszych pracowników i pracowniczek nawet 50 proc.

Urlopy wypoczynkowe Polaków często są wypoczynkiem głównie z nazwy – aż 72 proc. polskich pracowników i pracowniczek zdarzało się podczas urlopów odbierać służbowe telefony, 66 proc. sprawdzało służbową skrzynkę mailową, a 61 proc. wykonywało na urlopie obowiązki zawodowe - wynika z najnowszego raportu portalu.

Nie wykorzystujemy urlopów, ale chcemy ich mieć więcej

Według Eurostatu Polacy są drugim najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej. Pracujemy przeciętnie 40,4 godziny tygodniowo, podczas gdy unijna średnia wynosi 37,5 godziny. Jednocześnie 45 proc. osób pracujących w Polsce doświadcza wypalenia zawodowego. Według danych No Fluff Jobs aż 66 proc. pracowników i pracowniczek nie wykorzystało w ubiegłym roku całej puli urlopu wypoczynkowego, ale 72 proc. chciałoby mieć więcej dni wolnych, niż obecnie im przysługuje. W grupie osób w wieku od 25 do 34 lat ten odsetek wzrasta do 78 proc. Wyższego limitu urlopów częściej chcą kobiety (75 proc. w porównaniu do 70 proc. mężczyzn).

4-dniowy tydzień pracy? 1/3 jest gotowa oddać część urlopu za takie rozwiązanie

Aż 37 proc. Polek i Polaków deklaruje, że zgodziłoby się na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w zamian za 4-dniowy tydzień pracy. Na takie rozwiązanie nie zgodziłoby się 35 proc., a 28 proc. jest niezdecydowanych. Spośród przedstawicieli i przedstawicielek najmłodszego pokolenia na rynku pracy zainteresowanie tym pomysłem wyraża już 50 proc. Znacznie mniejszy entuzjazm budzi propozycja zmniejszenia wynagrodzenia w zamian za zwiększenie liczby dni wolnych – na to rozwiązanie przystaje zaledwie 15 proc. pracowników i pracowniczek, 22 proc. jest niezdecydowanych, a 63 proc. byłoby przeciw.

- Zamiast o work-life balance powinniśmy dziś mówić o life-work balance, aby podkreślić znaczenie aspektu życia prywatnego, które zdarza nam się zaniedbywać właśnie na rzecz pracy. Najnowsze dane dają do myślenia: 72 proc. osób odbiera telefony służbowe podczas urlopu, a 61 proc. zdarza się wykonywać wtedy obowiązki służbowe. Powodów może być kilka: pracownicy i pracowniczki mają za dużo na głowie i boją się natłoku pracy po powrocie. Jednocześnie to pracodawcy mogą wywierać presję, podczas gdy powinni dbać o dobrostan zespołów oraz zapewniać przestrzeń do odpoczynku. W końcu wypoczęty pracownik to zaangażowany i efektywny pracownik – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Warto pamiętać, że Kodeks pracy nie określa górnego limitu liczby dni urlopu wypoczynkowego. Niektóre firmy oferują nielimitowany urlop jako benefit. Z takiej możliwości chętnie skorzystałoby 63 proc. Polek i Polaków, a wśród osób z miast powyżej 500 tys. mieszkańców ten odsetek wzrasta do 74 proc. Co ciekawe, aż 1/4 badanych nie jest pewna, czy chciałaby móc korzystać z takiego rozwiązania, a 12 proc. jest mu przeciwne.

Raport powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 25-28.04.2024 r. przez No Fluff Jobs. Do badania wybrano reprezentatywną próbę ogólnopolską osób w wieku 18-64 lat. Próba była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości (na podstawie danych demograficznych GUS), a jej liczebność wyniosła 1000 osób. Błąd maksymalny oszacowano na poziomie 3%. W raporcie firma odnosi się także do danych pochodzących z innych źródeł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 4-dniowy tydzień pracy w zamian za krótszy urlop? Ponad 1/3 Polek i Polaków jest za - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto