Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 lipca na Złotej Górze w Brodnicy Górnej wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Oficjalna strona zespołu Mazowsze
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze to na pewno perła polskich zespołów folklorystycznych. Są znani i oklaskiwani na całym świecie. Tym większy zaszczyt gościć ich, obejrzeć i posłuchać u nas na Kaszubach. Bywali już tu, ale to pierwsza okazja, by poznać ich kunszt wokalny i taneczny w takim miejscu jak Złota Góra w Brodnicy Górnej. I co najważniejsze, tym razem bez biletów - wstęp wolny! Początek koncertu 1 lipca, godzina 19.

Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym - czytamy na oficjalnej stronie internetowej zespołu Mazowsze.

Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.
Dojedziesz za darmo
Zimińska porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Sygietyński komponował inspirując się oryginalnymi ludowymi pieśniami. Przetrząsali wiejskie chaty. Zimińska w poszukiwaniu "babcinych" strojów, Sygietyński w poszukiwaniu uzdolnionej młodzieży. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela - Karolinem.

Pod koniec 1948 roku do pałacu w Karolinie zjeżdżać zaczęły pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera. W programie koncertu znalazły się piosenki przeplatane tańcami z terenów centralnej Polski.

I tak rozpoczęła się fenomenalna kariera zespołu Mazowsze. Zapewne więcej dowiecie się państwo podczas koncertu. Wypada dodać, że obecnie Mazowsze koncertuje na wszystkich największych scenach na świecie, a w dorobku ma nie tylko "perełki" z centralnego regionu naszego kraju, ale również z pozostałych. Warto przyjechać, przyjść na ten koncert, by posłuchać mistrzów. Taka okazja, bez biletów, które słono kosztują, może się już nie powtórzyć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto