Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WIOŚ nałożył kary za naruszenia przy składowaniu odpadów w Węsiorach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Osobne śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura
Osobne śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura WIOŚ Gdańsk
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył kary na odpowiedzialnych za rekultywację wyrobiska żwirowni w Węsiorach (gm. Sulęczyno). To efekt prowadzonych od stycznia br. kontroli działalności tutejszego zakładu. Przede wszystkim chodzi o niewłaściwe gospodarowanie odpadami.

Powraca sprawa nielegalnego składowania odpadów w Węsiorach. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku od początku roku prowadził kontrole na terenie tutejszego zakładu, zajmującego się rekultywacją wyrobiska żwirowni. Wykryto liczne naruszenia, jeśli chodzi o składowane w tym miejscu odpady.

- Inspektorzy WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili czynności z art. 10b ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz kontrolę działalności podmiotu w zakresie przestrzegania przepisów i decyzji ochrony środowiska - wyjaśnia Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - W ramach czynności zostały wykonane oględziny terenu, w tym za pomocą drona oraz georadaru, w celu ustalenia transportów odpadów użyto fotopułapek, zostały przeprowadzone przesłuchania osób, przeprowadzono analizę zapisów w systemie BDO (bazie danych odpadowych), pobrano również próby odpadów, które zostały przebadane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

Kontrole wykazały, że na terenie żwirowni w Węsiorach zdeponowano nielegalnie co najmniej 25 tys. ton odpadów. Ponadto na około 1100 kartach przekazania odpadów wskazano, że odebrano odpad właściwy, a w rzeczywistości był to odpad, który nie mógł być tam składowany.

- Podmiot, który prowadził rekultywację wyrobiska żwirowni, posiadał decyzję udzielającą zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Decyzja ta określała rodzaje odpadów - głównie gleba i ziemia, ich ilości oraz sposób ich przetwarzania podczas rekultywacji, tak aby przywrócić leśno-rolną funkcję terenu - zaznacza przy tym Radosław Rzepecki.

ZOBACZ TEŻ:
Ktoś porzucił na mrozie dwa psy. Czworonogi są już bezpieczne, policja szuka właścicieli

Są kary dla odpowiedzialnych

Na podstawie przeprowadzonych kontroli WIOŚ nałożył następujące kary administracyjne:

  • w wysokości 1 000 000 zł za prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, wbrew art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
  • w wysokości 500 000 zł za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, udzielonym decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego;
  • w wysokości 500 000 zł za nieprowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów wbrew art. 25 ust. 6a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

WIOŚ w Gdańsku złożył również zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa odpadowego. Sprawcy grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa nagłośniona już w styczniu

Przypomnijmy, że o nieprawidłowościach na terenie zakładu w Węsiorach zrobiło się głośno w styczniu 2023 r. Podczas prowadzonych kontroli inspektorzy WIOŚ wykryli odpady, na których składowanie właściciel nie miał stosownego zezwolenia. Były to m.in. worki z odzieżą nasączoną nieznanymi substancjami, styropian czy odpady komunalne.

12 stycznia osobne śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Kartuzach, z kolei 24 stycznia w Węsiorach po raz kolejny pojawiły się służby. Na miejscu był prokurator z policją i z biegłym z zakresu ochrony środowiska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WIOŚ nałożył kary za naruszenia przy składowaniu odpadów w Węsiorach - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto