Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie kartuskim rusza kwalifikacja wojskowa 2018. Obecność wezwanych osób obowiązkowa

Lucyna Puzdrowska
W powiecie kartuskim kwalifikacja wojskowa obejmie w tym roku 881 osób. Rozpocznie się 19 lutego, zakończy 26 marca. Badania odbywać się będą w Kartuskim Centrum Kultury przy ul. Klasztornej w Kartuzach.

Młodzi mieszkańcy poszczególnych gmin stawiają się przed komisją w różnych terminach. I tak 19 lutego do KCK zgłosić się muszą mieszkańcy gminy Sulęczyno, 20-22 lutego - gminy Somonino, 22-23 lutego - gminy Chmielno, a 26 lutego - 5 marca gminy Kartuzy.
Mieszkańcy gminy Stężyca stawić się muszą 6-7 marca, gminy Żukowo - 8-15 marca,
Sierakowice - 16-21 marca,
Przodkowo - 22-23 marca. Kobiety podlegające wezwaniu do kwalifikacji wojskowej, będą oczekiwane 26 marca.

Jakie dokumenty

Osoba stawiająca się przed komisją musi mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i inne, w tym prawo jazdy.

- Kwalifikacja wojskowa służy uzupełnieniu naszej wiedzy odnośnie rezerw, którymi dysponujemy, w przypadku, gdyby służba zasadnicza została w Polsce odwieszona - mówi mjr Grzegorz Nowak, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdyni. - Często słyszy się opinie, że w Polsce zlikwidowano służbę zasadniczą. To nieprawda, została zawieszona do odwołania.

Podczas kwalifikacji wojskowej komisja lekarska określi, czy dany 19-latek jest zdolny do służby wojskowej, czasowo niezdolny, niezdolny w czasie pokoju czy trwale niezdolny. Młody mężczyzna otrzyma też książeczkę wojskową, która będzie stanowić kolejny, ważny w jego życiu dokument.

Jak mówi mjr Grzegorz Nowak, osoba, która zyska kat. A, ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, może zgłosić się do wojska na ochotnika.
- Mamy różne formy szkoleń dla ochotników, m.in. tzw. służbę przygotowawczą. Jeśli zakończy przeszkolenie w służbie przygotowawczej, może się ubiegać o przyjęcie do służby zawodowej, tzw. kontraktowej - objaśnia major.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się każdego roku. Obecność jest obowiązkowa. Co ważne, w razie niemożności osobistego stawienia się w wyznaczonym terminie, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim urzędem gminy w celu uzgodnienia innego terminu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto