Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kaszubskim promowali najnowszy numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
W czwartek pod wieczór w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie z autorami trzeciego numeru „Kartuskich Zeszytów Muzealnych”. Obecni mieli okazję wysłuchać krótkich podsumowań zawartych w roczniku artykułów, a także zadać samym autorom kilka pytań.

Spotkanie o godz. 18 otworzył występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz. Artyści zagrali i zaśpiewali znane utwory kaszubskie, w tym nieodłączne wręcz „Kaszëbsczé jezora”, a także zaprezentowali układy taneczne, co było w kameralnych salach Muzeum Kaszubskiego jedynie podkreślało ich zdolności.

Całe wydarzenie poprowadził Bartosz Gondek, gdyż, jak podkreślała dyrektor muzeum Barbara Kąkol, ona sama nigdy by tak dobrze tego nie zrobiła. Sam historyk zaś podkreślał wyjątkowość, pewną przekorność zamieszczonych w roczniku artykułów

- Dzisiaj preferujemy artykuły interdyscyplinarne, najlepiej w języku obcym, wydawane nakładem czterech uczelni, z jak najmniejszą zawartością treściową, za to jak największą liczbą tabelek i odpowiednio spreparowanych przypisów, także to się w ogóle nie nadaje do czytania - komentował Bartosz Gondek, podkreślając, jak wartościowe są właśnie tak przygotowane „Kartuskie Zeszyty Muzealne”. - To jest ogromne szczęście, że po pierwsze powrócono w Kartuzach do tradycji wydawania „Kartuskich Zeszytów Muzealnych”. Po drugie ja mam nadzieję, że nie dopuścicie, aby te zeszyty przestały wychodzić, bo to będzie taka luka w Waszej zbiorowej pamięci. Zarówno Kartuz, jak i całej tej części Kaszub.

Głos zabrał również dr Tomasz Rembalski, recenzent trzeciego tomu „Zeszytów...”. Także zaznaczył on wielkie znaczenie tego typu pozycji, ponieważ trzeba dzielić się i zbierać informacje o tym, co było. Nie tylko o najważniejszych sprawach, ale i o tych osobistych wspomnieniach. Dr Rembalski nadmienił też, że w przyszłym numerze należy się spodziewać trzech artykułów jego studentów - osób, związanych z powiatem kartuskim.

Dalej wypowiadali się autorzy poszczególnych tekstów, zawartych w „Zeszytach...”, krótko przybliżając zebranym ich treść. Obecni na spotkaniu mieli także okazję zadać im kilka pytań podczas dyskusji.

Wznowiona tradycja

„Kartuskie Zeszyty Muzealne” pod redakcją Barbary Kąkol, zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub, kontynuują też tradycje Kaszubskich Zeszytów Muzealnych, wydawanych od 1993 roku. Po kilkuletniej przerwie rocznik został wznowiony w 2016 roku pod bardziej adekwatną nazwą. W „Zeszytach...” znajdują się także informacje o działalności Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, adresowane do sympatyków, przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych profilem i zakresem działalności placówki.

W trzecim numerze wznowionego rocznika można przeczytać teksty Bartosza Gondka, Barbary Kąkol czy Mariana Jelińskiego, traktujące m. in. o kaszubskich elementach zbrodni katyńskiej czy germanizacji wybranych nazw miejscowości na terenie gminy Sierakowice. Krzysztof Kowalkowski przygotował także obszerny artykuł o Edmundzie Janie Kowalkowskim, dekoratorze kościołów w Sianowie i Kartuzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto