18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez żołądek do serca turysty

bc
Nie tylko jeziora, krajobrazy czy zabytki wykorzystują Kaszuby w turystycznej promocji. Coraz większym atutem stają się tradycyjne smaki regionu.

Najsłynniejszym chyba przykładem jest kaszubska truskawka, która po wpisaniu na krajowe i unijne listy produktów tradycyjnych promowała polską prezydencję w Strasburgu. Korzyści z coraz silniejszej pozycji owocowej marki czerpią nie tylko plantatorzy, ale też branża turystyczna, by wymienić tylko tłumy przyjeżdżające co roku na Truskawkobranie czy pomysły stworzenia ścieżki rowerowej poświęconej Kaszebscziej Malenie.

Na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pomorskie wpisało najwięcej spośród województw, bo 126 pozycji. Większość z nich opracowały i opisały gospodynie z powiatu kartuskiego. Specjały i ich twórcy często uczestniczą w targach i konkursach. Ostatni przykład to zupa z dyni po chłopsku, za którą gospodarstwo agroturystyczne U Chłopa z Chmielna otrzymało Perłę 2011 w konkursie Smaki Regionów.

Rozstrzygnięty został na targach w Poznaniu, w których uczestniczyły również przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. Panie, podobnie jak wiele innych organizacji i kół gospodyń z regionu, odwiedzają różne zakątki Polski, częstując regionalnymi przysmakami i zachęcają do odwiedzenia Kaszub. Na tym nie poprzestają. - Zamierzamy utworzyć izbę regionalną, a w niej oferować nasze produkty - mówi Zyta Górna, prezes stowarzyszenia. - Na razie serwujemy posiłki tylko dla gości w naszych gospodarstwach agroturystycznych.

Kuchnia jest też coraz częściej głównym bohaterem imprez. W sobotę w Ostrzycach odbędzie się IV Festiwal Kuchni Kaszubskiej Kaszebscze Jestku. Reprezentanci kół gospodyń wiejskich, szkół gastronomicznych i podmioty branży turystycznej będą na oczach widzów przygotowywać regionalne potrawy. Kapituła wybierze zwycięzców, widzowie będą mogli degustować pyszności i obejrzeć pokazy mistrzów gastronomii.

- Chcemy zachować kaszubską kuchnię i promować ją nie tylko w regionie - mówi Marian Kowalewski, dyrektor organizującego festiwal Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie. - Odwiedzają nas goście z różnych stron Polski, którzy mogą posmakować przyrządzonych dań i później wybrać się na nie do danej restauracji czy gospodarstwa, a po powrocie do domu polecić znajomym.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto