Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd zespołów kolędniczych Przyjaźni

MD
Sześć zespołów z gminy Żukowo wzięło udział w XIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Przyjaźni. Odbył się on w Zespole Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Żukowa - Wojciech Kankowski.

- W Przeglądzie od początku biorą udział grupy przebierańców tradycyjnych i autentyczne zespoły kolędnicze, które prezentują kaszubskie obrzędy ludowe związane z okresem świąt Bożego Narodzenia - mówił Jacek Karszny, dyrektor szkoły. - Obyczajowość ta na Kaszubach była wyjątkowo bogata, dlatego taka impreza ma na celu pokazywanie i odtwarzanie bądź kultywowanie tych tradycji aby uchronić je od zapomnienia. Stąd szkoła wydaje się być idealnym miejscem, gdzie można te tradycje poznawać, wskrzeszać i propagować.

Uczestnicy występowali w podziale na cztery kategorie wiekowe. W kategorii klas I- III szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajęli kolędnicy z Tuchomia, na drugim miejscu uplasował się zespół gospodarzy - Trzej Królowie z Przyjaźni.

W kategorii klas IV- VI szkoły podstawowej na pierwszym miejscu znalazła się grupa z Miszewa a na drugim Szkoła Parafialna im. Św. Franciszka z Asyżu, zaś w gimnazjum zespoły z Chwaszczyna i Przyjaźni znalazły się wspólnie na najwyższym stopniu podium.

Uczestników oceniali - Bronisław Cirocki – przedstawiciel ZK-P, Ewa Rac- Truszczyńska- polonistka i Hanna Formela – nauczyciel religii. Komisja brała po uwagę takie aspekty występów jak zgodność z tradycją, autentyczność tekstów i muzyki, dobór kostiumów i rekwizytów oraz ogólny wyraz artystyczny
.
Wszystkie zespoły wyróżnione zostały pamiątkowymi dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Wręczył je dyrektor szkoły Jacek Karszny

Jak informuje dyrektor szkoły, w tym roku zespoły skupiły się na odtworzeniu postaci zwanych Brentopami. Powszechnie uważano, że tradycja ta już wymarła ale okazuje się, jak donoszą znawcy, iż np. w części Skrzeszewa, szczególnie w miejscowości Krowie Łąki wciąż ten zwyczaj jest żywy i co roku do domów przychodzą Brentopi, składając domownikom wierszowane życzenia na święta i Nowy Rok. Wygląda to tak. Między Wigilią a Sylwestrem do domów przychodzą czterej mężczyźni, którzy śpiewają regionalne kolędy i składają mieszkańcom życzenia. Towarzyszy im brentop, czyli regionalny, kaszubski instrument muzyczny zwany burczybasem. Na nim sobie akompaniują, wygrywając rytm i tempo. Ten instrument podobnie jak diabelskie skrzypce jest taką wyjątkową wizytówką Kaszubskich zespołów ludowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto