Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała książka, opisująca losy Władysława Kostucha. O swej skromnej publikacji opowiedział Andrzej Borzestowski

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środowy wieczór w bibliotece w Kartuzach odbyło się spotkanie z Andrzejem Borzestowskim. Radny kartuski przygotował bowiem książkę „Konspiracja na Kaszubach”, przedstawiającą podziemie niepodległościowe w naszym regionie, za przykład biorąc postać Władysława Kostucha. Autor planuje kolejne części.

„Konspiracja na Kaszubach. Problematyka podziemia niepodległościowego na przykładzie Władysława Kostucha” - to pełen tytuł książki, poświęconej działalności wyzwoleńczej w regionie Pomorza, głównie po zakończeniu II wojny światowej. Skromną publikację przygotował Andrzej Borzestowski, historyk oraz radny Rady Miejskiej w Kartuzach. Wydało ją zaś Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz.

W środę 13 grudnia w kartuskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorem, promujące książeczkę. Radny opowiedział zarówno o zawartości swego dzieła, jak i powodach jego powstania. Jego zdaniem należy przybliżać, przypominać historie tych osób, walczących jeszcze po wojnie o niepodległą Polskę.

- To są ciekawe czasy, ale też czasy, w których ludzie często tracili życie. Musieli z czegoś zrezygnować, czymś zaryzykować na rzecz tej „drugiej konspiracji” (tak nazywana jest działalność polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 r. - dop. red.). Dzisiaj już wiemy, jak to się zakończyło... - mówi Andrzej Borzestowski.

Pierwsza z wielu

Podczas spotkania w bibliotece autor przyznał, że to dopiero pierwsza z najprawdopodobniej pięciu części „Konspiracji na Kaszubach”. Przygotowana pozycja przybliża losy nie tylko tytułowego Władysława Kostucha, ale też jego brata Jana czy Stanisława Pietrasiewicza.

- Sądzę, że to wartościowe nazwiska, które oddały to, co mogły w tym czasie, dla dobra budowania niepodległej Rzeczypospolitej - podkreśla radny.

Druga część już powstaje. Skupi się na działalności m.in. Gryfa Kaszubskiego/Gryfa Pomorskiego. Powinna się ukazać mniej więcej w połowie przyszłego roku.

Wszyscy obecni w środę w bibliotece mogli za darmo odebrać swój egzemplarz pierwszej książeczki. Chętni podchodzili też po autograf, a i nie brakowało osób wdających się w dłuższe dyskusje historyczne z Andrzejem Borzestowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto