Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plan transportowy dla powiatu kartuskiego - od 2017 r. zniknie połowa połączeń autobusowych

(J.S.)
Janina Stefanowska
Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Kartuzach zamieszczono plan transportowy dla powiatu kartuskiego, który miałby obowiązywać od 2017 r. Do 30 października można składać do niego swoje uwagi, korzystając z formularza, dołączonego do dokumentu. Najlepiej pobrać dokument na swój komputer, rozpakować - i zapoznać się z treścią, mapkami i wykresami.

O połowę może zmniejszyć się liczba kursów autobusowych w powiecie kartuskim - tak zakłada przygotowana przez fachowców z Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie wizja rozwoju transportu zbiorowego w Kartuskiem od 2017 roku, kiedy to na samorządy spadnie obowiązek organizacji komunikacji publicznej. Trzeba też pamiętać, że jedynie połączenia wskazane w planie transportowym będą mogły być dotowane, co oznacza, że ulgi ustawowe będą obowiązywały tylko na tych liniach.

Plan transportowy dla powiatu kartuskiego liczy 165 stron i zawiera mnóstwo informacji statystycznych. Dopiero na str. 105 zaczyna się ocena potrzeb przewozowych i określenie preferencji mieszkańców. Na str. 136 następuje omówienie założeń wojewódzkiego planu transportowego, a od str.140 - mowa jest o powiatowej komunikacji.

Zgodnie planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa pomorskiego w powiecie kartuskim funkcjonować ma 5 kolejowych linii transportowych użyteczności publicznej oraz 7 autobusowych linii transportowych o charakterze użyteczności publicznej.
Połączenia kolejowe to: Kościerzyna - (Kartuzy) - Gdynia Główna, Kościerzyna - (Kartuzy) - Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Główny, Kartuzy -Gdynia Główna, Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk - Główny, Gdańsk Główny / Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy - Sierakowice.

Linie autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to:
Bytów - Kartuzy - Gdynia, Słupsk - Sierakowice - Kartuzy, Sierakowice - Lębork - Łeba, Starogard Gdański - Kościerzyna - Sierakowice - Lębork, Wejherowo - Kartuzy, Kartuzy - Stężyca - Kościerzyna, Kościerzyna - Żukowo - Gdańsk.

Fachowcy z Warszawy przygotowali trzy warianty sieci połączeń komunikacyjnych od 2017 r.
Wariant zerowy - w którym brak w ogóle połączeń o charakterze użyteczności publicznej, gdzie stosowane są ustawowe ulgi, np. dla młodzieży uczącej się.
Wariant 1 - połączenia użyteczności publicznej będą tylko między Kartuzami a ośrodkami administracyjnymi gmin, co oznacza, że miejscowości leżące na dalszej trasie, poza stolicą gminy, nie będą połączone "powiatowym" transportem. O komunikację w tych częściach regionu będą musiały zadbać same gminy.
Wariant 2 - nominalnie obejmuje siatkę dzisiejszą, ale przy zmniejszonej liczbie kursów

Konsultacje społeczne
Do planu, który znajduje się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Kartuzach, załączony jest specjalny formularz. Należy go wypełnić i dostarczyć do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym przy ul. Dworcowej 1 lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected] w terminie do dnia 30 października 2015 r. Swoje uwagi mogą zgłaszać zarówno instytucje, jak i osoby indywidualne. Trafią one do autorów opracowania, czyli do Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie oraz do radnych powiatowych. Projekt planu musi trafić pod obrady rady powiatu do końca tego roku. Uchwała będzie stanowić akt prawa miejscowego. Kolejnym krokiem będzie przetarg na operatora komunikacji, czyli organizatora usług komunikacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto