Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na linie kolejowe Kościerzyna - Somonino oraz Somonino - Kartuzy unieważniony. Powodem błąd w dokumentach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
PKP PLK S.A. sprawdzają teraz, czy gdzieindziej nie pojawiły się błędy.
PKP PLK S.A. sprawdzają teraz, czy gdzieindziej nie pojawiły się błędy. archiwum NM
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o unieważnieniu przetargu, w którym miał zostać wyłoniony wykonawca robót na liniach kolejowych nr 201 (Kościerzyna - Somonino) i 214 (Somonino - Kartuzy). Powodem są znalezione w dokumentach przetargowych błędy. Rzecznik PKP PLK jednak zapewnia, że nie wpłynie to na termin realizacji całego projektu.

Przetarg odwołany

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unieważniły postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych na liniach kolejowych nr 201 (Kościerzyna - Somonino) oraz nr 214 (Somonino - Kartuzy), realizowanych w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I”. Jak tłumaczy Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK, podstawą unieważnienia postępowania przetargowego jest... błąd w dokumentach.

- Na etapie badania złożonych w przetargu ofert PLK S.A. zidentyfikowały błędy w dokumentach udostępnionych w trakcie procedury przetargowej. Błędy nie były możliwe do zidentyfikowania i poprawienia na wcześniejszym etapach przetargu. Dokumenty zostały przygotowane na zlecenie PLK S.A. przez biuro projektowe, które na etapie czynności odbiorowych oświadczyło, iż są one spójne i przygotowane w sposób prawidłowy - czytamy w oficjalnym komunikacie rzecznika. - Sprawa aktualnie jest badana w celu wyciągnięcia wniosków i ustalenia dalszego toku postępowania dla naprawienia zaistniałej sytuacji. Podejmowane są działania w celu zidentyfikowania możliwych nieprawidłowości w dokumentacji, ich naprawy oraz dokonania czynności umożliwiających jak najszybsze ponowne ogłoszenie przetargu w oparciu o poprawioną dokumentację.

Unieważnienie przetargu nie powinno przy tym wpłynąć na termin modernizacji całej linii kolejowej nr 201 - od Maksymilianowa do Gdyni.

- Przetarg dotyczący prac na odcinku Kościerzyna - Somonino oraz Somonino - Kartuzy (linia nr 214) został ogłoszony jako pierwszy z siedmiu zaplanowanych do zrealizowania. Ogłoszenie przetargu dla ostatniego z odcinków planowane jest z końcem 2024 r. - wyjaśnia Przemysław Zieliński.

ZOBACZ TEŻ:
Mieszkańcy Somonina protestowali w związku z wyburzeniem dawnej cegielni

Złożona inwestycja na Pomorzu

Przypomnijmy, że planowana modernizacja linii kolejowej nr 201, jako alternatywne połączenie kolejowe, ma poprawić komunikację Kaszub z Trójmiastem i Bydgoszczą.

- Przewoźnikom umożliwi przygotowanie lepszej oferty połączeń dalekobieżnych, regionalnych oraz aglomeracyjnych. Rosnący popyt na przewozy pasażerskie wskazuje na konieczność rozbudowy sieci połączeń kolejowych np. poprzez przystosowanie do aktualnej sieci osadniczej niektórych linii kolejowych w regionie oraz przeniesienie części ruchu towarowego z linii kolejowych nr 9 (Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny), 131 (Chorzów Batory - Tczew) i 202 (Gdańsk Główny - Stargard), co znacząco je odciąży i umożliwi zintensyfikowanie ruchu pasażerskiego - zaznacza PKP PLK.

W 2019 r. projekt modernizacji linii nr 201 został zaktualizowany pod względem rzeczowym i czasowym ze względu m. in. na decyzję z września 2018 r. o włączeniu szprychy CPK w linię kolejową nr 131 czy decyzję o prowadzeniu istotnej części ruchu towarowego po liniach nr 201 (kierunek Gdynia) i 201/203 (kierunek Gdańsk). Tym samym konieczne było ustalenie nowego zakresu i nowych kosztów. Realizacja całego projektu została zaplanowana w ramach perspektywy finansowej do roku 2030.

Z kolei prace budowlane prowadzone na tzw. bajpasie kartuskim oraz na linii nr 229 Glincz - Kartuzy (wraz z budową nowego odcinka linii nr 214 w obrębie stacji Kartuzy) mają zakończyć się z początkiem 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto