Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza klasa kolejowa w ZSZiO w Żukowie - oni wypełnią pokoleniową lukę na kolei ZDJĘCIA

Janina Stefanowska
W tym roku po raz pierwszy utworzono kierunek technika transportu kolejowego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Młodzi upatrują swojej szansy w rozwijającej się sieci kolejowej - Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i PKP PLK. Od pierwszych dni nauki poznają kolej w teorii i praktyce. Ich przewodnikami są Bartłomiej Buczek, wiceprezes SKM w Gdańsku oraz ks. Piotr Wulgaris.

Klasa kolejowa, czyli technikum transportu kolejowego powstała dzięki posłowi Stanisławowi Lamczykowi i ks. Piotrowi Wulgarisowi, wikaremu z parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Do tego pomysłu przekonali władze powiatu i szkoły a nawet arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia. Ten wyraził zgodę, by ksiądz Piotr, pasjonujący się kolejnictwem podjął studia podyplomowe na kierunku transport i logistyka na UG w Sopocie i mógł nauczać przedmiotów zawodowych.
Ks Piotr dał się poznać wcześniej jako organizator transportu kolejowego na Światowe Dni Młodzieży z archidiecezji gdańskiej.

- Ten kierunek to nasza odpowiedź na obecność Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, bo od niej wziął się pomysł - mówi Magdalena Rotter, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. - Prezes PKM nas do tego zachęcił, a okazuje się, że duże potrzeby ma także PKP PLK, bowiem na kolei obserwuje się lukę pokoleniową. Pracownicy są w wieku 50+, brakuje młodych a potrzeba wykwalifikowanych pracowników. Słaba kondycyjnie PKP zlikwidowała swoje szkoły kolejowe, przebranżowiły się - i powstała nisza. Było spore zainteresowanie naborem, bo mamy pełną klasę. Część uczniów dojeżdża koleją. Mamy zapowiedź od dyrektora PKP PLK, że dla uczniów od II klasy ufunduje stypendium.

To ma być kilka stypendiów - warto więc przykładać się do nauki.

Klasa liczy 30 uczniów, w tym 13 dziewcząt.
Absolwenci czteroletniego technikum mogą być dyżurnymi ruchu, nastawniczymi lub zwrotniczymi, dyspozytorami, kierownikami zespołu kas biletowych, kierownikami zespołu obsługi informacyjnej czy kierownikami lub konduktorami pociągu.

W ciągu tygodnia mają 8 godzin zajęć kierunkowych - to podstawy ruchu kolejowego, technika ruchu kolejowego, urządzenia i sterowanie ruchem oraz łączność kolejowa.
- Zajęcia odbywają się w środy, by raz w miesiącu urządzać lekcję terenową - wyjaśnia ks. Piotr Wulgaris. - W tym tygodniu odwiedziliśmy Zakład Linii Kolejowych SKM w Gdyni. Mamy duże wsparcie ze strony kolejarzy - z PKM, SKM czy PKP PLK.
Podczas lekcji terenowej uczniowie dojechali do stacji Gdynia Główna, wysłuchali wykładu z automatyki kolejowej w Zakładzie Linii Kolejowych w Gdyni z instruktorem automatyki kolejowej Jędrzejem Niebudą. Odwiedzili nastawnię Gdynia Główna posiadającą urządzenia komputerowe sterowania ruchem kolejowym a także nastawnię wykonawczą na stacji Rumia.

Uczniowie z ciekawością uczestniczą w lekcjach, bo są otwarci na nowości, nowoczesność i wiążą swoją przyszłość z koleją.
(zdjęcia z wycieczki dzięki uprzejmości ks. P. Wulgarisa)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto