Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w gminie Somonino - uroczystość patriotyczna w Lesie Hopowskim

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Jak co roku, uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w gminie Somonino odbyły się w Lesie Hopowskim.
Jak co roku, uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w gminie Somonino odbyły się w Lesie Hopowskim. UG Somonino
11 listopada w Lesie Hopowskim odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary II Wojny Światowej oraz obchody Święta Niepodległości. Las Hopowski to miejsce szczególne w powiecie kartuskim. Pomnik, który się tu znajduje, upamiętnia kilkudziesięciu Kaszubów pomordowanych w tym lesie przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Po wspólnym przemarszu do Miejsca Pamięci Pomordowanych w Lesie Hopowskim, delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku. Ks. Tadeusz Łącki, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hopowie, odprawił mszę świętą polową.

Zaraz po nabożeństwie zebranych przywitał Marian Kowalewski, wójt gminy Somonino, przywołując w tym uroczystym dniu historię polskiej państwowości i wartości patriotycznych.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Bogdanem Łapą na czele oraz powiatowi radni. Polski parlament reprezentował poseł Stanisław Lamczyk.

Na zakończenie swój program artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Egiertowie. Cała uroczystość odbywała się w oprawie muzycznej orkiestry dętej z Brus. Na zakończenie na zebranych czekał ciepły poczęstunek.

Pomnik w Lesie Hopowskim - historia w pigułce

11 listopada 1939 r. na terenach należących do Nadleśnictwa Sarni Dwór, znajdujących się w pobliżu miejscowości Egiertowo, Selbstschutz dokonał zbiorowej egzekucji Polaków uprzednio osadzonych w kartuskim więzieniu. Zamordowano 45 osób, które spoczęły we wspólnym grobie. Ofiary zostały rozstrzelane, a rannych dobijano za pomocą kolb od karabinów oraz łopat.

Po egzekucji grób został przysypany ziemią, jednakże dzięki obecności kilku okolicznych mieszkańców w pobliżu tego miejsca w chwili egzekucji, miejscowa ludność dowiedziała się o zbrodni. Świadkowie tamtych zdarzeń twierdzą, że szczątki ofiar zostały przez Niemców przed końcem wojny ekshumowane oraz wywiezione w niewiadome miejsce, celem zatarcia zbrodni.

W 1980 r. w miejscu zbiorowej mogiły ufundowano tablicę, a w latach 2012-2013 gmina Somonino przeprowadziła rewitalizację miejsca pamięci. Kolejna miała miejsce w roku 2021.

Co roku około rocznicy wydarzeń odbywa się tu uroczysta msza święta ku czci zamordowanych. Do miejsca pamięci można dojechać zjeżdżając z szosy Somonino Egiertowo, koło parkingu leśnego (miejsce zjazdu z drogi 224 znaczy drogowskaz).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody Święta Niepodległości w gminie Somonino - uroczystość patriotyczna w Lesie Hopowskim - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto