Nowy Zarząd Gminny Związku OSP RP w Somoninie - zmiana na stanowisku komendanta

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Udostępnij:
9 października w strażnicy w Goręczynie odbył się Zjazd Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Somoninie, podczas którego wybrano nowy zarząd na kolejną kadencję. Na czele nowego zarządu ponownie stanął dh Jarosław Wydrowski. Natomiast nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta gminnego. Romana Stenkę, które przez wiele lat pełnił tę funkcję, zastąpił młodszy kolega - Patryk Richert.

Zmiana pokoleniowa na stanowisku komendanta gminnego OSP Somonino

Roman Stenka po po wielu latach pożegnał się z funkcją komendanta gminnego, przekazując stery w ręce Patryka Richerta. Funkcję prezesa zarządu gminnego Związku OSP RP w Somoninie nadal pełnić będzie Jarosław Wydrowski. Wiceprezesami nadal są: Rafał Butowski i Ryszard Richert.

Podobnie jak w poprzednich kadencjach, funkcję sekretarza pełnić będzie komendant gminny, tylko już nie Roman Stenka, a Patryk Richert. Skarbnikiem pozostała Bogusława Kuchta, a członkiem prezydium Ryszard Pyszka.

Do zarządu weszli ponadto: Andrzej Brylowski, Zbigniew Dysarz, Aleksander Hirsz, Tadeusz Jakusz, Dariusz Kleina, Mirosław Pioch, Błażej Plichta, Łukasz Puzdrowski, Ryszard Skierka, Adam Skrzypkowski, Roman Stenka, Patryk Szreder, Andrzej Ustowski i Dariusz Zientarski.

Zanim wybrano nowy zarząd, ustępujący złożył sprawozdanie

O tym co działo się w ciągu minionych lat, jakim sprzętem dysponują jednostki OSP z gminy Somonino, o ich sukcesach, a przede wszystkim interwencjach i liczbie akcji, w których uczestniczyły, opowiedzieli prezes Jarosław Wydrowski oraz komendant Roman Stenka.

- Chciałbym podziękować panu wójtowi i radnym za to, że na ich pomoc zawsze możemy liczyć - mówił Jarosław Wydrowski. - Mimo licznych potrzeb gminy, na ochronę przeciwpożarową zabezpieczone są niezbędne środki na podstawową działalność i inwestycje, dzięki czemu mamy tak piękne strażnice, a co najważniejsze, mamy coraz lepsze pojazdy i sprzęt ratowniczy.

Prezes Wydrowski podziękował też Pawłowi Gilowi, komendantowi powiatowemu PSP w Kartuzach za wszelką pomoc i współpracę. Słowa podziękowania skierował też do starosty kartuskiego Bogdana Łapy i radnych powiatowych oraz do Edmunda Kwidzińskiego, dyrektora wykonawczego ZOSP w Gdańsku, jednocześnie prezesa zarządu powiatowego OSP w Kartuzach.

Lista osób, do których trafiły tego dnia słowa wdzięczności była długa.

Na terenie gminy Somonino działa 7 jednostek OSP

Jednostki dysponują 11 nowymi pojazdami - w tym 7 średnich i 4 lekkie. Ponadto OSP Ostrzyce i Goręczyno posiadają łodzi motorowe z pełnym wyposażeniem. OSP Ostrzyce posiada też sonar i dron wykorzystywany nie tylko do poszukiwania topielców. Jednostki mają na stanie 6 kompletów do ratownictwa medycznego, najnowszy OSP Goręczyno. O sprzęcie będącym w wyposażeniu somonińskich jednostek można by pisać długo. Dość powiedzieć, że są wyposażone na najwyższym poziomie.

W roku 2020 strażacy z jednostek gminy Somonino uczestniczyli w 116 zdarzeniach. To o 32 mniej niż rok wcześniej. Pożarów było 25, miejscowych zagrożeń - 91. W tych drugich zawarte są wszystkie wyjazdy poza pożarami, a więc do m.in.: podtopień, powalonych przez wichury drzew i przede wszystkim do wypadków drogowych.

Najczęściej wyjeżdżali strażacy z OSP Somonino, potem z OSP Ostrzyce, OSP Hopowo, OSP Egiertowo, OSP Goręczyno i OSP Kaplica. We wszystkich działaniach uczestniczyło 1128 strażaków.

Nie brakowało gości

Na podsumowanie kadencji do somonińskich strażaków przyjechało wielu gości. Był senator Stanisław Lamczyk, wicestarosta Piotr Fikus czy wspomniany już Paweł Gil, komendant powiatowy PSP w Kartuzach. Nie zabrakło gospodarzy gminy - wójta Mariana Kowalewskiego i Andrzeja Sołtyska, przewodniczącego Rady Gminy Somonino.

Odznaczono i uhonorowano zasłużone dla OSP gminy Somonino osoby

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Gdańsku nadało Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa: Marianowi Kowalewskiemu, Andrzejowi Sołtyskowi, ks. Hubertowi Kitowskiemu oraz Bogusławie Kuchta.

Akt nadania tytułu Członka Honorowego Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Somoninie wręczono dh Józefowi Hudeli, byłemu wieloletniemu prezesowi zarządu gminnego.

Wzruszająca była to uroczystość, zważywszy, że Józef Hudela kojarzony jest z somonińską strażą od zawsze.

Na zakończenie spotkania podsumowującego i wyborczego w Goręczynie, strażacy po raz kolejny uhonorowali wójta Mariana Kowalewskiego, tym razem wręczając kwiaty z okazji niedawnych urodzin.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie