Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kaszubskie pragnie stworzyć Archiwum Pandemii na Kaszëbach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Masowo odwoływane imprezy, izolacja, wspólne szycie maseczek i wielkie zbiórki na pomoc dla szpitali, ale także historie osobiste, niekiedy tragiczne - pandemia koronawirusa wyraźnie odmieniła nasze życie. Chcąc udokumentować, zachować na przyszłość doświadczenia ludzi z tego trudnego okresu, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zdecydowało się stworzyć Archiwum Pandemii na Kaszëbach. Przez najbliższy rok każdy może przesłać do placówki nagrane przez siebie historie.

Z racji wprowadzonych obostrzeń od 13 marca do odwołania Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest zamknięte. Nie oznacza to jednak, że owa instytucja nie działa.

Z okazji obchodzonego w miniony piątek Dnia Jedności Kaszubów (którego po raz drugi już nie udało się równie hucznie świętować, co we wcześniejszych latach) muzeum zdecydowało się podjąć nietypowej akcji. Placówka realizuje bowiem projekt o nazwie „Jednota w chërze”, czyli nic innego, jak archiwum pandemii na Kaszubach.

- Czas pandemii to wydarzenie historyczne, dlatego nasze muzeum pragnie przyjrzeć mu się z bliska. Chcemy wysłuchać i zapisać na przyszłość historii różnych Kaszëbów, dotyczących pandemii - podaje samo Muzeum Kaszubskie.

W projekcie może wziąć udział każdy: dzieci, młodzież, seniorzy, osoby wykonujące różne zawody. Opowieści zbierane będą przez cały rok w formie audio, przy czym można je zaprezentować zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim. Zebrany w ten sposób materiał zostanie zarchiwizowany i przedstawiony podczas przyszłorocznego Dnia Jedności Kaszubów.

- Wysłuchamy każdą historię. Może będzie ona związana z lękiem o bliskich, o utratę pracy, o zdobycie szczepionki, a może wręcz przeciwnie - o zadowoleniu z wykonywania pracy, nauki zdalnej, o udzielaniu pomocy, o szyciu maseczek. Może ktoś powie o tym, że się boi, bo ma kredyt, ktoś inny o kimś, kogo przez wirusa stracił. Ile ludzi tyle historii - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. - Pandemia koronawirusa odkryła też niezwykłe więzi mieszkańców. Do pomocy w walce z szybko rozprzestrzeniającą się chorobą ruszyło wielu dobrych ludzi. Te wszystkie relacje chcemy zgromadzić na przyszłość.

Historie będą też publikowane na stronie samego Muzeum Kaszubskiego. Za projekt graficzny odpowiadać będzie Gracjana Pòtrëkùs. W najbliższym czasie powinien się tam pojawić również specjalny formularz dla chętnych wziąć udział w projekcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto