MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łyśniewo zwycięskie w X Powiatowym Turnieju KGW [ZDJĘCIA cz. 1]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dwa lata na to czekaliśmy - w sobotnie popołudnie w Ostrzycach, wyjątkowo w plenerze, odbył się X Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Na arenie kulinarnej, ale i artystycznej zmierzyło się ze sobą siedem zespołów. Ostatecznie Grand Prix zgarnęły panie z KGW w Lyśniewie Sierakowickim i to one będą reprezentowały powiat kartuski w rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.

W sobotę 11 czerwca, na parkingu przy Centrum Informacji Turystycznej w Ostrzycach, odbył się długo wyczekiwany X Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Kartuzach. Miał on „małe” opóźnienie... dwóch lat. Impreza bowiem tuż przed pandemią COVID-19 musiała zostać nagle odwołana i do teraz czekała na powrót.

- Byliśmy całkowicie już przygotowani do przeprowadzenia turnieju. Dwa tygodnie przed, ze względu na pandemię, musieliśmy go odwołać - wyjaśnia Regina Kleina, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w kartuzach, współorganizatora wydarzenia.

Siedem drużyn, pięć konkurencji

W piękne sobotnie popołudnie do ostrzyc zjechało siedem zespołów, występujących w imieniu siedmiu z ośmiu gmin powiatu kartuskiego. Gospodarza - gminę Somonino - reprezentowały panie z KGW Sławki; dla samej stolicy Kaszub występowały członkinie KGW w Koloni; z ramienia gminy Żukowo przybyły przebojowe panie z KGW Chwaszczyno; odległą gminę Sulęczyno reprezentowały KGW Mściszewianki; z pobliskiego Chmielna zaś dotarło KGW w Miechucinie; Stężyca do „boju” wystawiła KGW Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej; z kolei Sierakowice postawiły na KGW w Łyśniewie, o adekwatnej nazwie „Czym Chata Bogata”.

Panie rywalizowały w pięciu konkurencjach (o których więcej można przeczytać w pozostałych dwóch częściach artykułu): Produkt tradycyjny mięsny, Tablica opowiadająca historię lokalnej kapliczki lub przydrożnego krzyża, Pokaz mody „Z morskiej toni”, Scenka kabaretowa „Czy kuma słyszała że...” oraz Piosenka z inscenizacją „Śpiewać każdy może”. Rywalizacja była bardzo wyrównana, bo i członkinie KGW w powiecie kartuskim nie raz już udowodniły, że są wszechstronnie utalentowane.

Zobacz też pozostałe części galerii:

Po długich naradach komisja konkursowa w końcu zdecydowała, komu należy się jaka nagroda. Przewodnicząca jury Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, podkreślała, że uczestniczki nie tylko wykazały się niezwykłym talentem artystycznym, ale i zaangażowaniem w te mniej widowiskowe aspekty rywalizacji. Tablice okraszone były bardzo szczegółowymi historiami, potrawy z kolei były smaczne oraz pięknie podane.

- W imieniu własnym i całego jury chciałabym wszystkim pogratulować. Za tę niezwykłą energię, udział i za poświęcenie swego prywatnego czasu na te wszystkie przygotowania - mówiła Barbara Kąkol.

O jedną nagrodę więcej?

Ostatecznie za wyjątkowy smak, sposób podania i nawiązanie do tradycji nagrodę w kategorii Produkt tradycyjny zgarnęło KGW w Miechucinie. Najpiękniejsze tablice natomiast, według jurorów, przygotowały koła w Chwaszczynie i Mściszewicach.

Dla publiczności nieco zaskakujący był werdykt w przypadku pokazu mody - zwyciężyło tutaj KGW Sławki. Wielu bowiem miało swoje typy, komisja jednak zwróciła uwagę nie tylko na piękne wykonanie oraz prezentację, ale i znowu - nawiązanie do tradycji regionu.

W przypadku scenki kabaretowej najlepsze okazały się reprezentantki stolicy Kaszub - KGW w Koloni. Pod względem piosenki natomiast jurorów najbardziej urzekł występ KGW Kaszubianki.

Wyjątkowo komisja przyznała jeszcze jedna nagrodę - za innowacyjność.

- Chcieliśmy wręczyć nagrodę kołu, które się wyróżnia. Wyrazem artystycznym, pomysłowością, talentem artystycznym, teatralnym, muzycznym, tanecznym... - wyjaśniła Barbara Kąkol.

Wielu jeszcze przed wyczytaniem, kto dostał tę nagrodę, zgadło laureata. Już wielokrotnie swymi występami to właśnie KGW w Chwaszczynie pokazywały, że do swej działalności podchodzą nieco inaczej, niż ich koleżanki z innych sołectw, gmin i powiatów.

Grand Prix w tym roku natomiast zgarnęło Koło Gospodyń Wiejskich w Łyśniewie Sierakowickim. To właśnie te panie będą teraz reprezentowały powiat kartuski w wojewódzkim turnieju. Daleko nie muszą jechać, bowiem impreza planowo odbędzie się w Żukowie.

- Nie spodziewałyśmy się wygranej. Przyjechałyśmy dla dobrej zabawy i bardzo dobrze się bawiłyśmy - opowiadała zachwycona Marzena Dawidowska, przewodnicząca koła.

W trakcie całej imprezy obecni mogli do woli kosztować smakołyków nie tylko od rywalizujących kół, ale i KGW Kamelanki, które pojawiło się ze swoim stoiskiem. Czas między poszczególnymi konkurencjami umilała wszystkim kapela Tuba Band

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto