MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krystyna Malek uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Gminy Chmielno

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chmieleński samorząd przyznał kolejny tytuł Zasłużony dla Gminy Chmielno. Podczas sesji 15 maja radni jednogłośnie zdecydowali, aby uhonorować nim Krystynę Malek - artystkę ludową i działaczkę społeczną. Jak podkreślano, to dzięki jej zaangażowaniu sztuka malowania na szkle do dziś jest w Chmielnie żywa.

Chmieleńscy radni nie zwlekali z kolejnym zebraniem po ślubowaniu. W środę 15 maja, niewiele ponad tydzień po pierwszej sesji nowej kadencji, członkowie rady ponownie spotkali się w kilku drobnych sprawach. Jedną z najistotniejszych rozpatrywanych uchwał było jednak przyznanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Chmielno”.

To wyróżnienie, wręczane w Chmielnie od 2021 r. za szczególne zaangażowane w działalność kulturalną i lokalny rozwój. Tym razem samorząd zdecydował uhonorować Krystynę Malek, artystkę ludową i działaczkę społeczną, znaną w dużej mierze z malarstwa na szkle.

Życiorys i dokonania Krystyny Malek (będące jednocześnie uzasadnieniem uchwały) zaprezentowała Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chmielnie. Radni nie mieli żadnych uwag i jednogłośnie przyznali, że artystce należy się to wyróżnienie.

Pamiątkowy medal i kwiaty pani Krystynie wręczył wójt Chmielna Michał Melibruda, wraz z przewodniczącym rady Stanisławem Klimowiczem oraz dyrektor Klasą. Nie szczędzili oni nagrodzonej słów gratulacji oraz podziękowań za oddanie sprawom lokalnym.

Krystyna Malek z kolei bardzo skromnie podeszła do otrzymanego tytułu. Jak przyznała, jest to zaszczyt, ale jednocześnie nie uważa, żeby sama jakoś szczególnie zasłużyła na takie wyróżnienie.

- Specjalnie dużo nie przyczyniłam się chyba dla gminy Chmielno. Tak uważam. Jak każdy człowiek - powinien dbać o gminę, żyć jej życiem, dbać o mieszkańców. Zawsze w miarę moich możliwości starałam się wypełniać swoje obowiązku sumiennie. A gmina Chmielno jest najpiękniejszą z gmin w powiecie i nie tylko. Miło mi, że w takiej właśnie gminie mieszkam, ją reprezentuję - powiedziała Krystyna Malek, odbierając medal.

O pani Krystynie

Krystyna Malek z gminą Chmielno związała się w 1966 r., podejmując pracę nauczycielki w Szkole Podstawowej w Borzestowie. Jej debiut artystyczny przypadł na 1986 r. kiedy to zgłosiła się do konkursu w związku z 20. rocznicą koronacji figury Matki Boskiej Sianowskiej. Jej prace dwukrotnie w tym konkursie zdobyły III miejsce, a raz I.

W malowaniu na szkle panią Krystynę rozmiłował prof. Pawelski, gdy uczęszczała do Liceum Pedagogicznego w Kościerzynie. Maluje głównie widoki z Kaszub, pejzaże chmieleńskie, piękno lokalnej przyrody, stare chaty i zabytki, a także postacie świętych. Do najbardziej znanych jej obrazów należą: Stary drewniany kościół chmieleński, Stara checz z Chmielna, Zachód słońca nad wodą, Tańcząca para z zespołu „Chmielanie”, Żaglówka na jeziorze, Czółno na wodzie, Wiosna i żniwa na Kaszubach. Wielokrotnie namalowała też zabytkową checz kaszubską z Chmielna, figurę Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub, Matki Boskiej Chmieleńskiej (wizerunek z ołtarza bocznego Kościoła w Chmielnie), a także świętych: Wojciecha, Franciszka, Floriana, Krzysztofa, Józefa i innych. Artystka bardzo lubi malować kwiaty i różne rośliny „wiejskie”, jak je nazywa. Są to najczęściej słoneczniki, malwy, maki, chabry, dzwoneczki; niekiedy są to kompozycje z kłosami zbóż.

Prace Krystyny Malek były prezentowane na wielu wystawach, także na wystawach pokonkursowych. Kunszt i wyjątkowość jej prac były doceniane i nagradzane w konkursach takich jak: Konkurs Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego organizowany przez Muzeum Zachodniokaszubskie. W roku 2022 została wyróżniona w konkursie „Jawor - u źródeł kultury” organizowanym przez Polskie Radio.

Od wielu lat laureaci Finału Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” nagradzani są jej obrazami. Artystka brała udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, warsztatach podczas których prezentowała technikę malarstwa na szkle, będącą niezwykle ciekawą atrakcją dla odwiedzających Kaszuby turystów. Krystyna Malek wielokrotnie reprezentowała i promowała gminę Chmielno podczas imprez, odbywających się nie tylko na Pomorzu, ale i w kraju.

Oprócz malarstwa artystka projektuje i wykonuje różne dekoracje okolicznościowe, wieńce dożynkowe, plakietki oraz odnawia zniszczone figurki. Udziela się też społecznie.

Krystyna Malek była także radną Rady Gminy Chmielno oraz przez dwie kadencje prezesem chmieleńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Należała też do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto