MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 1,66 mln zł dofinansowania na rozwój przedszkoli w gminie Chmielno

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Pieniądze trafią do gmin: Lipusz, Tuchomie, Szemud, Kościerzyna, Człuchów, Brusy, Czarna Dąbrówka, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Chmielno i Linia
Pieniądze trafią do gmin: Lipusz, Tuchomie, Szemud, Kościerzyna, Człuchów, Brusy, Czarna Dąbrówka, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Chmielno i Linia UMWP
Kilkanaście pomorskich gmin otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach. Wśród beneficjentów jest gmina Chmielno, do której powędruje prawie 1,66 mln zł. Efekty mamy ujrzeć jeszcze w tym roku.

Ponad 20 mln zł ze środków Unii Europejskiej wesprze kilkanaście gminnych projektów na Pomorzu, zakładających rozbudowę oferty przedszkolnej. We wtorek 14 maja samorządowcy podpisali stosowne umowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

- Dzięki umowom (...) prawie 3 tys. najmłodszych Pomorzan będzie miało dodatkowe zajęcia edukacyjne w przedszkolach - podaje UMWP. - Co istotne wsparcie skierowane będzie również do 200 wychowawców. Najważniejszym jednak celem projektów jest utworzenie ponad 271 nowych miejsc wychowania przedszkolnego.

Projekty realizowane będą w gminach: Lipusz, Tuchomie, Szemud, Kościerzyna, Człuchów, Brusy, Czarna Dąbrówka, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Chmielno i Linia.
Wartość dofinansowania zależy od konkretnego projektu gminy i wynosi od ok. pół mln zł. do nawet 4,5 mln zł.

- W projektach przewidziana jest bardzo szeroka oferta zajęć dodatkowych. Np. w gminie Lipusz przedszkolaki będą mogły skorzystać z socjoterapii czy zajęć korekcyjnych oraz alpakoterapi. Z kolei w gminie Krokowa przewidziane są zajęcia rozwijające zdolności matematyczne i cyfrowe - dodaje samorząd wojewódzki. - W projektach przewidziane są liczne zajęcia skierowane do przedszkolaków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Chodzi tu np. o wsparcie dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, czy też wsparcie dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (projekt w gminie Linia).

Prawie 1,66 mln zł dla Chmielna

W samej gminie Chmielno pieniądze wesprą realizację lokalnego projektu „Bystrzaki-przedszkolaki”. Ma on zwiększyć o 15 liczbę miejsc w placówkach i poprawić jakość samej edukacji przedszkolnej na terenie gminy. Z projektu korzystać będzie 10 nauczycieli oraz 274 dzieci z przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych, prowadzonych przez gminny samorząd.

Jak podaje Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno, w projekcie m.in. władze planują przeprowadzić prace remontowe, aby usunąć różne bariery architektoniczne, będą też istotne doposażenia placówek oraz szkolenia dla ich pracowników.

- Kupimy wyposażenie oraz zatrudnimy nauczyciela i pomoc nauczyciela do oddziału przedszkolnego w Kożyczkowie. Zrealizujemy dodatkowe zajęcia terapeutyczne dla dzieci ze zdiagnozowanymi trudnościami i potrzebami oraz zajęcia w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości. W ramach projektu sfinansujemy studia podyplomowe z integracji sensorycznej. Przeszkolimy nauczycieli w zakresie podniesienia kompetencji i umiejętności praktycznych dotyczących planowania i organizacji zajęć kluczowych oraz doradztwa zawodowego - wymienia wójt Melibruda.

Projekt ten jest realizowany na terenie gminy już od lutego 2024 r., a planowo ma się zakończyć do 30 czerwca. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 1,84 mln zł, z czego niespełna 1,66 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawie 1,66 mln zł dofinansowania na rozwój przedszkoli w gminie Chmielno - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto