Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny symbol polskości w świecie trafił do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

(ZA)
Do Szymbarku przywieziona została drewniana chata z Adampola

W środę do centrum edukacji w Szymbarku dotarł niezwykły transport – kontenerem z Turcji, z odległego Adampola przywieziona została drewniana chata, którą wybudowali Polacy ukrywający się w Turcji po powstaniu listopadowym.

– Dom ten może mieć w sobie „ducha” lat 1842-45 kiedy to powstała wieś Adampol, m.in. dzięki księciu Adamowi Czartoryskiemu – mówi dr Jerzy S. Łątka, orientalista, badacz etnograficzny, i jak mówi o sobie – detektyw historii tamtych czasów i Turcji. – To on wykupywał Polaków z niewoli i umożliwiał im budowanie tu domów. Wieś ta była skupiskiem znakomitych ludzi, dowódców wojskowych, nawet generałów. To najbardziej znana polska wieś w świecie. Przez dziesiątki, setki lat, była symbolem polskości dla emigracji politycznej. Dla osiadłych tam Polaków, a potem ich pokoleń niemal obowiązkiem było i jest pielęgnowanie i kultywowanie religii i przynależności narodowej – polskiej. Dziś tam wójtem jest pan Wilkoszewski, a wśród mieszkańców wciąż jeszcze sporo nazwisk polskich, m.in. Nowicki, Minakowski, Ochocki, Dochoda, czy Ryży. Co też ciekawe, w Adampolu może nie słychać języka polskiego na ulicach, ale wielu mieszkańców rozumie po polsku, jak również mówi po polsku.
Teraz ten symbol polskości stanie na terenie centrum. To trzeci już obiekt z historycznego cyklu, sprowadzony przez Daniela Czapiewskiego z odległych zakątków świata.

– Dom z Adampola nazywamy Domem Powstańca Polskiego i będzie to dopełnienie idei postawienia tu domów Polaków, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić rodzinny kraj – wyjaśnia Daniel Czapiewski, właściciel centrum edukacji. – Jako pierwszy do centrum trafił oryginalny Dom Sybiraka, upamiętniający tysiące polskich zesłańców na Sybir. W ubiegłym roku udało nam się sfinalizować sprowadzenie z Kanady domu osadników z Kaszub. Teraz przystąpimy do rekonstrukcji domu z Adampola, słynnego w świecie jako Polonezkoy. Mam nadzieje że tak jak nasz „Sybirak” czy „Kanadyjczyk” ten dom stanie się nie tylko historyczną pamiątką, ale także przystanią dla Adampolan podczas podróży po Polsce. Tu chcemy też zgromadzić pamiątki z tamtego okresu ukazujące zawiłą historię i przyjaźń dwóch tak bardzo różnych narodów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto