Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Jest koncepcja wieży widokowej na Górze Spiczastej

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
nadesłane/UM Kartuzy
Do Urzędu Miejskiego w Kartuzach trafiły już wstępne koncepcje zagospodarowania Góry Spiczastej. Władze gminy na razie jeszcze przeglądają dostępne warianty pomysłu utworzenia w tym miejscu wieży widokowej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze budowa ruszy za niecałe dwa lata.

Gmina Kartuzy od jakiegoś czasu już szuka pomysłów na zagospodarowanie Góry Spiczastej. Wzniesienie położone przy zachodnim wyjeździe z miasta ma na szczycie jedynie Kaplicę św. Krzyża, obecnie mocno zasłoniętą rosnącymi wokół drzewami. Nie zawsze jednak owo miejsce wyglądało w ten sposób - jeszcze w ubiegłym wieku obok kaplicy stała wieża widokowa. Władze gminy planują właśnie ten element przywrócić.

W ostatnim czasie rozpisano przetarg na wykonanie na przygotowanie koncepcji wieży widokowej. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła Pracownia Architektoniczno-Projektowa Jakub Pulikowski z Gdańska. Na początku miesiąca do urzędu dotarły pomysły firmy. Wieża ma mieć 28 m wysokości.

- Jest kilka wariantów. One dotyczą trochę innej lokalizacji. Jedna np. zakłada, że wieża stanęłaby na szczycie góry, przy kapliczce, inna że troszkę z boku, w połowie góry. Są też różnice, jeśli chodzi o zastosowany materiał - drewno czy stal. Te wszystkie warianty będą przedstawione na Komisji Gospodarczej, gdzie będziemy dyskutować na temat zakresu koncepcji - mówi Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz.

Wybrany wariant, wraz z ewentualnymi uwagami, będzie podstawą do przygotowania dokumentacji projektowej. Urząd Miejski w Kartuzach spróbuje również pozyskać dofinansowanie na ten cel.

- Będziemy się rozglądać za taką możliwością - przyznaje wiceburmistrz Biankowska. - Jako gmina po-PGR-owska też możemy się ubiegać w dodatkowym naborze na inwestycje w ramach Nowego Ładu.

Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada ruszenie z budową w 2023 roku. Wszystko zależy od tego, czy uda się od razu wybrać któryś z wariantów, przygotować dokumentację w przyszłym roku i uzyskać pozwolenie na budowę. W innym wypadku może to nastąpić w ciągu najbliższych 5 lat.

Urokliwe, nieco zapomniane miejsce

Z Górą Spiczastą wiążą się różne legendy, najczęściej przedstawiane są dwie: jakoby na szczycie wzniesienia kiedyś stał zamek bogatego rycerza, w innych opowieściach na górę zlatywały się czarownice, które niemożliwie hałasowały.

Co jednak wiemy dość dobrze, to że w drugiej połowie XVII w. na szczycie Góry Spiczastej stanęła kamienna kapliczka. Jej budowa rozpoczęła się za czasów kadencji przeora Jana Udalryka Repffa z zakonu kartuzów.

Po kasacie zakonu w XIX w. budynek zaczął podupadać i z czasem uległ zniszczeniu. Kapliczkę odbudowano dopiero w 1989 roku. Wcześniej jednak, na początku ubiegłego wieku, obok ruin stanęła wieża widokowa. Jedyne ślady po tym obiekcie zachowały się już tylko na fotografiach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto