Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Makurat rozpoczął kampanię wyborczą. Kandydat na wójta Sierakowic zaprezentował też swoją drużynę

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z rozmachem swą kampanię zainaugurował Rafał Makurat, jeden z trzech tegorocznych kandydatów na wójta gminy Sierakowice. Podczas spotkania w SP nr 2 zaprezentował nie tylko główne punkty programu, ale i przedstawił swoją drużynę - osoby startujące w wyborach do rady gminy. „Jestem w stanie za nich wskoczyć w ogień” - komentował Makurat.

Kampania wyborcza w gminie Sierakowice ruszyła na dobre. Jako pierwszy otwarcie wystartował z nią przedsiębiorca i wiceprzewodniczący sierakowickiej rady gminy Rafał Makurat, ubiegający się teraz o stanowisko wójta. W poniedziałek 26 lutego kandydat spotkał się z mieszkańcami na auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach.

Inaugurację kampanii Makurat przygotował z rozmachem, przywodząc na myśl wiece partyjne przed wyborami parlamentarnymi. Wiceprzewodniczący rady przedstawił główne założenia swego programu, wśród których na wysokiej pozycji jest rozwój infrastruktury. Chodzi tu w dużej mierze o drogi, ale istotnym zagadnieniem pozostaje też reaktywacja linii kolejowej z Kartuz do Sierakowic. Na spotkaniu z mieszkańcami Makurat zapewniał (będąc już po rozmowach na ten temat z posłem Stanisławem Lamczykiem), że jest to przedsięwzięcie jak najbardziej możliwe do zrealizowania w najbliższym czasie.

Przede wszystkim jednak Rafał Makurat chce postawić na zbliżenie samorządu do mieszkańca i większą partycypację społeczną w tym, co dzieje się w gminie.

- Chciałbym, żeby ten samorząd, nasz samorząd był po prostu bliżej mieszkańców. Do tego będziemy dążyć. Chcemy się wsłuchiwać w Wasze głosy - mówił Makurat.

Drużyna Rafała zebrana

Podczas spotkania w SP nr 2 zaprezentowano również wszystkich startujących w wyborach do Rady Gminy Sierakowice z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządne Kaszuby - Nasze Sprawy. Wśród nich znaleźli się liczni przedsiębiorcy, pracownicy administracyjni, a także działacze społeczni - zarówno osoby młode, jak i ludzie doświadczeni w sprawach samorządowych. Sami siebie nazwali „Drużyną Rafała”.

- Tak to nazwaliśmy. To są niesamowici ludzie, bardzo pozytywni. Jestem w stanie za nich wskoczyć w ogień - komentował Rafał Makurat.

Każdy z kandydatów do rady gminy został krótko przedstawiony wraz z obszarami działalności, na których chciałby się skupić po zdobyciu mandatu. Większość pokrywała się z prezentowanym programem samego Rafała Makurata, pojawiały się jednak też kwestie np. dalszego rozwoju kultury w gminie czy budowy nowych przedszkoli, żłobków.

Mają poparcie wieloletniej starosty kartuskiej

Startujący z listy komitetu Samorządne Kaszuby mogą liczyć na poparcie Janiny Kwiecień, ubiegającej się o reelekcję radnej powiatowej, a wcześniej też wieloletniej starosty kartuskiej. Zwróciła ona uwagę właśnie na obiecywany przez kandydatów balans między skupieniem na sprawach infrastruktury a rozwojem kultury, oświaty.

- To jest ta równowaga, bo i jedno i drugie musi istnieć w społeczeństwie - mówiła Janina Kwiecień, przywołując czasy, gdy sama była radną gminną w Sierakowicach. - Zawsze tłumaczyłam (...), że oprócz dróg bardzo ważna jest kultura, edukacja, rozwój społeczny. Bo co z tego, że będziemy mieli piękne drogi, piękne chodniki, jak po nich spacerować będą niedouczeni, niekulturalni ludzie? Jak będą naszymi drogami jeździć szaleńcy? Wszystko jest potrzebne. Dlatego ogromnie się cieszę, że są takie właśnie propozycje i będę trzymać kciuki za Was, bo mi się spodobaliście wszyscy po prostu - wszyscy po kolei.

Po prezentacji kandydatów oraz szczegółowego programu Rafał Makurat odpowiadał też na pytania zebranych mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ:
Samorząd powiatu kartuskiego świętował 25-lecie istnienia

Pierwsze takie wybory w gminie Sierakowice

W wyborach samorządowych 2024 o fotel wójta w gminie Sierakowice walczy trzech kandydatów. Poza Rafałem Makuratem to Tomasz Grzenkowicz, lokalny przedsiębiorca, a także Mirosław Kuczkowski, przewodniczący Rady Gminy Sierakowice. O reelekcję nie będzie się ubiegał obecnie urzędujący wójt Tadeusz Kobiela, który był wśród najdłużej obejmujących to stanowisko samorządowców w całej Polsce.

Warto też przypomnieć, że wybory w 2024 r. w Sierakowicach będą inne, niż dotychczas. Z racji większej liczby mieszkańców zmianie uległa też liczba radnych - z 15 do 21 - oraz liczba i granice okręgów. Te będą trzy. Prezentują się one następująco:

Okręg nr 1 (8 radnych)

  • Karczewko, Kokwino, Paczewo, Piekiełko, Poręby, Sierakowice, Sosnowa Góra

Okręg nr 2 (6 radnych)

  • Ameryka, Bącka Huta, Bór, Bukowo, Ciechomie, Długi Kierz, Jagodowo, Janowo, Jelonko, Kamienicka Huta, Kamienica Królewska, Kamienicki Młyn, Karwacja, Leszczynki, Lisie Jamy, Łączki, Mojusz, Mojuszewska Huta, Mrozy, Nowa Ameryka, Nowalczysko, Patoki, Przylesie, Sierakowska Huta, Srocze Góry, Stara Maszyna, Szklana, Szopa, Szramnica, Welk, Wygoda Sierakowska

Okręg nr 3 (7 radnych)

  • Borowy Las, Dąbrowa Puzdrowska, Dolina Jadwigi, Gowidlino, Kamionka Gowidlińska, Karłowo, Kawle, Kowale, Kujaty, Lemany, Łyśniewo Sierakowickie, Migi, Moczydło, Olszewko, Pałubice, Puzdrowo, Rębienica, Skrzeszewo, Smolniki, Stara Huta, Tuchlinek, Tuchlino, Załakowo, Zarębisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto