Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dojrzałe koncertowanie Bazun z Żukowa

(J.S.)
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny podczas koncertu.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny podczas koncertu.
Żukowo. 31. rocznica założenia zespołu Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa obchodził 14 lutego 31-lecie istnienia. - Zespół powstał w lutym 1971 roku - mówi Robert Regliński, podpora zespołu, ...

Żukowo. 31. rocznica założenia zespołu

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa obchodził 14 lutego 31-lecie istnienia.

- Zespół powstał w lutym 1971 roku - mówi Robert Regliński, podpora zespołu, przewodniczący jego zarządu. - Dziś skupia wokół siebie 35 członków.
W 2001 roku dał 108 koncertów, był na trzech zagranicznych podróżach - dwukrotnie w Niemczech, raz w Hiszpanii. Był nominowany do miana ambasadora kultury powiatu kartuskiego za rok 2001.
Inicjatywa powołania zespołu zrodziła się w Przyjaźni, przy dawnym PGR. Już wtedy pierwsze kontakty z młodymi ludźmi nawiązał Jan Właśniewski, choreograf.
- Pierwsze dwa, trzy lata pomagałem zespołowi, przygotowywałem dla niego choreografie tańców - wspomina 77-letni dziś Jan Właśniewski. - Potem kierownictwo zespołu objęła Marta Bystroń i Aleksander Tomaczkowski. Nasze drogi się rozeszły

.
Gdański choreograf na nowo związał się z zespołem, gdy ten był bliski rozwiązania się. Wówczas do współpracy zaproszono Witolda Tredera, żukowskiego muzyka.
- Wszyscy wskazywali, że trzeba podnieść poziom zespołu, uzupełnić jego repertuar - wspomina dziś Witold Treder. - Dałem gwarancję, że w ciągu dwóch lat zespół stanie na nogi. Tak się stało.
- Dziś Bazuny cieszą się zasłużonym uznaniem nie tylko w powiecie kartuskim - zespół wystąpił w ubiegłym roku na X Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Kołobrzegu, uczestniczył w otwarciu X Światowych Igrzysk Polonijnych w Sopocie, reprezentował powiat kartuski na III zjeździe społeczności kaszubskiej w Wejherowie.

Najstarszym członkiem, działającym od początku istnienia zespołu jest Gerard Halman, grający na diabelskich skrzypcach. Od wielu lat z zespołem związani są Krystyna Gleinert, Robert Regliński, Krystyna i Andrzej Siebertowie, Bożena Klawikowska, Roman Żołnowski, Beata Bartosz.
- Prowadzimy nabór młodzieży chętnej do kultywowania kaszubskiej tradycji i języka w tańcu i śpiewie oraz muzyków do kapeli - zaprasza Robert Regliński. - Jesteśmy pełni chęci do pracy i nadziei na nowe wyzwania.

Rok wyjazdów mówi Robert Regliński, prezes Zarządu Bazun
- Ubiegły, jubileuszowy rok rozpoczęliśmy od nagrania kasety video, pokazującej tańce i pieśni kaszubskie. Na trzydzieste urodziny dostaliśmy od władz Żukowa piękny czterobasowy akordeon. Były odznaczenia, gratulacje i życzenia. Zespół wyjechał na dwudniową wycieczkę na Mazury. W pamięci zapadł nam czterogodzinny koncert w X Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Kołobrzegu. Wyjechaliśmy wspólnie do Hiszpanii - był to najdłuższy pod względem pokonanych kilometrów wyjazd zespołu. Choć wyjechaliśmy w listopadzie, niektórzy kąpali się w morzu. Duże wrażenie zrobiła na nas Barcelona - z piękną panoramą spod klasztoru Czarnej Madonny, zbudowanego u stóp Mont Serat, z ogrodami Gaudiego, starówką. Wracając do kraju zwiedziliśmy też Genewę. To była niezapomniana wyprawa na 30-lecie naszego istnienia.
(J.S.)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto