Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chmielno zaprasza na wesele

Alicja Zielińska
Na kaszubskim weselu nie mogło zabraknąć przebierańców, którzy młodym przepowiadali przyszłość
Na kaszubskim weselu nie mogło zabraknąć przebierańców, którzy młodym przepowiadali przyszłość Zbiory GOKSiR Chmielno
W środę w Chmielnie wreje, zrękowiny i ślubowania - to weselisko, które dawniej i 14 dni trwało

Takiej okazji nie można „przepuścić” – jak wygląda kaszubskie wesele według dawnych tradycji zobaczyć możemy tylko latem w chmieleńskim domu kultury. Tam, od 15 lat, co roku mieszkańcy i turyści kilka razy w czasie wakacji mogą uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Warto się na wesele wybrać już w najbliższą środę, 28 lipca na godz. 20.30
Tradycje związane z kaszubskimi weselami odtwarza zespół „Chmielanie”. Premiera widowiska odbyła się w 1996 roku w Domu Kultury w Chmielnie. Od tego czasu jest ono prezentowane wczasowiczom w sezonie letnim. Jak widać spektakl jest wyjątkowy, skoro ze sceny „nie schodzi” od 15 lat. Inscenizacja ta przygotowana przez zespół w barwny sposób pokazuje kaszubskie zwyczaje i obrzędy weselne, a te na pewno spodobają się każdemu, kto je zobaczy.
– Pierwowzór przedstawienia przygotowała Marta Bystroń, założycielka zespołu Kaszuby w Kartuzach – mówi Maria Leszczyńska z chmieleńskiego GOK. – Jednak z biegiem lat zmieniali się członkowie zespołu i wprowadzane były różne drobne poprawki. Wciąż jednak widowisko to cieszy się ogromnym zainteresowaniem, stąd kilkakrotna prezentacja w sezonie. Zespół Chmielanie „Wesele kaszubskie” czterokrotnie wystawiał za granicą, a także na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie w 2001 roku, gdzie zajął II miejsce.
Warto przypomnieć, że wesele na Kaszubach poprzedzały niegdyś wreje, swaty, także tzw. obezdrzene, inaczej omówiene, tj. gościna, na jaką udawali się rodzice wraz z córką do rodziców upatrzonego chłopca w celu obejrzenia gospodarstwa i omówienia posagu. Wrejowac znaczy albo chodzić ze sobą, albo udać się w swaty. Po owych omówinach odbywały się zrakowine, a po nich dawano na zapowiedzi. Był też wieczór przedślubny, czyli tzw. wińczene lub ograbine – spotkanie w wigilię ślubu w domu rodziców panny młodej, gdzie druhny weselne wiły wieniec ślubny dla narzeczonej. Potem odbywały się tańce.
Następnego dnia po ceremonii ślubnej w kościele cały pochód weselny udawał się do pobliskiej karczmy.
Jak wspominają najstarsi Kaszubi, dawniej wesele było uroczystością całej wsi. U zamożnych gburów trwało nawet 14 dni. Najkrócej trwały wesela trzy dni. Tradycją kaszubskiego wesela są także przebierańcy, którzy w prześmiewczy sposób przepowiadają młodym przyszłość. To tylko niektóre z towarzyszących weselu wydarzeń, ale aby je wszystkie zobaczyć koniecznie wybierz się w środę do Chmielna, do domu kultury na godz. 20.30. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto