Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie bezpośrednie połączenie z Kościerzyny do Kartuz, ale dopiero za kilka lat

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wszystko wskazuje na to, że pociągi pojadą bezpośrednio z Kościerzyny do Kartuz dopiero w 2028 roku.
Wszystko wskazuje na to, że pociągi pojadą bezpośrednio z Kościerzyny do Kartuz dopiero w 2028 roku. Arch. Edyta Łosińska-Okoniewska
PKP PLK szuka firmy, która wykona remont linii kolejowych nr 201 odcinek Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy. Przetarg już został ogłoszony. Dzięki tej inwestycji pociągi z Kościerzyny pojadą bezpośrednio do Kartuz.

Pociągiem z Kościerzyny do Kartuz

Jest szansa na bezpośrednie połączenie kolejowe z Kościerzyny do Kartuz. Trzeba będzie jednak zaczekać. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. po raz kolejny ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy, który przeprowadzi remont linii kolejowych nr 201 na odcinku Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy. Zadanie jest realizowane w ramach projektu pod nazwą „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I". To drugie podejście do tematu, ponieważ poprzedni przetarg trzeba było unieważnić ze względu na błędy w dokumentach udostępnionych w trakcie procedury przetargowej. W ramach zadania przebudowane zostaną także stacje i przystanki w Kościerzynie, Skorzewie, Gołubiu Kaszubskim, Krzesznej, Wieżycy, Sławkach i Somoninie. Natomiast w Somoninie Bernardyno powstanie nowy przystanek. Po remoncie perony mają stać się bardziej dostępne dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

- W zakres prac wchodzi modernizacja 27 km linii kolejowej nr 201 na odcinku Kościerzyna - Somonino wraz z dobudową drugiego toru, która zwiększy przepustowość linii, oraz 8 km linii nr 214 Somonino - Kartuzy, co umożliwi powrót pociągów na tę trasę i bezpośrednie połączenie Kościerzyny z Kartuzami - informuje Przemysław Zieliński, z zespołu prasowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Linie zostaną zelektryfikowane. Prace obejmą także ponad 70 obiektów inżynieryjnych - mosty, wiadukty i przepusty. Sprawny i bezpieczny ruch pociągów zapewni przebudowa systemu sterowania ruchem kolejowym, w tym budowa LCS Kościerzyna i nowej nastawni w Somoninie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Co ciekawe, po remoncie linii 201 pociągi pojadą szybciej osiągając prędkość do 140 km/h, obecnie to 120 km. Jednak na ten moment trzeba będzie jeszcze zaczekać klika lat, a dokładniej do 2028 r.

- Modernizacja linii kolejowej nr 201 na odcinku Maksymilianowo - Kościerzyna - Gdynia poprawi komunikację Kaszub z Trójmiastem i Bydgoszczą w ramach alternatywnego połączenia kolejowego - dodaje Przemysław Zieliński. - Zapewni też sprawną wymianę handlową i poprawę warunków przewozu towarów koleją w kierunku portów morskich w Gdańsku i Gdyni, co przełoży się na rozwój przemysłu w skali krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto