Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Auto w Gdańsku jechało slalomem. Za kierownicą pojazdu siedziała 92-latka. Okazało się, że... nie była pijana. Co się stało?

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Auto w Gdańsku jechało slalomem. Za kierownicą pojazdu siedziała 92-latka. Okazało się, że... nie była pijana. Czy powinna była prowadzić samochód?
Auto w Gdańsku jechało slalomem. Za kierownicą pojazdu siedziała 92-latka. Okazało się, że... nie była pijana. Czy powinna była prowadzić samochód? KMP Gdańsk
Do nietypowego zdarzenia doszło na ulicach Gdańska we wtorek 9 maja. Przejeżdżający ulicami miasta policjanci dostrzegli pojazd, który poruszał się wolno i nie trzymał się toru jazdy, utrudniając jazdę innym uczestnikom ruchu. Jak się okazało, za kierownicą auta siedziała 92-latka. Mundurowi początkowo podejrzewali, że jazda slalomem była spowodowana kierowaniem pod wpływem alkoholu. Po zbadaniu trzeźwości kobiety, okazało się jednak, że w jej organizmie nie wykryto alkoholu. Co zatem było powodem jej specyficznej jazdy?

92-latka jechała slalomem po ulicach Gdańska. Zatrzymali ją mundurowi

Nietypowa sytuacja miała miejsce na al. Armii Krajowej we wtorkowe południe (9.05.2023 r.). Policjanci zauważyli, że kierowca Volkswagena Golfa nie trzyma się toru ruchu i porusza się z małą prędkością, utrudniając innym jazdę. Funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że za kierownicą siedzi pijany kierowca.

Podczas interwencji mundurowych okazało się, że za kierownicą auta siedziała 92-latka z powiatu kartuskiego.

- W rozmowie z kryminalnymi kobieta powiedziała, że jechała z miejsca zamieszkania na rynek w Sopocie, lecz nie potrafiła określić, w jakim mieście się znajduje - relacjonuje sytuację oficer prasowa gdańskiej komendy podinsp. Magdalena Ciska. - Na miejscu pojawił się także patrol ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo seniorki kryminalni i policjanci drogówki asystowali przejazd kobiety do najbliższego parkingu. Tam patrol ruchu drogowego podjął dalsze czynności wobec 92-latki.

Jak się szybko okazało, 92-latka była trzeźwa. Co więcej, mogła pochwalić się posiadaniem uprawnień na prowadzenie auta z 44-letnim stażem. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia.

- Ratownicy zbadali 92-latkę i stwierdzili, że nie wymaga hospitalizacji, ale że jej stan zdrowia wynikający z podeszłego wieku wskazuje na to, że nie powinna już kierować pojazdami - podkreśla podinsp. Ciska. - Policjanci zakazali 92-latce dalszej jazdy.

I to nie był koniec problemów seniorki. Funkcjonariusze poinformowali ją, że wystąpią z wnioskiem o skierowanie ją na badania lekarskie, które stwierdzą, czy może ona nadal kierować pojazdami. Z uwagi na fakt, że nikt z rodziny nie był w stanie pomóc seniorce, na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła 92-latkę i jej samochód do miejsca zamieszkania.

Seniorzy za kierownicą w Polsce. Co mówią przepisy? Czy jest ograniczenie wiekowe na prowadzenie pojazdu?

Przepisy prawa polskiego nie wskazują górnej granicy do kiedy osoba może kierować pojazdami. Jak wskazują policjanci, w pewnym wieku pomimo niezależności, jaką daje prowadzenie samochodu, należy zrezygnować z kierowania pojazdami.

- Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, obniża się koncentracja i spowalnia się czas reakcji, spada koordynacja ruchowa. Osoby starsze mają mniej wyostrzone zmysły, co przejawia się pogorszeniem wzroku czy też słuchu, mniejszą sprawnością fizyczną oraz refleksem - podkreśla oficer prasowa KMP w Gdańsku.

Każdy kierowca, niezależnie od wieku, powinien ocenić czy jego umiejętności, stan zdrowia, aktualne samopoczucie i przyjmowane leki pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby np. cukrzycę powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Należy dokładnie sprawdzać, jak przyjmowane leki wpływają na nas i czy po ich przyjęciu można prowadzić samochód. Warto tu przypomnieć, że policjanci w przypadku stwierdzenia, że dany kierowca może mieć problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływu na prowadzenie przez niego pojazdu, mają prawo złożyć wniosek do starostwa o skierowanie go na dodatkowe badania.

- W przypadku kierowców w kategorii "60 plus" dużą rolę odgrywa rodzina, bo to najbliżsi wiedzą, jakie schorzenia ma taka osoba, jak prowadzi. To oni powinni w pierwszej kolejności interweniować i rozmawiać z osobą, co do której zachodzi podejrzenie, że nie jest już w stanie samodzielnie kierować pojazdem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto