MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

30-lecie pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Nadesłane/ZKP Banino/Aleksander Kostuch
W przepięknie odrestaurowanym zabytkowym Spichlerzu w Żukowie odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia pracy artystycznej Eugeniusza Pryczkowskiego, działacza kaszubskiego, autora wierszy, tekstów piosenek, wielu książek.W uroczystym koncercie jubileuszowym udział wzięło wielu gości - senator Stanisław Lamczyk, władze powiatu kartuskiego, gminy Żukowo i samorządu wojewódzkiego. Wśród gości czołowe miejsca zajmowali przedstawiciele oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od debiutu literackiego Eugeniusza Pryczkowskiego minęło 30 lat. Dokładnie w listopadzie 1989 r. powstał debiutancki wiersz Eugeniusza Pryczkowskiego o tytule „Rodnô mòwa”, opublikowany kilka miesięcy później w piśmie „Tatczëzna”.

Jak mówi sam jubilat, wybór zabytkowego Spichlerza na galę nie był przypadkowy.
- W maju został on oddany do użytku i stanowi obecnie jeden z obiektów Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie - mówi Eugeniusz Pryczkowski. - Jest to okazały obiekt, który staje się chlubą Żukowa. Nawiązuje do bogatej historii miasta, zwłaszcza wspaniałych tradycji hafciarskich.
_Piękne macie miejsce kulturalne na mapie. Centrum Kultury Spichlerz - z pewnością wrócimy! _– napisała po koncercie na swoim profilu piosenkarka Weronika Korthals.

Wykonawcy przedstawili w pigułce dorobek artystyczny jubilata

Weronika Korthals zrobiła ogromne wrażenie swoim występem podczas jubileuszowej gali. Wykonała dwa utwory ze swoją muzyką "Nôbarżi wiérny” i "Czemù tak”. Oba, jak i wszystkie inne wykonywane tego wieczoru (także recytowane wiersze), były autorstwa jubilata. Wśród solistek były także Weronika Ceynowa - córka jubilata, Iga Pobłocka z d. Fierka - laureatka "Szasny na sukces” sprzed dziesięciu lat oraz Tomasz Dorniak. Z zespołów wystąpili utytułowani Koleczkowianie na czele z Tadeuszem Dargaczem, kompozytorem kilkunastu piosenek do słów jubilata. Były także dziecięce grupy prowadzone przez współorganizatora uroczystości - Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie: Spiéwné kwiôtczi i Mùlczi. Wiersze recytowali studenci Julia Wojewska i Janusz Pryczkowski.

Współorganizatorem Muzeum w Wjherowie

Obok Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, oddziału banińskiego ZKP, współorganizatorem gali było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
- Gienek wprowadził mnie w arkana pisowni w naszym języku i spowodował, że zacząłem tworzyć piosenki - mówił Tomasz Fopke, dyrektor muzeum. - Wspólnie napisaliśmy ich ponad 30. Nasze spiéwë znalazły się na 22 płytach i w pięciu książkach - dodał Fopke, składając jubilatowi serdeczne życzenia w imieniu własnym oraz instytucji, którą zarządza.
Życzenia złożyła także silna reprezentacja Powiatu Kartuskiego: Mieczysław Woźniak, przewodniczący rady i Mirosław Szutenberg, wiceprzewodniczący, Piotr Fikus, wicestarosta oraz Janina Kwiecień, wieloletni starosta, obecnie członek zarządu..
- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pogratulować takiej twórczości naszemu koledze z rady – podkreślił w swym wystąpieniu Mieczysław Woźniak.
Życzenia złożyli także Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo wraz z Witoldem Szmidtke, przewodniczącym i Albinem Bychowskim, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Żukowie. Wystąpiły też delegacje oddziałów ZKP z partów środkowych na czele z prezesami Jerzym Kreftem i Józefem Belgrauem oraz północnych z Andrzejem Kassem i Zygmuntem Orłem. Z serdecznym słowem przyjechali również Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, dyrektorzy szkół z gminy Żukowo Mirosława Żołna i Aleksandra Uchman, przedstawiciel skautów kaszubskich Mateusz Klebba, redaktor portalu "Szwajcaria Kaszubska" Aleksander Kostuch, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Mariusz Szmidka, przedsiębiorcy Anna i Maciej Czapiewscy oraz wieloletni współpracownik jubilata, Artur Jabłoński. Ciąg serdecznych życzeń i gratulacji rozpoczął senator Stanisław Lamczyk, nie kryjąc słów uznania dla dorobku artystycznego jubilata.

Medal Gloria Artis dla Eugeniusza Pryczkowskiego

Ze szczególnym przesłaniem wystąpił członek Sejmiku Pomorskiego, Kazimierz Klawiter.
- Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że Eugeniuszowi Pryczkowskiemu za jego wieloletnią działalność na niwie kulturalnej został przyznany Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego - ogłosił radny sejmiku i działacz kaszubski.
Galę znakomicie poprowadzili Weronika Bigus z Telewizji Gdańsk i Robert Groth z Radia Gdańsk. Udanie wprowadzili dużą dawkę humoru, co – wraz z pięknymi wykonaniami – sprawiło, że półtoragodzinny koncert minął błyskawicznie.
- Wszystko to złożyło się na przemiły efekt – uznał Zbigniew Byczkowski, który przyjechał aż z podlęborskich Łęczyc. Wraz z nim na widowni było ponad dwieście osób.

Nagrody, które zdobył Eugeniusz Pryczkowski

Nagrody (wybór)
1991 – Skra Ormuzdowa dla redakcji pisma „Tatczëzna”;
1993 – Nagroda Literacka im. Romana Wróblewskiego;
1996 - Nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J. Drzeżdżona;
1997 - Nagroda ZKP w Lęborku w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. M. Stryjewskiego;
1997 – Srebrny Medal 75-lecia miasta Kartuzy;
1998 – Polcul Foundation. Międzynarodowe wyróżnienie za pracę dziennikarską;
1999 – Medal Stolema;
2000 - Nagroda Instytutu Kaszubskiego w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. M. Stryjewskiego;
2003 – Méster Kaszëbsczégò Pisënkù;
2004 – Złoty Kłos – nagroda Gminy Kosakowo;
2005 – Nominacja Burmistrza Gminy Kartuzy w kategorii Promocja;
2005 – I Nagroda na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie za Bòże pòmagôj. Jan Paweł II do Kaszubów;
2006 – Medal 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego;
2006 – III Nagroda na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie za album Kaszëbskô Pielgrzimka;
2007 – III Nagroda w XII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J. Drzeżdżona;
2009 – Bursztynowe drzewo, Szymbark;
2010 – II Nagroda na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie za Królewò łąk i jezór;
2011 – II Nagroda w Diecezjalnym Konkursie Poezji Maryjnej;
2012 – Główna Nagroda na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie za Dzecynny czas;
2012 – Arcëméster Kaszëbsczégò Pisënkù;
2014 – I Nagroda w Diecezjalnym Konkursie Poezji Maryjnej;
2016 - Sucovia, Nominacja w kategorii „kultura”, Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy;
2017 – Wyróżnienie na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie za Król Kaszubów – Karol Krefft;
2018 – Medal Lecha Bądkowskiego;
2019 – Sucovia – nagroda główna w kategorii „Kultura”;
2019 - Srebrna Tabakiera Abrahama, Gdynia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto