Złoto Sajnoka, brązy sióstr Lorkowskich na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym w Bytowie

Zawodnicy Cartusii Kartuzy w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym 2015 w Bytowie ze zbiorów klubu
Trzy medale zdobyli reprezentanci Cartusii Kartuzy w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym 2015 w Bytowie. Na podium stanęli Szymon Sajnok, Weronika Lorkowska i Patrycja Lorkowska, a klub zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Bytów był gospodarzem tegorocznych, 78. Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym. Przez fatalną pogodę, w tym deszcz i porywisty wiatr, dwudniowa rywalizacja na i tak wymagających trasach nad jeziorem Jeleń była jeszcze trudniejsza. Mimo to dało się rozegrać wszystkie konkurencje, a gospodarze z Baszty Bytów stanęli na wysokości zadania. Aury nie przestraszyła się spora grupa kibiców, którzy dopingowali swoich ulubieńców i stworzyli świetną atmosferę.

Wśród uczestników nie mógł zabraknąć kolarzy Cartusii Kartuzy, którzy od kilku lat otwierają sezon medalami tegoż czempionatu. Podobnie było w tym roku.

Oczekiwania spełnił Szymon Sajnok, który został mistrzem Polski w kategorii juniorów. Rok temu stał na drugim miejscu podium tuż za Marcelim Bogusławskim, teraz zamienił się z nim miejscami.

Szymon od startu jechał z przodu w trzyosobowej grupie wraz z Marcelim Bogusławskim ze Sławna oraz gospodarzem Tomaszem Rzeszutkiem - relacjonuje Sebastian Malecki, trener Cartusii. - Grupa szybko zmniejszyła się do dwuosobowej i w walce o złoty medal pozostali Szymon oraz Marceli. Pomimo mocnego ataku przeciwnika w połowie rundy i wypracowaniu przewagi Szymon nie poddawał się i starał się utrzymać dystans. Opłaciło się to, gdyż po półtorej rundy Marceli osłabł i Szymon zdołał odrobić stratę. Przez pewien dystans jechali razem, pilnując się nawzajem, ale gdy do mety pozostały 2 rundy, Szymon zaatakował. Samotnie dojechał do mety, tym samym zdobywając pierwszy medal oraz tytuł mistrza Polski dla Cartusii w 2015 roku.

Drugi rok z rzędu na podium stanęła Patrycja Lorkowska. Przed rokiem była druga w juniorkach młodszych, teraz zdobyła brąz w juniorkach.

Patrycja mocno zaatakowała już w połowie pierwszej rundy, co było bardzo odważną i ryzykowną decyzją - przyznaje Sebastian Malecki - Patrycja z każdą rundą bardzo powoli lecz sukcesywnie powiększała swoją przewagę, zmierzając po tytuł mistrzyni Polski i osiągając nawet 30 sekundową przewagę. Niestety, na ostatniej rundzie Patrycję dopadł ogromny kryzys. Pomimo ogromnej woli walki przewagę zdołała utrzymać jeszcze tylko przez pół rundy. Ostatecznie, wycieńczona Patrycja dotarła na trzeciej pozycji. Mimo wszystko wynik można uznać za rewelacyjny. Był to jej pierwszy start na Mistrzostwach Polski w starszej kategorii. Z pewnością była to też ogromna lekcja, która zaprocentuje w przyszłości.

Trzecią medalistką w szeregach Cartusii została Weroika Lorkowska. Startowała w tym samym wyścigu co siostra, ale klasyfikowana była w kategoriach open i orliczka. Cały wyścig ukończyła na 9 pozycji, ale spośród orliczek, u których konkurencja była w tym roku niewielka, minęła linię mety jako trzecia.

Pozostali kartuzianie zajęli dalsze pozycje, ale cała drużyna zajęła drugą pozycję w punktacji klubowej.

Niewiele do medali zabrakło zawodnikom z Sierakowic reprezentującym Basztę Bytów - Zofia Rzeszutek była czwarta wśród juniorek, a Tomasz Rzeszutek piąty w grupie juniorów.

Wyniki zawodników Cartusii Kartuzy w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym 2015 w Bytowie