Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z powodu rekolekcji zajęcia na pływalni odwołane. Lekcji nie mają też uczniowie klas 1-4. Tak wyglądają rekolekcje w Szczecinie

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Rekolekcje wielkopostne nie powinny wpływać na pracę szkoły. Okazuje się, że jednak nie we wszystkich placówkach zwracana jest na to uwaga. W jednej ze szczecińskich szkół rekolekcje były powodem odwołania zajęć na basenie. Rodzice interweniują.
Rekolekcje wielkopostne nie powinny wpływać na pracę szkoły. Okazuje się, że jednak nie we wszystkich placówkach zwracana jest na to uwaga. W jednej ze szczecińskich szkół rekolekcje były powodem odwołania zajęć na basenie. Rodzice interweniują. freepik.com
Religia w szkołach jest od pewnego czasu tematem wielu dyskusji. Zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy MEN zapowiedział nieuwzględnianie ocen z tego przedmiotu na świadectwach. Obecnie w wielu szkołach prowadzone są rekolekcje wielkopostne. W jednej ze szczecińskich szkół z powodu rekolekcji odwołano zajęcia na pływalni. Zaniepokojeni rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki zgłosili się z prośbą o interwencję do Fundacji Wolność od Religii. Oto szczegóły.

Spis treści

Przez rekolekcje w Szczecinie odwołano zajęcia. Nietypowa sytuacja w jednej z podstawówek

Rekolekcje wielkopostne prowadzone w szkołach wzbudzają wiele wątpliwości. By uczniowie mogli w nich uczestniczyć, odwołuje się lekcje, zmienia plany.

Sytuacja, która wzbudziła niepokój rodziców ma miejsce w Szkole Podstawowej nr 56 w Szczecinie. Rodzice uczniów uczęszczających do tej placówki otrzymali informację od zespołu katechetycznego, że w dniach 7-8 marca 2024 r. odbędą się szkole rekolekcje wielkopostne i w związku z tym:

  • uczniowie z klas 5-8 nieuczęszczający na religię mają mieć lekcje zgodnie z planem, ale bez wprowadzania nowych treści;
  • uczniowie z klas 1-4 nie mają normalnych lekcji i spędzają czas w świetlicy szkolnej lub bibliotece pod opieką nauczycieli;
  • w związku z organizacją rekolekcji nie odbywają się zajęcia na pływalni oraz w sali gimnastycznej na 1. i 2. godzinie lekcyjnej.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie rodzice udali się do Fundacji Wolność od Religii, która wystosowała do dyrekcji szkoły pismo. W liście odniesiono się do Rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, w którym wskazano, że:

Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do rekolekcji organizowanych w innym terminie.

Prezeska zarządu Fundacji Dorota Wójcik zwraca uwagę na to, że to szkoła powinna zwolnić z zajęć lekcyjnych uczniów, którzy chcą uczestniczyć w rekolekcjach, a nie dostosowywać plany zajęć i pozostałych uczniów do odbywających się w placówce praktyk religijnych.

Trwa głosowanie...

Czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej?

Ponadto angażowanie nauczycieli – niezależnie od ich światopoglądu – do opieki nad uczniami biorącymi udział w rekolekcjach, wykorzystywanie pomieszczeń szkolnych do organizacji praktyk religijnych, pomimo posiadanych przez instytucję Kościoła rzymskokatolickiego szerokich możliwości korzystania z własnych świątyń, wykracza poza ustawowe gwarancje bezstronności władzy publicznej i poza obowiązek organizacji lekcji religii oraz narusza podstawowe prawa obywatelskie jak prawo do nieujawniania światopoglądu (nauczyciele) - dodaje Dorota Wójcik.

Zaznaczono również, że nauczyciele nie mają obowiązku sprawowania opieki nad uczniami podczas rekolekcji. Nie powinni odprowadzać ani pilnować uczniów podczas zajęć w kościele, oddelegowani powinni być do tego katecheci.

Formalnie organizatorem rekolekcji nie jest ani szkoła czy katecheta lecz proboszcz parafii kościoła katolickiego, która ma osobowość prawną i zatem może przyjąć odpowiedzialność cywilną za przebieg rekolekcji i bezpieczeństwo uczniów przebywających pod opieką proboszcza i osób, którymi się posługuje tj. księży, zakonnic i katechetów lub katechetek - czytamy.

Czy rekolekcje mogą być ważniejsze od szkolnych lekcji? Jakie są rozwiązania?

Zgodnie z prawem rekolekcje wielkopostne czy też adwentowe nie powinny w żaden sposób wpływać na plany lekcji i funkcjonowanie uczniów nieuczęszczających na religię. Magdalena Konczal w artykule o prawnej stronie rekolekcji wspomniała o tym, w jaki sposób dyrektorzy szkół mogą rozwiązać problem przepadających lekcji uczniom, którzy na religię chodzą:

Przypomnijmy, że dyrektor ma do wykorzystania konkretną pulę dni wolnych, którą może swobodnie dysponować, zgodnie z potrzebami. Może je wybrać spośród:

  • świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określonych w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • innych dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Nie jest to jednak częstą praktyką, by dniami dyrektorskimi ustanawiać czas, w którym odbywają się rekolekcje.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z powodu rekolekcji zajęcia na pływalni odwołane. Lekcji nie mają też uczniowie klas 1-4. Tak wyglądają rekolekcje w Szczecinie - Strefa Edukacji

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto