XXXI Sztumski Bieg Solidarności. Jakub Ossowski z Elbląga i Beata Niemyjska z Zantyra poza konkurencją

Radosław Konczyński
Blisko 300 osób wzięło udział w piątek (3 maja) w biegu głównym w ramach XXXI Sztumskiego Biegu Solidarności z okazji święta 3 maja. Najszybszym z mężczyzn był elblążanin Jakub Ossowski, a wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Beata Niemyjska ze Starocina reprezentująca LKS Zantyr Sztum.

Niemyjska i Dembowski wygrali XXXI Sztumski Bieg Solidarności

Podczas piątkowej imprezy zorganizowanej przez LKS Zantyr Sztum najpierw do rywalizacji przystąpiły dzieci na krótszych dystansach. W biegu głównym uczestnicy mieli do pokonania 10 km, czyli dwa okrążenia wokół Jeziora Zajezierskiego. Warunki nie były łatwe, bo pogoda raczej przypominała upalne lato.

Po pierwszej pętli równe tempo na czele utrzymywali Jakub Ossowski z Elbląga i Mariusz Dembowski z Lidzbarka, ale ostatecznie ten pierwszy oderwał się od konkurenta i pojawił się na mecie z bezpieczną przewagą. Elblążanin wygrał w czasie 33,25 minuty, a najgroźniejszy przeciwnik uzyskał wynik 33,47 minuty. Trzecie miejsce open zajął Krzysztof Garbowski ze Sztumu z czasem 34,21.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Beata Niemyjska ze Starocina, zawodniczka Zantyra Sztum, która zresztą uplasowała się na 5 pozycji open (wyprzedziło ją tylko czterech mężczyzn). Ubiegłoroczna reprezentantka Polski biegaczek U23 uzyskała czas 36,35 minuty, Druga z kobiet, Ukrainka Khrystyna Bohomiahkova dobiegła w czasie 38,48, a trzecia była Dorota Gałuszka z Grudziądza (46,10).

W klasyfikacji mieszkańców gminy Sztum pierwsze trzy miejsca zajęli: wśród mężczyzn - Krzysztof Garbowski, Michał Przetakiewicz i Jan Giembicki; wśród kobiet - Karolina Beger, Anna Brodzińska i Wioleta Leik.

Zobacz więcej zdjęć z XXXI Sztumskiego Biegu Solidarności:

XXXI Sztumski Bieg Solidarności. Zobacz, jak zawodnicy finis...

Chwilę po biegaczach na trasę wyruszyli chodziarze z kijkami, którzy mieli do pokonania jedno 5-kilometrowe okrążenie. Zwyciężył Rafał Toporek z Przodkowa w czasie 31,30 minuty, przed Rafałem Grobelniakiem z Żukowa (32,07) i Bogdanem Rycąblem z miejscowości Licze (32,14). Wśród pań pierwsze na mecie pojawiła się Adriana Skweres z Pelplina (35,18), przed Małgorzatą Sikorą z Kwidzyna (35,34) i Hanną Grobelniak z Żukowa (36,04).
W klasyfikacji mieszkańców gminy Sztum wśród mężczyzn pierwsze trzy miejsca zajęli Mirosław Anaczkowski, Dawid Szot i Jan Kołpak, a wśród kobiet: Monika Malinowska, Natalia Ruchlewicz i Dorota Paprocka.

Mistrzostwa Służby Więziennej i goście z Francji

W ramach XXXI Sztumskiego Biegu Solidarności odbyły się też nieoficjalne mistrzostwa Polski Służby Więziennej w biegu na 10 km. Wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Garbowski (Zakład Karny w Sztumie). Drugie miejsce zajął Rafał Gondek (Zakład Karny w Potulicach), a trzecie - Grzegorz Terlikowski (Areszt Śledczy w Szczecinie). W kategorii kobiet zwyciężyła Dorota Gałuszka (Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu), przed Magdalena Zabłocką (AŚ w Elblągu) i Karoliną Beger (ZK w Sztumie).

W sztumskiej imprezie uczestniczyła tez liczna ekipa z miasta partnerskiego Val-de-Reuil (w tym roku mija 25 lat partnerstwa). Wystartowali zarówno w biegu, jak i marszu nordic walking. Wśród biegaczy jedenasty był 50-letni Mokhtar Benhari (38,19 minuty), w przeszłości mistrz Europy w biegach przełajowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!