Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włącz się do akcji 5 i 6 grudnia- zostań dawcą szpiku, pomóż Kasi i innym chorym

MD
5 grudnia w Brodnicy Górnej i 6 grudnia w Borzestowie osoby, które chciałyby zostać dawcami szpiku będą mogły zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. To szansa na pomoc dla 27-letniej Kasi Łaszewskiej i innych osób chorych na białaczkę.

- Zwracam się z prośbą o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca. Dla Ciebie to może niewiele znaczy, a mi i innym chorym może uratować życie” – apeluje Kasia. - Lekarstwo jest w TOBIE! Przyjdź! Pomóż! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku!

Kasia Łaszewska jest młodą i energiczną 27-letnią kobietą, która potrzebuje pomocy by żyć! Kasia pochodzi z Borzestowa, gdzie mieszka jej rodzina i najbliżsi. Obecnie mieszka w Brodnicy Górnej wraz z ukochanym mężem Pawłem i z dwoma synkami: 2-letnim Marcelkiem i 5-letnim Nikodemem. Rodzina to całe życie Kasi! Jej marzeniem jest wychować swoje dzieci na dobrych ludzi. Kasia to oddana mama i żona. Niestety w lipcu 2015 roku została postawiona diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna. Od tego momentu Kasia walczy o życie. Na szczęście jest szansa, aby mogła powrócić do zdrowia i normalnego życia. Rozwiązaniem jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 25 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Kasi i Innych pacjentów jest organizowana akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 5 grudnia w godz. 10-16 w szkole w Brodnicy Górnej oraz 6 grudnia w godz. 9-15 w SP w Borzestowie.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 772 000 (październik 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 499 (październik 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto