W Sierakowicach podpisano umowę z wykonawcą projektu OZE dla Kaszub ZDJĘCIA, WIDEO

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
16 lipca w Sierakowicach miało miejsce długo oczekiwane podpisanie umowy z wykonawcą projektu OZE dla Kaszub, dzięki któremu tańsze i zdrowsze będzie utrzymanie zarówno budynków publicznych, jak i prywatnych. Łącznie zainstalowanych zostanie 855 ekologicznych urządzeń grzewczych. Głównym beneficjentem projektu była gmina Sierakowice we współpracy z gminami Kartuzy i Sulęczyno. Wykonawcą po przetargu jest firma Antinus ze Skierniewic. Całkowity koszt projektu to ok. 10 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne.

Beneficjentem gmina Sierakowice

Gmina Sierakowice (wraz z partnerami gminami Sulęczyno i Kartuzy) aplikowała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o dofinansowanie projektu pn. „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w gminie Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno”, składając niezbędny wniosek już prawie dwa i pół roku temu, dokładnie 31 stycznia 2017 r. Projekt zyskał pozytywną rekomendację i jako jeden z 24 projektów uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 8,3 mln zł (85 proc. wartości kosztów kwalifikowanych). Koszt całkowity inwestycji to ok. 10 mln zł.

Opóźnienia

Projekt przewiduje łącznie dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych i powietrznych pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach prywatnych w trzech gminach: Sierakowice (555 szt. instalacji), Kartuzy (113 szt. instalacji) i Sulęczyno (125 szt. instalacji).
Konkurs o dofinasowanie został rozstrzygnięty 19 lipca 2018 roku, jednak dopiero 3 października 2018 roku Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z gminą Sierakowice umowę o dofinansowanie projektu. Gminy partnerskie niezwłocznie przystąpiły do realizacji złożonych jeszcze w 2016 roku deklaracji uczestników projektu, organizując spotkania oraz wzywając do wniesienia niezbędnego wkładu finansowego. Niestety w tym czasie ok. 25 procent uczestników projektu zrezygnowało z uczestnictwa w nim, co wiązało się z koniecznością organizowania tzw. naborów uzupełniających, w wyniku których dopiero w lutym 2019 r. udało się skompletować listy uczestników zadania. Gmina ogłosiła dwa przetargi na realizację poszczególnych zadań projektu, pierwszy jeszcze w lutym br., który z przyczyn technicznych został unieważniony, drugi zaś ogłoszony 10 kwietnia br. zakończył się podpisaniem przedmiotowej umowy na dostawy i montaż.

Łącznie 855 instalacji w trzech gminach

W ramach projektu przewiduje się montaż trzech źródeł/instalacji urządzeń wykorzystujących energię słońca, w dwóch technologiach: solarnej i fotowoltaicznej oraz powietrznych pomp ciepła do c.w.u.
Inwestycja obejmuje zarówno sektor publiczny, jak i prywatny z obszaru gmin Sierakowice, Sulęczyno i Kartuzy. Łączna liczba instalacji powinna wynieść 855, w tym 522 instalacji solarnych, 273 powietrznych pomp ciepła do c.w.u. oraz 51 sztuk oświetlenia ulicznego solarnego i hybrydowego.
W ramach podpisanej umowy, wykonawca zobowiązał się zrealizować do końca roku dostawę i montaż 522 instalacji kolektorów słonecznych oraz 273 powietrznych pomp ciepła za kwotę ok. 9,6 mln zł. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85 proc.
Jak informuje gmina Sierakowice, do zrealizowania pozostaje jeszcze zamówienie na budowę 51 latarni oświetlenia ulicznego w gminach Sierakowice (11 szt.) oraz Kartuzy (40 szt.). W ramach pierwszego postępowania przetargowego nie zgłosił się żaden wykonawca chętny do realizacji tychże prac. Gmina Sierakowice przystąpi więc do kolejnego przetargu.

"To duże wydarzenie"

- mówił Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice przed podpisaniem umowy z wykonawcą. - Te 500 instalacji w samej tylko gminie Sierakowice, na pewno odciśnie swoje pozytywne piętno na jakości powietrza i naszym zdrowiu, jestem o tym przekonany. Wzięliśmy się za to wspólnie, bo jest to projekt partnerski, i to w czasie, gdy nie było to jeszcze w kraju tak modne. Być może dlatego właśnie, że to projekt partnerski, uzyskał tak wysokie dofinansowanie.Cieszę się, że nam się udało, tym bardziej, że urządzenia, które proponuje wykonawca są z tzw. najwyższej półki, czyli firm Viessmann, a pompy ciepła firmy Hewalex.
- Mówimy tu dziś o nowoczesności w domu i zagrodzie - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. - OZE to już nie tylko sama wymiana pieca, ale montaż konkretnych elementów, które m.in. dzięki temu wspólnemu projektowi będą na kaszubskich budynkach coraz bardziej widoczne.
Głos zabrał też wójt gminy Sulęczyno.
- Ja również się cieszę, że w końcu udało się ten temat zamknąć i rozpocznie się realizacja projektu - mówił Bernard Grucza. - Tym bardziej, że z powodu tych opóźnień, na które zresztą nie mieliśmy wpływu, wiele osób się denerwowało, niektórzy się wycofywali.

Roboty ruszą już w lipcu

Zgodnie z deklaracją wykonawcy montaż rozpocznie się jeszcze w lipcu br. W pierwszej kolejności sukcesywnie wykonawca przeprowadzi wizje lokalne wszystkich obiektów inwestycyjnych. W ramach wizji zostaną uzgodnione z właścicielami lub zarządcami poszczególnych obiektów, warunki realizacji, w tym m.in. termin realizacji prac montażowych.
(Wideo wkrótce)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie