MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kaszubskim rozmawiali o książce „Scygnąc miesądz” Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
„Scygnąc miesądz” to nowa książka Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej, regionalnej dziennikarki, artystki i nauczycielki. O publikacji była okazja się dowiedzieć co nieco na spotkaniu promocyjnym w Muzeum Kaszubskim, gdzie o swym dziele opowiedziała sama jego autorka.

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki „Scygnąc miesądz” autorstwa Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej. Pozycja okraszona jest też wyjątkowymi ilustracjami Alicji Serkowskiej.

Spotkanie odbyło się w czwartek 9 maja - rozpoczęte nietypowo, bo przedstawieniem. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łyśniewie Sierakowickim zaprezentowali dwa wybrane opowiadania z promowanej książki. Raczej niczego nie przekręcili, bo do mini-spektaklu przygotowywała ich sama autorka, będąca jednocześnie nauczycielką języka kaszubskiego w szkole.

Po części artystycznej Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, przybliżyła wszystkim osobę Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej. Ponadto, przy okazji rozmów, można było też obejrzeć wystawę prac malarskich Alicji Serkowskiej - zarówno tych, które znalazły się w publikacji, jak i tych ostatecznie niewykorzystanych.

O samej książce opowiedziały: Karolina Serkowska-Sieciechowska, Anna Dunst z ramienia wydawcy oraz Bogumiła Cirocka, korektorka.

Podczas spotkania był też czas na gratulacje i pytania do autorek. Promocja zakończyła się wykonaniem wspólnej pamiątkowej fotografii.

Spontaniczna publikacja

Opowiadania w „Scygnąc miesądz” dzielą się na dwie części. Pierwsza powstała w latach 2007-2017, natomiast druga - 2016-2023. Jak podkreśliła pisarka na spotkaniu 9.05, pomysł na ich stworzenie zrodził się spontanicznie.

Pierwsza część jest efektem fascynacji małym dzieckiem - obserwowaniem jego dojrzewania i odbierania przez niego świata. Dlatego często narracja prowadzona jest z jego perspektywy. Są tu przedstawione zadziwiające skojarzenia, śmieszne pomysły i zachowania chłopca, który z czasem zyskuje młodszą siostrę i brata. W tekstach poznajemy trzylatka i towarzyszymy mu do 13 roku życia.

W drugiej części zaś pokazane są przede wszystkim relacje.

- Często dotyczą one fikcyjnych, bajkowych postaci, ale mogą być związane z każdym z nas. Są tu ukazane trudności, jakie stawia przed nami życie, a z jakimi musimy sobie radzić. Może więc znaleźć w nich siebie całkiem młody odbiorca, jak i starszy. Inspiracją do tworzenia tych opowieści była różna - pisanie do wybranych słów, na podstawie doświadczeń, czy ujrzanego obrazu. Opisane zdarzenia mogą pomóc czytelnikowi w oswojeniu się z niektórymi niełatwymi sytuacjami - informuje Barbara Kąkol.

Nieco o autorkach

Karolina Serkowska-Sieciechowska wychowywała się w rodzinie Grotów z Kartuz, która od trzech pokoleń zajmuje się kaszubską twórczością ludową.

Skończyła szkołę podstawową, gimnazjalną, liceum oraz szkołę policealną w Kartuzach. Następnie w Gdańsku studiowała filologię polską, dziennikarstwo i komunikację społeczną, przygotowanie pedagogiczne oraz nauczanie języka kaszubskiego. W tym samym mieście zdobywała też wiedzę o fotografii.

Należała do Klubu Studenckiego „Pomorania”. Obecnie należy do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Kartuzach, Rady Języka Kaszubskiego, Rady Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, nieformalnej grupy Młodych Pisarzy Kaszubskich „Zymk”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, jest instruktorką koła dziennikarskiego w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach, wydającego pismo „Reflektor”.

Zajmuje się pisaniem artykułów do miesięczników po kaszubsku i po polsku. Współpracowała z „Gazetą Kartuską”, „Radiem Kaszëbë”, „Radiem Gdańsk” oraz miesięcznikiem „Pomerania”.

Utwory literackie publikowała w „Pomeranii”, „Òdrodze”, literackim dodatku do „Pomeranii” - „Stegna”, zeszytach „Zymk”, „Reflektorze”, zaś referaty o tematyce regionalnej – m. in. w biuletynach Rady Języka Kaszubskiego.

Jest laureatką konkursów w różnych dziedzinach – literackich, recytatorskich, gawędziarskich, czytelniczych, językowych, fotograficznych, sztuki ludowej i innych. Swoje prace ludowe z kaszubskiego haftu i malarstwa na szkle, których wykonywania nauczyła ją mama, pokazywała na kilku wystawach.K. Serkowska-Sieciechowska ma na swoim koncie wykonywanie korekty językowej (polskiej i kaszubskiej) w kilku publikacjach, a także tłumaczenia w publikacjach z j. polskiego na j. kaszubski. Od 2015 r. uczy języka regionalnego kaszubskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego w Kartuzach, a od 2017 r. także w Szkole Podstawowej w Łyśniewie Sierakowickim. Jej uczniowie biorą udział w licznych konkursach, często osiągając wysokie wyniki oraz angażują się w promowanie kaszubskiej kultury i tradycji. Przygotowuje ich również do zdawania matury z j. kaszubskiego.

K. Serkowska-Sieciechowska w 2016 roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2024 r. Skrę Ormuzdową – nagrodę przyznawaną przez kolegium redakcyjne i redakcję miesięcznika „Pomerania” „za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury”.


Alicja Serkowska urodziła się 13 marca 1955 r. w Kartuzach. Jest absolwentką gdańskiej ASP na Wydziale Grafiki Projektowej.

To utalentowana twórczyni ludowa w dziedzinie haftu kaszubskiego oraz kaszubskiego ludowego malarstwa na szkle. Mieszka w Kartuzach. Jest córką Leona i Jadwigi Grotów. Zainteresowanie twórczością ludową wyniosła z domu rodzinnego. Brała udział w wielu konkursach sztuki ludowej i zdobywała nagrody. Jej obrazy malowane na szkle zdobią liczne pomorskie instytucje kultury, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2003 r. została odznaczona medalem za zasługi w upowszechnianiu twórczości ludowej, nadanym przez gdański oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W tym też roku została nominowana do nagrody „Perła Kaszub” nadawanej przez Kapitułę i Starostę Powiatu Kartuskiego. W 2006 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność twórczą z okazji jubileuszu 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W kwietniu 2013 r. otrzymała Wyróżnienie Burmistrza Kartuz „Kartesko Skra”, natomiast we wrześniu 2013 r. decyzją Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych O/gdańskiego została uhonorowana medalem Teodory i Izydora Gulgowskich.

W roku 2015 otrzymała „Skrę Ormuzdową”, a w 2018 r. za wybitne zasługi w twórczości artystycznej otrzymała nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 r. obchodziła 50-lecie pracy artystycznej. Bierze udział w wielu plenerach i wystawach sztuki ludowej w kraju i za granicą. Uczy haftu kaszubskiego oraz malarstwa na szkle dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na warsztatach sztuki ludowej lub na zaproszenie szkół i przedszkoli. Uczestniczy w festynach, jarmarkach ludowych oraz innych imprezach folklorystycznych. Swoją pasję haftowania oraz malowania na szkle przekazała córce Karolinie. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Obecnie jest jego wiceprezesem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto