Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Festiwal Filmów Kaszubskich - wieczór o Izabelli Trojanowskiej

(opr. red.)
W wigilię 86 urodzin red. Izabelli Trojanowskiej odbyła się druga projekcja filmowa w ramach V Festiwalu Filmów Kaszubskich. Tradycyjnie, seanse były w restauracji "Mùlk" w Miszewku.

V Festiwal Filmów Kaszubskich przywołał postać wybitniej działaczki i publicystki - Izabelli Trojanowskiej. Pamięć o niej jest żywa dla wielu osób. Przybyły na festiwalowy wieczór, by wspomnieć mentorkę, działaczkę, dziennikarkę i człowieka wielkiego serca dla kaszubszczyzny.
>>> IV Festiwal Filmów Kaszubskich 2014 - zobacz zdjęcia
I. Trojanowska była znaną trójmiejską dziennikarką. Wcześnie zaangażowała się w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w stanie wojennym była prezesem tej organizacji. Wówczas została też odsunięta od prasy trójmiejskiej. Dopiero w 1989 r. mogła ponownie wrócić do zawodu. Jednym z jej osiągnięć był magazyn telewizyjny "Rodnȏ Zemia", który wnet odegrał ogromną rolę w historii ruchu kaszubskiego.

- Właściwie wszyscy tu obecni na sali wciąż odczuwamy wpływ jej działalności. Przecież wielu, którzy z nią współpracowali, dziś odgrywa znaczące role w życiu publicznym, na przykład Witold Szmidtke, prezes partu ZKP w Baninie i przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie - wyjaśniał red. Eugeniusz Pryczkowski, koordynator festiwalu, który przejął telewizyjną inicjatywę po I. Trojanowskiej.

Popłynęły wspomnienia
- Byłam studentką polonistyki, gdy zaproszono mnie do telewizyjnych lekcji kaszubskiego - wspominała Katarzyna Kiedrowska-Zagozdon. - To była wielka moja przygoda. Dziś jestem nauczycielką kaszubskiego i wciąż powracam do tamtych chwil, które były dla mnie świetną lekcją.
Wspomnieniami podzieliły się także nauczycielki Wanda Lew-Kiedrowska, Felicja Baska-Borzyszkowska, Jadwiga Hewelt oraz Stanisław Szyc, który wziął udział w realizacji pierwszego odcinka.
- Trojanowska zaprosiła mnie z żoną do studia w Gdańsku. To trwało kilka godzin. Ja mówiłem po kaszubsku o idei programu, natomiast moja żona mówiła to samo po polsku - wspominał obecny szef Ecofarmy Kaszubskiej w Małkowie.

Goście wieczoru obejrzeli obszerny fragment programu "Rodnȏ Zemia" zrealizowany na XV-lecie magazynu, w którym wspomniano pierwszą autorkę. Pokazany był też materiał o Lubomirze Szopińskim z narracją Trojanowskiej oraz film dokumentalny Magdaleny Kropidłowskiej zatytułowany "Izabella Trojanowska - kobieta o wielu obliczach".
Autorka dziennikarską drogę zaczynała przy "Rodny Zemi".

Obecni na spotkaniu podkreślali, jak wielką rolę w ich życiu odegrała Izabella Trojanowska, która inspirowała kaszubską młodzież do działalności twórczej - m. in. poprzez konkurs Ludowe Talenty.

- To było jeszcze w szkole podstawowej w Stężycy. Śpiewałyśmy po kaszubsku wielkanocną pieśń skomponowaną przez Jerzego Stachurskiego. Nie przypuszczałam, że te dwie osoby będą miały tak duży wpływ na moje przyszłe życie. Wkrótce - już po śmierci Trojanowskiej - zostałam lektorką w "Rodny Zemi", natomiast po studiach w Słupsku zamieszkałam w Czeczewie, gdzie dyrektorem jest właśnie Stachurski. Uczę tam między innymi kaszubskiego - wspomniała Lucyna Reiter-Szczygieł, obecnie także członek Zarządu Oddziału ZKP w Baninie.

Nieco inaczej było w przypadku poetki Idy Czai. To Trojanowska zainicjowała edycję jej debiutanckiego tomiku "Mòjim mùlkã je kam". Wielokrotnie też nagrywała ją w programie. Czaja znakomicie interpretowała kaszubską poezję.
- Wywarła na mnie ogromny wpływ. Obecnie mam już na koncie cztery tomiki oraz kilka innych książek literackich. Jeden z mych wierszy poświęciłam właśnie Izabelli - mówiła poetka, po czym zarecytowała ten utwór zyskując duży aplauz widowni.

Bohaterka wieczoru, mimo że nie żyje od 20 lat, wywarła wpływ na najmłodsze pokolenie, wychowane na "Rodny Zemi". Natalia Szroeder czy Weronika Pryczkowska śpiewały programie w grupie "Dzȏtczi Rodny Zemi".
- Ja też czuję się dzieckiem tej generacji, choć nigdy Trojanowskiej nie spotkałam. Pierwsze kroki stawiałam na konkursie "Rodnȏ Mòwa". Oglądałam też wiernie "Rodną Zemię" - podkreślała piękną kaszubszczyzną studentka Alicja Szopińska z Kościerzyny.

Dalsza dyskusja trwała jeszcze długo, już przy specjałach kuchni kaszubskiej przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niestępowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto