MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Projekt trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

KŁG
Projekt ustawy metropolitalnej będzie procedowany jako projekt rządowy.
Projekt ustawy metropolitalnej będzie procedowany jako projekt rządowy. Przemyslaw Swiderski
Po raz kolejny rozpoczyna się droga legislacyjna dla ustawy metropolitalnej. W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządowców z OMGGS z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem MSWiA Tomaszem Szymańskim i dyrektorem Grzegorzem Ziomkiem z MSWiA.

Co dalej z projektem ustawy metropolitalnej?

W spotkaniach oprócz Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, wzięli udział również pomorscy samorządowcy, w tym prezydenci Gdańska i Gdyni, jak i parlamentarzyści. Tomasz Szymański, wiceminister MSWiA, podkreślał na spotkaniu, że jest to bardzo ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany jako projekt rządowy.

- To co udało wam się zrobić to m.in. to, że uzyskaliście Państwo akceptację i zrozumienie. Podtrzymuję, że jest to dla nas również bardzo ważne - tak samo, jak ustawa metropolitalna. Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są niezwykłe - jak również wokół ustawy. Mają Państwo moje wsparcie w tym zakresie.

Samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii. Przypomnijmy, że w 2020 roku projekt ustawy trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza, w 2023 roku posłowie odrzucili projekt w pierwszym czytaniu.

- Dzisiaj Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby kwestie związane z transportem i ochroną klimatu. Mam nadzieję, że to zrozumienie zarówno w Sejmie, jak i w rządzie będzie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS.

Co ma dać ustawa metropolitalna?

Ustawa metropolitalna, według zamierzeń twórców, ma wyrównać szasnę mieszkańców OMGGS.

- Dla nas jest ten projekt niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. Kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne - wiele płaszczyzn, gdzie możemy się spotkać i dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej - twierdzi Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego.

Jak podkreślają samorządowcy z Pomorza, ustawa metropolitalna to m.in. wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg oraz rozbudowa siatki połączeń. Wedle zamierzeń ustawy, w ramach powstania metropolii, co roku na Pomorzu zostanie nawet kilkaset milionów złotych (5,75% podatku PIT), które obecnie trafiają do budżetu państwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Projekt trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Dziennik Bałtycki

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto