Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowazyszenie dla Borowa - integruje, mobilizuje, edukuje już pięć lat

Redakcja
Stowarzyszenie dla Borowa w kwietniu będzie obchodzić pięciolecie swojego istnienia. Skupia 25 aktywnych mieszkańców wsi, której liczebność sięga blisko 1000 osób.

Jak przyznaje Jadwiga Bliźniewska, prezes stowarzyszenia, rozkręciło ono swoje działania od 2017 roku. Za siedzibę ma świetlicę, która powstała ze zdesakralizowanej kaplicy przy kościele pw. Chrystusa Króla w Borowie.

To miejsce wymagało remontu, wysprzątania, wymalowania – wspomina pani Jadwiga. - Znaleźliśmy sponsorów na kuchnię, łazienkę magazynek, założono nowe okna ufundowane przez księdza proboszcza Michała Mazurka. Największą bolączką jest brak ogrzewania, co utrudnia zimowe spotkania. Ale w 2020 roku z funduszu sołeckiego zaplanowano pieniądze na docieplenie tego miejsca, przy czym inwestycja rozpocznie się po ustaniu zawirowań związanych z koronawirusem.

Jedną z pierwszych inicjatyw stowarzyszenia były mikołajki. Z roku na rok przybywało dzieci. Tak samo dzieje się z Dniem Kobiet. - W 2019 roku zrobiliśmy pierwszy Dzień Kobiet, by reaktywować to zapomniane święto, by paniom było miło – wspomina pani Jadwiga. - Przyszło około 50 osób, członkowie stowarzyszenia przygotowali niespodzianki. A w tym roku przygotowaniem wspólnego popołudnia zajęły się Stowarzyszenie dla Borowa oraz Europejska Fundacja Promocji Kultury Wyspa Artystów i Stowarzyszenie "Perspektywa Dzierżążna". W świetlicy Dzień Kobiet świętowały panie z sołectw Borowo, Sitno i Dzierżążno. Wychodziły roześmiane, uradowane spotkaniem w swoim gronie.

Zwykle w maju i jesienią odbywa się kiermasz roślin, jesienny, były dożynki czterech sołectw, pieczenie pierników, warsztaty kulinarne. W 2019 zrodził się pomysł powołania Klubu mam i cyklicznych spotkań tematycznych, założenia zespołu dziecięcego Czinda da.

Nasze pomysły rodzą się spontanicznie. Mamy inicjatywę – rodzi się temat i działamy – podkreśla pani prezes. - Mamy fantastycznych członków stowarzyszenia, każdy ma inny talent – i dzięki temu możemy funkcjonować. Jedni zajmują się kuchnią, inni dekoracją, młodsze pokolenie pilnuje Facebooka. Pisze projekty i tak zdobyliśmy grant z gminy Kartuzy na nasze mikołajki, ze starostwa - na zakup sprzętu sportowego, koncert Cappella Gedanensis w kaszubskiej Rawennie.

Od sierpnia 2019 roku działa zespół dziecięcy Czinda da – dołącza Izabela Bliźniewska. - Razem z Karoliną Serkowską uczymy dzieci pieśni kaszubskich. Są to dzieci w wieku od 5 do 15 lat, nie tylko z naszej okolicy. Debiutowały na dożynkach parafialnych. Teraz mają już swoje stroje i coraz bogatszy repertuar.

Z powodu koronawirusa odwołano warsztaty kulinarne dla dzieci, dla dorosłych, próby zespołu Czinda da, zajęcia z języka angielskiego, tenisa stołowego, spotkania harcerek.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto