Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon turystyczny na Kaszubach trwałby prawie cały rok? W Chmielnie do tego dążą

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
W gminie Chmielno opracowywany jest Szlak Truskawek Kaszubskich. Ma on nie tylko promować tytułowy produkt regionalny ale, poprzez popularność tego owocu, także rozpowszechnić wiedzę o lokalnych twórcach ludowych. Pomysłodawcy dopatrują się w tym sposobu na wydłużenie sezonu turystycznego w regionie. O samym szlaku i, przede wszystkim, o wspomnianych wyrobnikach opowiedziano podczas specjalnej konferencji.

W poniedziałek 23 października w Chmielnie odbyła się konferencja, poświęcona w skrócie regionalnej turystyce. Spotkanie w chmieleńskim Domu Kultury miało na celu promowanie i upowszechnianie tradycji kaszubskiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej.

Sezon na Kaszubach

W efekcie zebrani na sali przedstawiciele podmiotów branży turystycznej z obszaru całej Szwajcarii Kaszubskiej mieli okazję przyjrzeć się, poznać bliżej pracujących w regionie twórców ludowych - rzeźbiarzy, artystów, ale też lutników, piekarzy czy garncarzy. Wielu bowiem zajmuje się profesjami, których nikt po nich już nie będzie kontynuował. Stąd główny cel, jaki przyświecał organizatorom konferencji, to nawiązanie kontaktów między branżą turystyczną, a przedstawicielami owych ginących zawodów.

Podczas konferencji zaproszeni gości obejrzeli serię krótkich materiałów o lokalnych twórcach, mogli się również przyjrzeć efektom ich pracy. Niektórzy z wyrobników nawet pojawili się osobiście na spotkaniu, toteż wspomniane nawiązywanie kontaktu było w tych przypadkach jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Sezon turystyczny przez cały rok?

Spotkanie bezpośrednio związane też było z pomysłem utworzenia Szlaku Truskawek Kaszubskich, który obejmowałby historyczne zagłębie produkcji tego owocu (czyli nie tylko tereny gminy Chmielno, ale też fragmenty gmin Sierakowice i Stężyca). W 2022 r. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie opracował analizę i koncepcję takiego szlaku. Z racji popularności truskawki kaszubskiej mógłby on być właśnie sposobem na wypromowanie wyżej przytaczanych profesji.

- Truskawka kaszubska ma być tym magnesem (...). To jest produkt, który przyciąga konsumentów. Jest to wdzięczny produkt, wokół którego można wiele zbudować - mówi Edyta Klasa, dyrektor GOKSiR w Chmielnie.

W wyjaśnieniu owej koncepcji pomógł Piotr Lenart, który ma doświadczenie we wdrażaniu tego typu szlaków kulinarnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Rozwiązania z sąsiedniego regionu zaprezentował podczas krótkiego wykładu. Słowo eksperckie o trendach w turystyce kulturowej zaprezentował jeszcze Rafał Baranowski, z kolei Jarosław Zielonka, wiceprezes Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby wypowiedział się na temat możliwości finansowania tego typu rozwoju turystyki i dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania.

Atrakcje na Kaszubach

Chmieleński Dom Kultury, który prowadzi tutejszy Punkt Informacji Turystycznej, w szlaku dopatruje się głównie szansy, sposobu na wydłużenie sezonu turystycznego. Na Kaszubach trwa on tylko tak naprawdę przez wakacje, a nawet i krócej - same truskawki kaszubskie popularne są głównie w czerwcu i lipcu. Promując jednak przy okazji wydarzeń z truskawkami związanych także inne atrakcje regionu, jak właśnie warsztaty lokalnych twórców ludowych, turyści potencjalnie mogliby przez cały rok tu przyjeżdżać.

- O to nam chodzi - żeby był ten rozwój gospodarczy branży turystycznej. Ale też zahaczamy o rolnictwo, małe przetwórstwo. Żeby to też miało szansę rozwoju - dodaje Edyta Klasa. - Warto, żeby tych turystów można było gościć przez dłuższy okres w ciągu roku, dlatego podejmujemy inicjatywy, polegające na rozbudowaniu, przygotowaniu nowego pakietu oferty turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto