Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procesja krzyżowa o urodzaje w Kiełpinie

(J.S.)
Trzy ostatnie dni przed świętem Wniebowstąpienia w Kościele katolickim obchodzi się tzw. dni krzyżowe. To czas modlitwy o urodzaje i za głodujących.

Procesje krzyżowe mają wieloletnią tradycję. Zaczęły się we Francji około 450 roku. Wówczas kraj był nękany klęskami żywiołowymi. Święty Mamert, biskup niewielkiej miejscowości Vienne nad Rodanem, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. Nastały urodzaje. Papież Leon III wprowadził procesje błagalne do liturgii rzymskiej.
W tygodniu przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego przypadają dni krzyżowe - w poniedziałek, wtorek i środę. Niegdyś procesje prowadziły do innych kościołów w miejscowości, kaplic lub krzyżów przydrożnych wśród pól.
- Pamiętam z dzieciństwa takie procesje - wspomina ks. Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii św. Michała Archanioła Kiełpina. - Procesja szła do krzyży wśród pól.

W czasie procesji wierni śpiewają litanię do wszystkich świętych.
W poniedziałek odprawia się mszę św. w okresie zasiewów, we wtorek o uświęcenie pracy ludzkiej a w środę - za głodujących.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto