Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proboszcz Roku 2013 diecezji pelplińskiej - kandydat ks. Piotr Grabowski z Miechucina

(J.S.)
(bc)
Ks. Piotr Grabowski od 2002 r. jest proboszczem parafii św. Wojciecha i św. Brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie.

Skąd Ksiądz pochodzi?

Moją rodzinną parafią jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Skończyłem WSD w Pelplinie, wyświęcony byłem 22.05.1988 r.

Jak potoczyła się dalsza droga kapłańska?
Po święceniach cztery lata pracowałem jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Kartuzach u wspaniałego proboszcza, dzisiaj seniora ks. prałata Tadeusza Misiornego. Potem była praca na Kociewiu w Starogardzie Gdańskim a 16.11.2002 r. wróciłem na Kaszuby do parafii św. Wojciecha i św. brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie jako proboszcz. Jestem wicedziekanem dekanatu sierakowickiego, a od 1.09.2013 r. ksiądz biskup mianował mnie członkiem Diecezjalnego Zespołu ds. Duszpasterstwa Ministrantów i Lektorów Diecezji Pelplińskiej.

Czy z objęciem probostwa wiążą się jakieś wspomnienia?
Pierwszą moją Mszą świętą, którą odprawiłem jako proboszcz była msza św. ślubna. I tak sobie wtedy pomyślałem, że ci nowożeńcy rozpoczynają nową drogę życia z drżącym sercem i ja też tę nową drogę kapłańskiego życia rozpoczynam jako proboszcz, podobnie jak oni, z drżącym sercem. Pierwsza Pasterka to też było przeżycie, bo zmieniliśmy trochę wystrój wnętrza kościoła i na Pasterkę rozbłysło w kościele ponad 5000 lampek choinkowych, co wzbudziło fajną radość i pozytywne zdumienie.

Co ważnego dzieje się w parafii?
W parafii mamy 48 ministrantów i lektorów, spośród nich wywodzi się Wojciech Dradrach, kleryk II roku WSD w Pelplinie. Spośród lektorek do zakonu sióstr franciszkanek w Laskach trafiła siostra zakonna Monika Domaszka, obecnie postulantka.
W parafii działa Parafialny Zespół Caritas a w Zespole Szkół w Miechucinie Szkolne Koło Caritas liczące ok. 20 uczniów. Caritas to pomoc potrzebującym – zbieramy dary żywnościowe, z których robimy paczki na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, wyprawki szkolne, słodkie paczki dla najstarszych parafian, którzy ukończyli 80 rok życia, a jest ich w tym roku 60. Współorganizujemy wraz z Urzędem Gminy w Chmielnie i szkołą w Miechucinie zabawę dla około 300 dzieci ze św. Mikołajem na sportowo, Festyn Rodzinny w ostatnią niedzielę maja lub pierwszą czerwca w Parku Rekreacyjnym nad jeziorem w Miechucinie.

Jak wygląda aktywność pielgrzymkowa parafii w Miechucinie?
Lubimy pielgrzymować – od 6 lat grupa parafian pielgrzymuje w pieszej pielgrzymce z Kościerzyny i Kartuz na Jasną Górę, dwa razy jako proboszcz pielgrzymowałem razem z nimi. Ta grupa z roku na rok staje się liczniejsza, w 2013 roku było 18 osób, i to cieszy. Od dwóch lat reaktywowała się piesza pielgrzymka z parafii na odpust do Sianowa. Także od dwóch lat w niedzielę po wrześniowym odpuście w Sianowie odbywa się z naszej parafii rowerowa pielgrzymka do Sianowa, w której bierze udział ponad 80 osób.
Z parafianami pielgrzymowaliśmy już dwukrotnie do Włoch, po sanktuariach maryjnych Europy, zwiedzaliśmy Francję i kraje Beneluxu, byliśmy w Ziemi Świętej, u Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku, na Kubie a w 2014 roku jedziemy do Włoch.

Czym wyróżnia się parafia w Miechucinie?
W parafii mamy relikwie św. brata Alberta. Staram się aby w parafii były występy chórów, solistów, scholi, zespołów muzycznych z różnych okazji.
W parafii też mamy scholę. Z pierwszą obsadą nagraliśmy płytę. Teraz mamy scholę młodzieżową i dziecięcą i wszystko jest na dobrej drodze, by się rozwijały. Od roku funkcjonuje internetowa strona parafii, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
W tym roku odbył się I Parafialny Konkurs Wiedzy Religijnej – o św. bracie Albercie, w którym wzięło udział ok. 200 osób od najmłodszych – klasy „0” do dorosłych.

Jakie są dokonania materialne w parafii za czasów księdza proboszcza?
W ciągu tych 11 lat został przeprowadzony kapitalny remont wnętrza kościoła – zmieniono instalację elektryczną, nagłośnieniową, położone zostało ogrzewanie podłogowe, podłogi są marmurowo – granitowe. Jest nowy marmurowy ołtarz i chrzcielnica, ściana główna prezbiterium jest wyłożona piaskowcem, a kruchty i ściany pod chórem są wyłożone marmurem. Jest namalowana nowa Droga Krzyżowa, obraz Ostatniej wieczerzy, w tym roku zostały zamontowane 17 - głosowe organy piszczałkowe sprowadzone z Anglii. Przeprowadzony był kapitalny remont kostnicy, z wybudowaną chłodnią, a także alejki na cmentarzu zostały wyłożone polbrukiem. W tym 11 - letnim okresie czasu został także przeprowadzony remont kapitalny plebanii.

Jakie są plany na najbliższy czas?
W 2014 r. planujemy powiększenie parkingu przy kościele i zmianę nawierzchni na drodze do kościoła i wokół kościoła. Do remontu został jeszcze jeden poziom plebanii.
Działo i dzieje się dużo, dzięki dużej życzliwości parafian i przyjaciół, dobrej współpracy samorządem gminy Chmielno reprezentowanym przez wójta Zbigniewa Roszkowskiego, dobrej i miłej współpracy z dyrekcją i nauczycielami szkół w Miechucinie i Reskowie, OSP w Miechucino i Reskowie, a także fajnej młodzieży i uśmiechniętym dzieciom. Znakiem dobrej współpracy jest także wyróżnienie – Perła Kaszub, które otrzymałem za rok 2011.
>>> Sprawdź aktualne wyniki

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto