Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasja oczami Marii Magdaleny w Czeczewie FOTO

red
Pasja oczami Marii Magdaleny w Czeczewie
Pasja oczami Marii Magdaleny w Czeczewie mat. szkoły
W niedzielę, 02 kwietnia 2017 r. w kościele p.w. św. Józefa w Czeczewie uczniowie Zespołu Szkół wystawili spektakl Anety Antosiak ,, Pasja oczami Marii Magdaleny”. Inicjatorem a zarazem opiekunem artystycznym spektaklu był Jerzy Stachurski-dyrektor Szkoły. Spektakl opowiada o ostatnich godzinach życia Jezusa.

Przedstawienie rozpoczyna Maria Magdalena, która wciąż przeżywa śmierć Chrystusa, mimo że wydarzyło się to już jakiś czas temu. W drugiej scenie akcja przenosi się do pałacu arcykapłanów, którzy mówią o ostatnich poczynaniach Jezusa i naradzają się co powinni z Nim zrobić. Nagle do pałacu wchodzi żołnierz z Judaszem, który proponuje wydać im swojego nauczyciela. Arcykapłani zgadzają się i dają mu w zamian trzydzieści srebrników. W następnej scenie Jezus spotyka się z apostołami w Wieczerniku.

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanawia sakrament Eucharystii oraz mówi Piotrowi, że nim kogut zapieje ten trzy razy się go wyprze. Oburzony Piotr zaprzecza. W czwartej scenie akcja przenosi się do Ogrodu Oliwnego. Jezus zaczyna się modlić, zaś swoim uczniom nakazuje czuwać i modlić się razem z Nim. Uczniowie po krótkim czasie zasypiają. Jezus zobaczywszy to budzi ich. W tej samej chwili niedaleko Ogrodu Oliwnego spotyka się Judasz z żołnierzem. Judasz mówi mu, że ma pojmać tego, którego pocałuje, bo to będzie Chrystus. Judasz podchodzi do swojego nauczyciela i całuje go w policzek. W tym momencie podbiega żołnierz i aresztuje Jezusa. Wszyscy uczniowie uciekają, zostaje jedynie Piotr, który chcąc bronić Jezusa wyciąga miecz. Chrystus powstrzymuje go i mówi, że kto mieczem walczy, ten od miecza ginie. Po tych słowach Piotr chowa miecz i ucieka, a żołnierz wyprowadza Jezusa.

W piątej scenie akcja przenosi się ponownie do pałacu arcykapłanów. Tam Kajfasz razem z pozostałymi arcykapłanami decydują skazać Go na śmierć. W tym celu udają się do pałacu Piłata, aby tam wydać wyrok. W kolejnej scenie pod pałacem Piłata Piotr zostaje zaczepiony przez dwie kobiety, które twierdzą, iż jest on jednym z uczniów Jezusa. Piotr zaprzecza. Jednak kobiety dalej stoją przy swoim. Piotr ponownie zaprzecza. Po tym kobiety odchodzą. Do Piotra podchodzi żołnierz, który twierdzi, że widział go w Ogrodzie Oliwnym razem z Jezusem. Piotr zaprzecza po raz trzeci. Dopiero po odejściu żołnierza Piotr uświadamia sobie co zrobił. W tym samym czasie do arcykapłanów przychodzi Judasz, którego dręczą wyrzuty sumienia, mówi, że Jezus jest niewinny i nie zrobił nic złego. Kajfasz oznajmia, że to nie ich,a jego problem. Judasz rzuca woreczek z pieniędzmi i wybiega. Wkrótce rozeszły się wieści, że Judasz się powiesił. W siódmej scenie Jezus, żołnierz i arcykapłani stają pałacem Piłata. Arcykapłani zaczynają stawiać Jezusa w złym świetle i przekonywać Piłata, że jest On złym człowiekiem. Mimo wszystko Piłat nie znajduje w Nim żadnej winy i chce uwolnić go na święto Paschy. Jednak zgromadzony lud domaga się uwolnienia Barabasza i ukrzyżowania Chrystusa.
Piłat umywa ręce od tej sprawy i mówi, że jak chcą Go ukrzyżować to muszą zrobić to sami. W kolejnej scenie zaprezentowana zostaje droga krzyżowa. Jezus bierze krzyż, upada, spotyka Maryję, Szymon pomaga nieść krzyż, Weronika ociera mu twarz, znów upada, spotyka płaczące niewiasty i ostatni raz upada. Później Jezus mówi, aby Ojciec przebaczył, im bo nie wiedzą co czynią. W tym samym czasie słychać odgłosy uderzania młotków o krzyż. Ostatnia scena ukazuje zmartwychwstanie. Maria Magdalena przychodzi do grobu Jezusa, aby natrzeć Jego ciało olejkami, jednak zastaje pusty grób. Nagle pojawia się przed nią Chrystus, który mówi jej: ,,Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego”.

Wspaniała gra aktorska głównych postaci spektaklu: Mateusza Toporka(Jezusa),Sary Drywa(Maria Magdalena), Mateusza Dampca(Kajfasza),Grzegorza Krenca(Judasz), Marcina Flisa(Piłata) oraz pozostałych młodych wykonawców, a także stroje potęgowały wymowę przedstawionych scen. Wywołały wzruszenie na twarzach widzów.

Był to niezwykły pokaz umiejętności młodych artystów z Zespołu Szkół w Czeczewie.Po zakończonym spektaklu młodzi aktorzy otrzymali brawa na stojąco a ks. proboszcz Józef Kuchta podziękował wszystkim wykonawcom i realizatorom spektaklu.

Tekst i foto: materiały szkoły

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto