Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia zmienią się przepisy - Urząd Skarbowy w Kartuzach zaprasza na "Wtorki z JPK_VAT"

Janina Stefanowska
Archiwum Janina STefanowska
Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją fiskusowi jako JPK_VAT. W każdy wtorek listopada kartuska skarbówka zaprasza podatników na szkolenia w zakresie JPK.

"Wtorki z JPK" - to inicjatywa Urzędu Skarbowego w Kartuzach, której celem jest przygotowanie podatników do nowych obowiązków, które wejdą w życie od 1.01.2018.
Zmiany w przepisach polegają na tym, że podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT)

We wszystkie wtorki listopada w Urzędzie Skarbowym w Kartuzach odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców w zakresie JPK.
Osoby zainteresowane szkoleniem proszone są o zgłoszenie swojego uczestnictwa telefonicznie pod nr 58 685-28-07 lub na e-mail: [email protected]

O JPK_VAT

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Czym jest JPK_VAT
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Wysyłanie pliku
1) W jaki sposób przygotować plik JPK_VAT?
Podatnik który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego pliku może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez Ministerstwo Finansów i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym.
Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0.
2) Jak wysłać JPK_VAT? Czy można to zrobić samemu?
Przygotowany JPK_VAT w formacie CSV należy w aplikacji Klient JPK 2.0 zamienić (przekonwertować) na format XML, używając opcji „Konwersja pliku CSV do XML”. Tak przygotowany dokument jest gotowy do wysyłki, której dokonuje się poprzez użycie opcji „Wyślij dokument” aplikacji Klient JPK 2.0.
3) Jak podpisywać JPK_VAT?
JPK_VAT mogą być podpisywane w aplikacji Klient JPK 2.0 kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przy użyciu profilu zaufanego e-PUAP (eGo).
Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji  składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
4) Co jest dowodem prawidłowego wysłania JPK_VAT?
Dowodem prawidłowego wysłania pliku JPK_VAT jest uzyskanie dla wysłanego pliku statusu 200 "Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wygenerowano UPO".
5) Jak pobrać UPO dla wysłanego JPK_VAT?
W celu pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla poprawnie wysłanego JPK_VAT można skorzystać z funkcjonalności aplikacji Klient JPK 2.0 (kafel „Historia”) lub aktywnego formularza UPO_JPK.pdf.

Odpowiedź na te i inne pytania mikroprzedsiębiorcy znajdą na Portalu podatkowym http://www.finanse.mf.gov.pl. Resort finansów zapewnia mikroprzedsiębiorcom pomoc w wypełnianiu nowego obowiązku. Np. na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów Podatnicy znajdą m. in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej. Mogą także pobrać prezentację JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców. Ponadto informacji udziela Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055, 22 330 03 30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto