Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2012. Kartuzianie aktywni, ale na mecie daleko

bc
Reprezentantom Polski, również tym związanym z Cartusią Kartuzy, nie udało się wywalczyć wysokich pozycji w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Szosowym w Holandii.

W kategorii młodzieżowców w mistrzowskim wyścigu udział wzięli Paweł Bernas, obecnie zawodnik Cartusii Kartuzy oraz Paweł Poljański, który w Kartuzach jeździł przez wiele sezonów, nim trafił do grup we Włoszech i obecnie jeździ w grupie Ciclistica Sestes.

W biało - czerwonych koszulkach jechali także Piotr Gawroński, Łukasz Wiśniowski oraz Mieszko Bulik.

Poljański kilkakrotnie pokazał się na trasie, bardzo aktywny był Bernas - w końcowej fazie wyścigu nadawał ton ucieczce, która miała szanse na powodzenie, jednak ze względu na brak współpracy ze strony innych zawodników odjazdu została zlikwidowana.

Ostatecznie do mety 177 trasy dojechał 50-osobiwy peleton, w którym najszybciej finiszował Kazach Aleksiej Łucenko, a za nim Francuz Bryan Coquard oraz Belg Tom Van Asbroeck.

W grupie zasadniczej był Poljański, który minął kreskę na 48 miejscu. 25 sekund do zwycięzcy stracili pozostali polscy zawodnicy - 61 miejsce zajął Gawroński, 65 Wiśniowski i 73 Bernas. Bulik przekroczył limit i nie został sklasyfikowany.