Lechia na remis z mistrzem Ukrainy, Szachtarem Donieck! Kolejny gol w zimowych sparingach Kacpra Sezonienki

Paweł Stankiewicz
Przemysław Świderski
Lechia Gdańsk zaskoczyła w ostatnim sparingu tureckiego zgrupowania i zremisowała z Szachtarem Donieck 1:1. Wyrównującego gola w spotkaniu z aktualnym mistrzem Ukrainy strzelił Kacper Sezonienko. Forma Biało-Zielonych rosła z każdym tygodniem pracy i warto zaznaczyć, że drużyna nie przegrała żadnego z czterech ostatnich sparingów, a trzy z nich wygrała.

Dla Lechii mecz z Szachtarem był ostatnim sparingiem rozegranym podczas zgrupowania w Turcji. W sobotę drużyna wróci do Gdańska, a 10 lutego (godz. 20) – na stadionie Polsat Plus Arena – zacznie rundę rewanżową meczem z Wisłą Płock.

Trener Szymon Grabowski wystawił skład, który najprawdopodobniej rozpocznie pierwszy ligowy mecz w tym roku z Wisłą i nie było w nim większych zaskoczeń. Oczywiście brakowało trenującego indywidualnie Luisa Fernandeza, a mecz na ławce rezerwowych zajął Rifet Kapić, który w spotkaniu z Wisłą będzie musiał pauzować za nadmiar żółtych kartek.

Szachtar to aktualny mistrz Ukrainy, więc poprzeczka dla Biało-Zielonych była zawieszona bardzo wysoko. Jakość, zgranie, kultura gry – to było po stronie rywali i to nie mogło dziwić. Trzeba jednak przyznać, że o ile w ofensywie gdańszczanie nie byli zbytnio widoczni, to w defensywie byli dobrze zorganizowani. Przewaga Szachtara była dość duża, ale najlepszych okazji nie wykorzystali Danyło Sikan oraz Kevin. Lechia miała tak naprawdę jedną okazję w tej części gry, kiedy po zagraniu Maksyma Chłania sprzed pola karnego uderzył technicznie Tomasz Neugebauer, ale futbolówka przeleciała tuż obok słupka.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie i nadal to mistrzowie Ukrainy, a w tym sezonie czwarty zespół ligowej tabeli, dyktowali warunki gry. Gola za to ponownie mógł strzelić Neugebauer, który podjął próbę lobowania bramkarza rywali z własnej połowy i niewiele się pomylił, bo piłka wylądowała na górnej części siatki. Chwilę później kolejna akcja Szachtara przyniosła gola, a Ołeksandr Zubkow wykorzystał brak zdecydowania Miłosza Kałahura i posłał futbolówkę z pola karnego w długi róg bramki gdańskiego zespołu.

Lechia potrafiła się jednak podnieść i zaskoczyć rywala. W 78 minucie po akcji Jakuba Sypka i zagraniu Łukasza Zjawińskiego do pustej bramki trafił Kacper Sezonienko. Warto zaznaczyć, że dla „Sezona” to drugi gol w sparingach, a do tego dołożył też asystę. Podobne liczby ma Zjawiński, który przy tej bramce miał asystę, ale wcześniej też dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. W drugiej połowie na boisku pojawił się nowy nabytek zespołu, czyli francuski środkowy obrońca Loup-Diwan Gueho.

Dla Lechii remis z Szachtarem to na pewno wartościowy wynik. Biało-Zieloni w zimowych sparingach trzy mecze wygrali, jeden zremisowali i dwa przegrali. Bilans bramkowy 8-7.

Lechia Gdańsk – Szachtar Donieck 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Ołeksandr Zubkow (65), 1:1 Kacper Sezonienko (78)

Lechia: Sarnawski – Bugaj, Chindris (73 Gueho), Olsson, Kałahur – Żelizko (59 Kapić) – Mena (69 Sezonienko), D’Arrigo, Neugebauer (79 Piła), Chłań (69 Sypek) - Bobcek (61 Zjawiński)

Szachtar: Riznyk - Konopla (46 Drozd), Bondar, Matwijenko, Azarowi - Zubkow, Bondarenko, Kryśkiw, Sudakow, Kevin - Sikan