MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kilka ciekawych zjawisk optycznych na niebie! Wszystko widać na zdjęciach

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
30.01.2024 r. przyniósł kolejny spektakl na niebie. Co się zadziało? Na pewno kilka zjawisk optycznych, a wśród nich m.in. "halo". Halo to fascynujące zjawisko atmosferyczne, które polega na pojawianiu się okręgu świetlnego lub łuku wokół słońca lub księżyca. Zobacz, co udało się uchwycić na zdjęciach Annie Nideckiej z powiatu kościerskiego.

Zjawisko halo to efekt optyczny spowodowany załamywaniem i rozszczepianiem światła przez kryształy lodu w atmosferze. Anna Nidecka wykonała niezwykłe zdjęcia w okolicach Kościerzyny. Tutaj jednak trzeba dodać, że nastąpiło kilka zjawisk optycznych - halo słoneczne, łuk okołozenitalny, słońce poboczne i górny łuk styczny.

Halo to fascynujące zjawisko atmosferyczne, które polega na pojawianiu się okręgu świetlnego lub łuku wokół słońca lub księżyca. To efekt rozszczepiania i załamywania światła słonecznego lub księżycowego przez kryształy lodu w atmosferze.

Główne typy hal obejmują halo słońca, które prezentuje się jako okrągłe lub eliptyczne pierścienie świetlne wokół słońca, a najczęściej widoczne są pierścienie o promieniu 22 stopni. Podobnie funkcjonuje halo księżyca, obejmujące księżyc, z jasnymi punktami świetlnymi po obu stronach.

Inne ciekawe zjawiska to parhelia, czyli słoneczki boczne, które są jasnymi punktami po obu stronach słońca, oraz paraselene, czyli księżycowe psy, występujące po obu stronach księżyca. Halos mogą także przybierać formę łuków poziomych, symetrycznych względem słońca lub księżyca, takich jak supralateral arcs oraz łuków na szczycie nieba, takich jak circumzenithal arc.

Te fascynujące zjawiska są rezultatem załamywania i rozszczepiania światła w kryształach lodu w atmosferze. Halos są szczególnie obserwowane w chłodnych warunkach atmosferycznych, kiedy w powietrzu występuje dużo kryształów lodu, na przykład w okolicach chmur cirrus.

Łuk okołozenitalny (ang. circumzenithal arc) to zjawisko optyczne, które występuje na niebie i jest podobne do tęczy, ale różni się swoim położeniem. Jest to łuk tęczy, który pojawia się blisko zenitu, czyli punktu na niebie znajdującego się bezpośrednio nad obserwatorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kilka ciekawych zjawisk optycznych na niebie! Wszystko widać na zdjęciach - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto