Kiełpino. Wieczór poezji Bożeny Gniado z piosenką liryczną w tle

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów stowarzyszenia Krąg Arasmusa
Udostępnij:
W świetlicy "Wspólna Chata" w Kiełpinie, Bożena Gniado zaprezentowała swój najnowszy tomik wierszy "Wyłuskane z codzienności". Wieczór autorski poprowadził Piotr Smoliński. Tomik został wydany dzięki Stypendium Kulturalnemu Gminy Kartuzy i wsparciu burmistrza Kartuz. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Krąg Arasmusa we współpracy z kiełpińską filią Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach.

A tak to wszystko się zaczęło...

Bożena Gniado jest mieszkanką Kartuz, tworzeniem literatury zajmuje się od prawie dziesięciu lat. Pochodzi z Elbląga, na Kaszuby przeprowadziła się, by zacząć nowe życie, już emerytki, w bliskości z rodziną córki. Ten czas wspomina jako trudny, nowa rzeczywistość okazała się chwilami nie do zniesienia.

- Zdawało mi się, że tutaj nawet słońce nie świeci tak samo - zwierzała się uczestnikom spotkania. - Postanowiłam coś z tym zrobić, a ponieważ panaceum na chwile samotności stał się codzienny pamiętnik, nagle okazało się, że to pisanie całkiem nieźle mi wychodzi.

- Zaprzyjaźniłam się z kartuską biblioteką i stałam się stałym bywalcem "Dyskusyjnego Klubu Książki", bo czytanie jest moją pasją od zawsze - kontynuowała poetka. - Z chwilą powstania przy placówce Klubu Literatury i Sztuki, otworzyłam swoją twórczą szufladę… i tak się zaczęło. Ta przygoda trwa do chwili obecnej, czego dowodem jest prezentowany dziś państwu tomik "Wyłuskane z codzienności". Zebrane utwory obrazują moją codzienność, jeśli natomiast czytelnicy utożsamią się z moim przekazem, poczuję się całkowicie spełniona.

Posypały się nagrody i wyróżnienia

Bożena Gniado kilkukrotnie brała udział w regionalnych konkursach. Niejednokrotnie swoimi utworami i wiedzą o Kaszubach, zadziwiała konkursowe jury.

- Zanim coś napiszę na tak zwany zadany temat, zdobywam wiedzę, także w przypadku pisania wierszy o kimś na przykład w formie okolicznościowej laurki - mówiła autorka. To tylko potwierdza tezę, że aby o czymś, o kimś pisać, trzeba dogłębnie z tematem, postacią się zapoznać. Pani Bożena jest ponadto wnikliwym obserwatorem, co na pewno ułatwia jej pracę.

Udowodniła to w kwietniu br. zachwycając i wywołując głośny aplauz wykonaniem wiersza z okazji przejścia na emeryturę Elżbiety Antkiewicz, wieloletniego bibliotekarza kiełpińskiej filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Kartuzach, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Krąg Arasmusa. To tylko dowodzi jak wnikliwie pani Bożena obserwuje postać, zanim stworzy jej tzw. laurkę.

Wyłuskane z codzienności Bożeny Gniado...

Dorobek literacki autorki zaprezentowano na wystawie pt. "Wyłuskane z codzienności Bożeny Gniado". Można było zapoznać się m.in. z pierwszym tomikiem wierszy "To miasto mnie urzekło" czy też "Bajką o okrutnej Balladynie" napisanej na użytek warsztatów literacko-plastycznych dla dzieci. Nie zabrakło dyplomów i wyróżnień za udział w konkursach "Chmielno w poezji i prozie".

Na szczególną uwagę zasługują główne nagrody w konkursach: "O złote pióro Wójta Gminy Chmielno" za wiersz z okazji obchodów 800-lecia Chmielna czy za wiersz "Kartuzy w poezji mieszkańców Kaszub", organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Kartuz w kategorii wiekowej.

Wystawa przedstawia Bożenę Gniado także w innej twórczej roli. Od paru lat oddaje się drugiej swojej pasji, bycia aktorką małej sceny. Takie możliwości daje jej grupa teatralna "Kumoterki" działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kartuzach. Występuje i pisze dla nich humorystyczne teksty, często - jak sama mówi - z życia wzięte.

Z piosenką liryczną w tle...

W wydarzeniu uczestniczyła Adriana Gizela, miejscowa wokalistka, jak się okazuje, mająca wiele wspólnego z głównym gościem spotkania. Wokalistka opowiedziała o twórczej przyjaźni z Bożeną Gniado, dedykując jej piosenkę "Być kobietą", a następnie ubarwiając wieczór lirycznymi balladami.

- To właśnie dzięki Bożence ośmieliłam się stworzyć własny repertuar - opowiadała utalentowana Ada. - Teksty, które od lat trzymałam w szufladzie, ujrzały światło dzienne. Bożenka spojrzała na nie i stwierdziła, że gdyby trochę nad nimi popracować, mogą stać się dobrymi utworami.

Tak też się stało, dwa z nich, przeplatające poezję autorki, są ich wspólnym dziełem.

Nie ma to jak Bożenki!

Dopełnieniem wiedzy o Bożenie Gniado jest prowadzona przez nią od pięciu lat akcja "Bożenki Kaszubskie", polegająca na poszukiwaniu tutejszych imienniczek. Panie poznały się z Bożenkami w kraju, bowiem uczestniczą w tzw. Zlocie Bożen. Śmieją się, że są boskie, ponieważ imię słowiańskie Bożena tłumaczone jest jako "przez Boga obdarowana".

Sercem związana z Kiełpinem

Bożena Gniado bliska jest także mieszkańcom Kiełpina, między innymi jako aktywna członkini Stowarzyszenia Krąg Arasmusa. Angażuje się w wiele akcji na rzecz mieszkańców największego sołectwa w gminie Kartuzy, bierze udział we wszystkich organizowanych tu uroczystościach, spotkaniach, wydarzeniach.

Właśnie za to zaangażowanie na rzecz Kiełpina podziękował poetce Mirosław Paczoska, sołtys i radny Rady Miejskiej w Kartuzach.

Były pytania do autorki i słodki poczęstunek

W programie spotkania przewidziano też zadawanie pytań autorce. Dyskusja szybko przerodziła się w luźną rozmowę, co też było zasługą Bożeny. Jej otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi zazwyczaj niweczy wszelkie bariery.

Zanim nastąpił moment życzeń i gratulacji, autorka tomiku "Wyłuskane z codzienności" poprosiła zaproszonych gości o datki pieniężne dla chorego chłopczyka - Antosia z Kiełpina, w zamian za ofiarowaną publikację z imienną dedykacją.
Po części artystycznej spotkania, uczestnicy zostali zaproszeni do słodkiego poczęstunku, oczywiście wypieku Bożenki.

Fight Raport odc.1

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie