Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartuzy. Sześć wspaniałych dziewczyn ze szkoły "Na Wzgórzu" walczy o godność osób niepełnosprawnych

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Sześć uczennic Technikum nr 2 przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, czyli tzw. "Szkoły na Wzgórzu", bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczniowie sami organizują projekty społeczne. Dziewczyny z Kartuz postanowiły zawalczyć o godność osób niepełnosprawnych, tworząc projekt NADzwyczajni, czyli o niepełnosprawności inaczej.

W projekcie bierze udział sześć fantastycznych dziewczyn: Wiktoria Biernat (lider), Daria Benkowska, Wiktoria Markiewicz, Martyna Kruszyńska, Karolina Jereczek i Agata Migowska.

- O możliwości utworzenia własnego projektu dowiedziałyśmy się od naszej nauczycielki, pani Iwony Cyrockiej, która jest doradcą zawodowym. Pomysł o stworzeniu projektu powstał z inicjatywy Wiktorii i Martyny, natomiast na temat o niepełnosprawności wpadłyśmy wspólnie z Agatą - mówi Daria Benkowska.

- Bardzo bliskie są nam problemy osób niepełnoprawnych, ponieważ w naszych rodzinach są takie osoby, jak również nauczyciele, którzy pracują w placówkach wychowawczo-opiekuńczych - kontynuuje Daria. - Dlatego wiemy, jak uciążliwe mogą być dla nich nasze zachowania, na przykład: parkowanie na "kopercie", brak wjazdów dla wózków lub budowa ich ze zbyt dużym nachyleniem. Tak naprawdę niewiele osób wie jak postępować, zachowywać się w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, a już w ogóle jak pomagać osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą funkcjonować w społeczeństwie tak jak my.

W ramach projektu dziewczyny przeprowadziły ankietę wśród osób niepełnosprawnych, w której m.in. pytały o to, czy ze względu na swą niepełnosprawność czują się odrzucani bądź gorzej traktowani w lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności. Niestety, wiele osób odpowiedziało twierdząco. To przykre i niewątpliwie powinno dać do myślenia. Czy na pewno jesteśmy tak tolerancyjnym, empatycznym i mądrym społeczeństwem za jakie sami się postrzegamy?

Pandemia znacznie pogorszyła komfort życia osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niepełnosprawnych intelektualnie

- Bardzo często mówi się w mediach jak bardzo pandemia pogorszyła komfort naszego życia, a bo praca zdalna, a bo nauka zdalna, brak dostępu do kultury, kin, teatrów, zakaz wesel i imprez rozrywkowych, ale nikt nie mówi głośno o tym jak bardzo pandemia, lockdown, wpłynęły na osoby niepełnosprawne, a zwłaszcza niepełnosprawne intelektualnie - kontynuuje Daria Benkowska. - Nagle zamknięto wszystko, w tym gabinety rehabilitacyjne oraz warsztaty terapii zajęciowej. Takie zajęcia są bardzo ważne dla rozwoju i komunikacji osób niepełnosprawnych.

- Z powodu lockdownu rozwój podopiecznych tych placówek został zahamowany, a wręcz się pogorszył. Potrzeba wiele czasu, aby to naprawić, a w wielu przypadkach może to być niemożliwe do naprawienia - mówi Daria. - Nam, pełnosprawnym, było ciężko z powodu braku kontaktu i odizolowania od innych, a jak ciężko musiało być niepełnosprawnym?

- Osoby, które na co dzień wożone były do warsztatów terapii, gdzie spotykały się z innymi osobami niepełnosprawnymi, gdzie miały zaufanych nauczycieli i terapeutów, których uwielbiali, nagle zostały od tego odsunięte. To musiał być dla nich koszmar! My rozumieliśmy dlaczego mamy nagle siedzieć w zamkniętych mieszkaniach, oni nic z tego nie rozumieli. Nagle poczuli się odtrąceni przez wszystkich, przeżywając swoje prywatne piekło we własnej głowie i ścianach mieszkania - mówi rozgoryczona uczennica szkoły "Na Wzgórzu".

- To właśnie dlatego stworzyłyśmy ten projekt, aby nagłośnić te problemy i zmotywować ludzi do działania - dodaje Daria. - Nasz projekt ma na celu uświadomić i jeszcze bardziej zwrócić uwagę na fakt, że osoby niepełnosprawne nie są gorsze od pełnosprawnych. Niestety, realia pokazują, że jest inaczej. Wciąż krążą stereotypy, że osoba z niepełnosprawnościami jest gorsza, przez co spotyka ich wiele nieprzyjemnych sytuacji, na przykład wyśmiewanie oraz dyskryminacja. Nie chcemy, aby nadal tak się działo, dlatego powstał nasz projekt, aby w choć minimalnym stopniu zniwelować ten problem.

O projekcie NADzwyczajni dużo informacji w Internecie

- Działamy głównie w internecie. Mamy profile na Facebooku i Instagramie, gdzie dzielimy się wiedzą i dodatkowo pokazujemy nasze działania, takie jak wieszanie plakatów i przeprowadzanie wykładów w szkołach - mówi dalej Daria Benkowska. - Mamy również konto na TikToku, gdzie pokazujemy niepełnosprawność w przyjemny sposób oraz prowadzimy kanał na YouTube, na którym pojawiają się wywiady z ciekawymi osobami, które wypowiadają się na temat, którego dotyczy nasz projekt.

Oprócz działań w Internecie dziewczyny prowadzą w szkołach podstawowych wykłady, wieszają plakaty informacyjne, przeprowadzają ankiety. W realizacji projektu pomaga im mentor z platformy Zwolnieni z Teorii, opiekun zespołu Iwona Cyrocka oraz wychowawczyni Renata Rybakowska.

O Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii więcej TU

Warto śledzić projekt NADzwyczajni, każda odsłona daje dziewczynom z Kartuz kolejne punkty

CO WAŻNE, uczennice szkoły "Na Wzgórzu" nie walczą o pieniądze. Jeśli projekt zyska uznanie, zdobywają tytuł Wilka: najlepszy projekt w szkole - Brązowy Wilk, w województwie - Srebrny Wilk, w Polsce - Złoty Wilk. Jest to wyłącznie nagroda prestiżowa.

W kategorii Reklama społeczna jako zespół, zajmują obecnie I miejsce w województwie pomorskim. I nie ma się co dziwić, ponieważ to co mówią, robią, świadczy wyłącznie o tym, że mają coś do powiedzenia i że wiedzą o czym mówią. Sprawdźmy ich działania we wspomnianych mediach społecznościowych i dodajmy im skrzydeł.

Kto wie, może ktoś się nagle "przebudzi" i pomoże osobie niepełnosprawnej wyjść z autobusu, inny ktoś zastanowi się, zanim bezczelnie zaparkuje swoje wypasione auto na kopercie, a jeszcze inny ktoś pomyśli, że warto, by jego dziecko wyciągnęło rękę do niepełnosprawnego kolegi czy koleżanki.

Jak przekonują uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, warto zacząć od drobiazgów, od małych rzeczy, bo z tych małych można zbudować wielkie dzieła.
Brawo, dziewczyny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto